Zachraň Šneka – recenze a rozhovor s Alda Games

Sponzorované odkazy:

Zachraň Šneka – recenze a rozhovor s Alda Games

Mobilní platforma je velkým odbytištěm pro řadu menších herních studií. Jedním z nich je také mladé brněnské studio Alda Games stojící za zajímavým projektem Zachraň Šneka (Save the Snail). Jednoduchá logická hra, zdarma dostupná na Google Play a App Store, s velkou oblibou mezi československými uživateli. Redakce HerniMag.cz si pro vás připravila krátkou recenzi doplněnou o rozhovor s vývojáři z Alda Games.

Líbivá grafika nejen při hře samotnéLíbivá grafika nejen při hře samotné

Nebuď hloupý, padají kroupy!

Člověk si těžko dokáže představit, jak má šnek složitý život. Na světě na něj čeká obrovské množství nástrah, kterým se musí důmyslně vyhnout. Stejné problémy mají také hlavní hrdinové mobilní hry Zachraň Šneka. Déšť a vítr nejsou smrtelně nebezpečné, za to kroupy a přímé slunce ano. Sami jsou bezbranní, proto vyžadují vaši pomoc.

Vaším úkolem je připravit pro bezbranného šneka prostředí, aby byl ochráněn proti přívalu velkých krup či oslnivému slunečnímu záření. K dispozici máte řadu předmětů a nástrojů, kterými můžete zajistit šnekovi dostatečnou ochranu. Může jít například o slámku, tužku, ořech, knoflík či řadu dalších pasivních i aktivních pomůcek. Hra se skládá z 24 úrovní a postupně nabírá na obtížnosti. Ze začátku vás čeká jen několik ohřívacích kol, poté se dostáváme ke středně těžkým úrovním a na konec k šestici úrovní, které jsou pro hráče těžším oříškem.

Úrovní je málo, ale stoupající obtížnost je nastavená dobře.Úrovní je málo, ale stoupající obtížnost je nastavená dobře.

Grafické zpracování je příjemné a povedené. Potěšila mě i použitá fyzika, která vám leckdy může zmařit promyšlený plán jednou zbloudilou kuličkou ledu. Menší chybičky by se sice našly, ale ty při hraní nepostřehnete. Potěší také kompletní počeštění aplikace. Při testování se líbila animace nezdárně ukončené úrovně. Když se šnekovi nepodaří uniknout nástrahám, vypaří se jeho dušička vstříc nebi. Graficky povedené a nápadité.

Ochrana šneka za pomoci všelijakých předmětů je na denním pořádku.Ochrana šneka za pomoci všelijakých předmětů je na denním pořádku.

Pravé poledne

Sluníčko může být zrádné jak pro nás lidi, tak i pro šneky. Zachraň Šneka se ukázala jako vynikající logická hra, která spolehlivě zabije nudné cestování v MHD či večerní počítaní oveček. Jediné co bych vytkl, je herní doba. 24 úrovní je prostě málo, byť je poslední třetina velmi obtížná. Podle statistik se hra umístila mezi 25 nejlepšími zdarma dostupnými hrami na App Store. Na Slovensku si drží stále první místo. Tleskáme, československé studio může být úspěšné!

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Grafické zpracování
  • Zdarma
  • Rozmanitost pomůcek
  • Postupně stoupající obtížnost

Nevýhody:

  • Délka hry

Rozhovor s vývojáři z Alda Games

Vyzpovídali jsme vývojářský tým Alda Games, a tak vám přinášíme žhavý rozhovor o vývoji Zachraň Šneka a o studiu samotném.

Představte nám v krátkosti studio Alda Games a jeho prvopočátky. Sešli jste se, jak se říká, nad pivem a nebo jde o dlouhobě plánovaný projekt?

Sme skupina nadšencov, ktorá sa vo svete virtuálnej zábavy pohybuje už dlhšiu dobu. Väčšina tímu sa podieľala na prevádzke a vývoji herných webov, napr. Raketka.cz, takže rozhodnutie pre vytvorenie vlastného titulu bolo prirodzeným krokom. Hry sme chceli robiť vždy, no o dlhodobom plánovaní sa zrejme hovoriť nedá. Skrátka nadišiel ten správny čas a my sme si povedali: „Ideme do toho“. Pridali sa k nám ďalší šikovní ľudia a vzniklo Alda Games.

Záchrana šneka může pořádně vyzkoušet pružnost mozkových závitůZáchrana šneka může pořádně vyzkoušet pružnost mozkových závitů

Zachraň Šneka je velmi zajímavá mobilní hra. Kde vlastně vznikla hlavní myšlenka této hry? Co sloužilo jako vaše největší inspirace?

Šneci sú cool a dajú sa roztomilo graficky spracovať, navyše sú to pomerne nemotorné a pomalé tvory, preto sme sa rozhodli, že ich budeme zachraňovať. Nápadov bolo viac, ale na úvod sme sa chceli venovať nebohým bezstavovcom.

Programování her i softwaru je časově náročně, o tom žádná. Jak dlouho jste strávili vývojem hry Zachraň Šneka?

Na Zachraň šneka sme pracovali približne 3 mesiace. Veľa sme sa pri tom naučili a posunulo nás to o obrovský kus ďalej.

Čas je jedna kapitola, financování druhá. Zachraň Šneka distribuujete na Google Play a App Store zcela zdarma. Prozraďte našim čtenářům velmi obecně, jak financujete vyvíjené hry?

Na otázku odpovedá Aleš Kříž, hlavný vývojár a producent štúdia Alda Games: „Vývoj jsme financovali z vlastních zdrojů, něco pokryl provoz Raketka.cz a část prostředků nám poskytl investor. V podstatě jsme pracovali zdarma. Finance jsme potřebovali především na získání technologií a testovacích zařízení.“

Úspěch hry Zachraň Šneka je nevídaný. V recenzi jsme uváděli statistiky z československé scény. Jak si hra vedla v zahraničí?

Z úspechu na domácej scéne sa nesmierne tešíme. Dúfali sme, že sa hra zapáči a sme šťastní, že sa tak stalo. Predstavuje to nás pre veľkú motiváciu, ktorá nás poháňa v našom úsilí.

A čo zahraničie?

Zahraničná verzia pre iOS práve prechádza procesom schvaľovania a verziu pre Android sme do Google Play uviedli len pred pár dňami, takže ešte nemáme relevantné štatistiky. Konkurencia je tvrdá, ale veríme, že si Zachraň šneka, v angličtine Save the Snail, svojich fanúšikov nájde aj v iných krajinách – najmä keď sme hru, okrem češtiny a angličtiny, plne lokalizovali do ďalších jazykov (nemčina, španielčina, francúzština, ruština a exotická čínština).

Alda Games – nadějný československý vývojářský týmAlda Games – nadějný československý vývojářský tým

Můžete nám na úplný závěr prozradit nějaké nadcházející plány, například chystané hry či jiné projekty studia Alda Games?

V tejto chvíli Vám môžeme prezradiť, že sme sa pustili do vývoja ďalšieho logického titulu a zároveň pracujeme na tower defense hre inšpirovanej veľmi populárnym animovaným seriálom.

Za redakci HerniMag.cz vám děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů. Věřím, že mobilní hru z produkce vašeho studia nevidíme naposled v žebříčcích nejoblíbenějších her. Těšíme se na další projekty.

Ďakujeme, zdravíme našich fanúšikov a prajeme Vášmu skvelému magazínu čo najviac spokojných čitateľov.

Článek Zachraň Šneka – recenze a rozhovor s Alda Games byl publikován 15. července 2013 v 00.00 v rubrice Herní software, Hry a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...