Sýrový svět od Alda Games v recenzi a rozhovoru

Sponzorované odkazy:

Sýrový svět od Alda Games v recenzi a rozhovoru

Mobilní logická hra Zachraň šneka (v originále Save the Snail) sklidila mnoho kladných ohlasů jak na domácí scéně, tak i v zahraničí. Nyní přináší vývojářské studio Alda Games pocházející z Brna zcela novou mobilní hru Sýrový svět (World of Cheese) pro iOS a Android. Již víme, že šneci mají velmi těžký život, nesmíme však zapomínat ani na rodiny ubohých myší, jejichž denním chlebem je shánění „voňavého“ sýru. Vedle recenze jsme si pro vás připravili také rozhovor s vývojáři z Alda Games.

Sýr se schovává všude

Myší rodinka musí neustále spřádat řadu plánů a prozkoumávat možné zdroje obživy. Žlutě zbarvené pochutině vyrobené z kravského mléka se těžko říká ne, a tak se rodinka myší pouští do putování, které ji za odměnu přinese dostatek sýru. Sýrový svět využívá jiné koncepce, než-li debutový titul Zachraň Šneka. Putujete po různých lokacích jediného pozemku a snažíte na všelijakých místech a zákoutích získat kýžený kousek sýru. Jednu musíte obstarat krávu na paloučku, jindy natřít plot, později třeba vyměnit kolo u auta, aby bylo možné auto odstavit pryč ze sýrové skrýše. Možností je celá řada a nápaditost je velmi široká.

Na půdě se najde hromada harampádí. Občas i fungujeNa půdě se najde hromada harampádí. Občas i funguje

Celkově je k dispozici 35 úrovní, které se odehrávají v celkem sedmi různých lokacích. Prozkoumáte tak zahradu, obývací pokoj, garáž, kuchyň či třeba půdu. Vývojáři také v současné době nabízejí pětici exkluzivních vánočních úrovní. V každé z úrovní je třeba vyřešit nějakou hádanku či postup, jak otevřít nebo objevit skrýš se sýrem. Čas od času je vlastní hledání spojeno s logickými hříčkami. Jednou hrajete s „půdním“ duchem matematickou přestřelku, jindy zapojujete obvod se žárovkami, aby ve výsledku myšák nalezl skrytý sýr. Po celou dobu hraní se však žádný postup neopakuje, a tak je vždy nutné zapojit mozkové závity. Obtížnost však není nijak přemrštěná, setkáte se s velmi snadnými úrovněmi (občas až příliš), ale i s úrovněmi, které potřebují jistou dávku logického myšlení. Jelikož je však hra určena běžným hráčům, nestane se vám, že byste se na velmi dlouho zasekli u některé z úrovní.

Plot natřen, kde ale ten sýr? Jo, aha… držím ho v ruce.Plot natřen, kde ale ten sýr? Jo, aha… držím ho v ruce.

Oproti Zachraň šneka jsem se čas od času setkal s lehce krkolomnějším ovládáním, kvůli kterému jsem zbytečně přicházel o stisknutí obrazovky. Stisky obrazovky se ve hře započítávají a následně se z něj odvozují hodnocení úspěšnosti úrovní. Hodnocení „neuspěl“ zde však neexistuje, pouze zlatá, stříbrná a bronzová hvězda. Co se týče grafického zpracování, zde nemám větších výtek. Líbivá kreslená grafika je pro tento druh her ideální a animaci jsou také dobře zpracované.

Bez světla se sýr těžko hledá… Všimněte si umístění reklamy.Bez světla se sýr těžko hledá… Všimněte si umístění reklamy.

Na dobré cestě

Alda Games je se Sýrovým světem na dobré cestě. Zpracování je relativně dobré i přes občasné nepřesnosti v ovládání. Pokud by vás otravoval stále se opakující motiv zvukového doprovodu, můžete hudbu snadno vypnout. Délka hry je dostačující a zabaví vás na relativně dlouho dobu. S čím však nepočítejte, je možnost opakované hratelnosti a neláká ani zisk zlatých hvězdiček při hraní. Na Google Play je hra zcela zdarma doplněná reklamami. Ty jsou však velmi dobře vložené a nijak vás při hraní neruší. Na iOS koupíte hru za 1,79€. Ve výsledku je Svět sýrů relativně povedenou hrou, jejíž zaměření na menší hráče je více než zřejmé. Zabaví však i při cestě do práce či do školy.

Hodnocení HerniMag.cz:  72 %

Výhody:

  • Příjemné grafické zpracování
  • Nápaditost úrovní
  • Zajímavé logické hříčky

Nevýhody:

  • Občas pozlobí ovládání
  • Opakující se hudební doprovod
  • Občas příliš jednoduché úrovně

Rozhovor s Alda Games

Při příležitosti recenzování hry Svět sýrů jsme opět vyzpovídali vývojáře brněnského studia Alda Games. Jak si vedou po vydání již druhého titulu a co můžeme čekat v budoucnosti?

Nová hra Svět sýrů je čerstvě na trhu. Na jakou skupinu hráčů je hra cílená?

Snažili sme sa, tak ako pri predošlej hre, osloviť čo najväčšie publikum. V podstate bežného „casual“ hráča, no s tým rozdielom, že sme chceli vytvoriť niečo, pri čom by čas mohla stráviť celá rodina. Čo sa týka náročnosti úrovní, najviac hra asi baví práve tých mladších členov.

Podobně jako v předchozím rozhovoru spojeném s hrou Zachraň šneka, zeptám se i nyní. Kde jste hledali inspiraci pro vznik hry Svět sýrů?

Koncept hry ležal v „šuflíku“ už dlhšie, ale potrebovali sme si trochu ujasniť práve cieľovú skupinu. V inšpirácii nám pomohli reakcie hráčov na podobné hry na jednom z projektov, cez ktoré sme sa k tvorbe hier dostali, šlo o herný portál Raketka.cz.

Zřídkakdy jde vše jako po másle. Setkali jste se při vývoji hry Svět sýrů s nějakými problémy či komplikacemi?

Komplikácie boli, ale bez nich si to už vývojár snáď ani nevie predstaviť. Počnúc trápiacami sa programátormi, pri riešení bugov zistených počas testovania, až po schvaľovací proces do App Store. Ale nič zásadné, čo by ohrozilo, alebo nebodaj pozastavilo práce na hre.

Svět sýrů i Zachraň šneka jsou k dispozici zdarma. Jak se stavíte k modelu free to play vy? Vyplácí se vůbec free to play model vývojářským studiím?

Myslím si, že úspech freemium modelu závisí do veľkej miery od samotného titulu. Otvorene poviem, že pri Šnekovi sa nám to veľmi neoplatilo, preto sme sa pri druhej hre rozhodli vyskúšať iný model.

Svět sýrů je k dispozícii zdarma, ale to platí len pre Android. Tu je však pojem „zadarmo“ relatívny, pretože v hre sa, síce nenásilne, ale predsa, zobrazujú Google reklamy. iOS verzia nie je zadarmo. Aktuálne je v akciovej cene 0,89€. To sa zmení po 27.12., kedy bude hra dostupná za 1,79€.

Zachraň šneka i Svět sýrů je možné hrát na zařízeních s iOS nebo Androidem. Chystáte se vytvářet tituly i pro Windows Phone? Jak vůbec vnímáte tento systém z pohledu vývojářského studia?

S myšlienkou vývoja hier pre Windows Phone sa pohrávame. To dokonca do takej miery, že náš debut Zachraň šneka už pripravujeme aj pre túto platformu. Potenciál tam určite vidíme, ale zatiaľ sa nám nejaví dostatočne silný na to, aby sme hru vyvíjali simultánne pre tri platformy naraz. Na čo momentálne ako malé štúdio nemáme ani potrebné kapacity.

Vraťme se krátce ke staršímu úspěšnému titulu Zachraň šneka. Neplánuje studio Alda Games nějaké pokračování či doplnění této hry?

Hráči i recenzenti často v reakciách spomínali, že by ďalšie úrovne uvítali. Zatiaľ ale pracujeme na ďalších projektoch, ale určite nevylučujem, že sa časom k Šnekovi nevrátime.

Podívejme se do budoucnosti. Co si představíte pod slovy Alda Games za 10 let?
Herné štúdio, ktoré bude poznať každý vlastník akéhokoľvek mobilného zariadenia :-).

Za celou redakci HerniMag.cz děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů se současnými i budoucími hrami. Je dobré vidět, že jsou čeští a slovenští vývojáři šikovní a mají potenciál dostat se na špičku v daném segmentu trhu. Jen tak dál! :-)

Článek Sýrový svět od Alda Games v recenzi a rozhovoru byl publikován 30. prosince 2013 v 03.00 v rubrice Herní software, Herní weby, Hry, Novinky a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...