Ohlédnutí za herní konzolí PlayStation 3

Ohlédnutí za herní konzolí PlayStation 3

Herní konzole znamenají v herním průmyslu velmi důležitou část a již od prvopočátků elektronických her jsou hnacím motorem celého segmentu. Postupem času k nim sice přibyly počítačové hry, konzole si však svoji pevnou pozici udržely až do současnosti. Důležitým milníkem byla bezesporu třetí generace úspěšných konzolí PlayStation. Jaká PS3 byla a jak si vedla v porovnání s předchůdci?

Velká očekávání po PlayStation 2

Příchod PS3 byl zcela logicky spojován s velkými očekáváními. Nové hry, nová grafika a rapidně vyšší výkon spojený s možností připojení k internetu. PlayStaion 3 vystřídal svého předchůdce v roce 2006, konkrétní premiéry byly 11. listopadu v Japonsku, 17. listopadu v USA a na Starý kontinent se konzole oficiálně dostala až na jaře. V září 2009 přišla také revize celé konzole, která přinesla vedle inovací v oblasti hardwaru také speciální tenkou verzi Slim. Poslední omlazení prožila konzole v roce září 2012, kdy došlo k představení verze Super Slim.

Výborně zpracované kokpity automobilů v Gran Turismu 5.Výborně zpracované kokpity automobilů v Gran Turismu 5.

PS3 hry jsou v současné době zastoupeny velmi širokým portfoliem kvalitních a povedených titulů, stejně jako propadáků. Tak to ale bývá. Jedněmi z prvních her, s nimiž se mohli konzoloví hráči setkat, byla FPS akce Resistance: Fall of Man a arkádové závody Motorstorm. V následujících letech na PS3 vyšla například povedená filmová adventura Heavy Rain, FPS akce Killzone 3, závodní simulátor Gran Turismo 5, božská sága God of War, westernovka Red Dead Redemption či třeba konzolová klasika Metal Gear Solid. Nalezli bychom celou řadu zajímavých a zcela revolučních titulů. To však přenechám speciálnímu článku, který se zabývá dvacítkou nejlepších her na PlayStation 3. Celou řadu zajímavých her pro PlayStation 3 můžete najít na Gameshop.cz.

O epické momenty není v God of War nouze.O epické momenty není v God of War nouze.

Dobrá optimalizace a vysoký výkon

Základem krásné vizáže a plynulého chodu konzolových her je jednak vysoký výkon těchto zařízení, jednak je to dobrá optimalizace. Na počítačích je nutné hry optimalizovat na celou řadu konfigurací. To u konzolí nehrozí, a tak mají vývojáři větší prostor k optimalizaci hry.

Na začátku nám konzole PlayStation 3 naservírovala opravdu zajímavou hardwarovou konfiguraci. Srdcem zařízení byl procesor Cell vyvinutý v kooperaci Sony, Toshiba a IBM. S taktem 3,20 GHz a se sedmi jádry se jednalo o velmi dobrou výpočetní jednotku. Doprovázela ji grafická karta z produkce Nvidie, která stavěla na základu počítačové grafiky Nvidia GeForce 7800 (jádro NV74). O úložné prostory se staraly pevné disky v rozmezí kapacit 20 až 500 GB. PS3 disponovalo také gigabitovým Ethernetem, jedním HDMI konektorem a v neposlední řadě také čtveřicí USB konektorů druhé generace. Nechyběla také podpora Bluetooth a Wi-Fi. Jakousi třešničkou na dortu byla Blu-ray mechanika. V roce 2006 šlo o velmi dobře vybavený stroj, který však doprovázela velmi vysoká cena čítající 599 dolarů. Kvůli vysoké ceně bylo Sony často kritizováno a muselo posléze prodeje nové konzole dotovat.

Aktuální PlayStation 3 Super SlimAktuální PlayStation 3 Super Slim

PlayStation 4 na trhu

PlayStation 2 se již neprodává a PlayStation 3 se pomalu, ale jistě odsouvá na druhou kolej. Je tu čtvrtá generace PlayStation 4, u které se Sony poučilo z celé řady chyb, a tak zde máme nové, výkonné železo, které nás bude doprovázet několik dalších let. PlayStation 3 však ještě neřekla poslední slovo. Stále je na ni přichystána celá řada her a k dispozici je obrovské portfolio již vydaných her. Příkladem může být třeba GTA V. Navíc je nyní cena PlayStation 3 velmi přijatelná, a tak může být koupě konzole velmi zajímavou investicí.

Článek Ohlédnutí za herní konzolí PlayStation 3 byl publikován 4. ledna 2014 v 22.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...