League of Legends - Vžijte se do role neohrožených hrdinů!

Tagy:  League of Legends, LoL, MMO, Lolko, Dota, MMO, strategie, hrdinové, hra na hrdiny, Riot Games

Sponzorované odkazy:

League of Legends - Vžijte se do role neohrožených hrdinů!

League of Legends (zkráceně LoL) je 3D fantasy MOBA hra vydaná společností Riot Games. Ti z vás, kteří znají Defense of the Ancients (DotA) by velice rychle měli poznat, o co se jedná. Ostatní, kterým tyto dvě hry vůbec nic neříkají, by si určitě nejprve měli zkusit herní tutorial, než se vydají na náročnější PvP bitvy. Důležité je zmínit, že LoL je týmově orientovaná hra, což znamená, že je extrémně těžké vyhrát bez spolupráce všech hráčů z vašeho týmu – nezapomínejte komunikovat s vaší skupinou.

Začátky

Po vytvoření účtu a prvním přihlášení do LoL vám bude nabídnuto zahrát si herní tutorial. Velice tuto možnost doporučuji všem, kteří s podobným typem her nejsou seznámeni. Po dokončení výcviku ihned můžete začít hrát proti opravdovým lidem, stačí pouze kliknout na tlačítko Play a vybrat možnost Solo. Ti z vás, kteří chtějí hrát s kamarády, by měli zvolit Arranged Team a následně pomocí tlačítka Invite pozvat na Vaši hru konkrétní osoby. Nalezení hry obvykle trvá do 30 vteřin.

Před hraním

Poté co se připojíte do hry, všichni mají přesně 90 vteřin na výběr hrdiny, dvou kouzel, zvolení run a specializací. Momentálně LoL nabízí výběr zhruba ze 100 hrdinů, přičemž každý z nich je v určitých věcech odlišný. Každý hrdina má 4 schopnosti (3 dovednosti a 1 ultimate dovednost) a zároveň unikátní pasivní dovednost. Začátečníkům doporučuji vybírat si z hrdinů se štítkem Recommended champions, jelikož nevyžadují tolik skillu k hraní. Po odzkoušení několika her s těmito hrdiny si určitě vyzkoušejte i jiné, jelikož nejlepší cestou k zdokonalení v této hře je naučit se dovednosti všech postav. Ve hře je totiž velice důležité rozpoznat, jak v dané situaci zareagovat.

Jedním z faktorů je zajisté právě znalost schopností nepřátel. Z počátku pro vás, jako pro začátečníka nebude k dispozici moc široký výběr postav, za které můžete hrát. Za odehrané zápasy a výhry totiž získáváte takzvané „Influence Points (IP)“, s nimiž si právě kupujete nové hrdiny, skiny a runy. Kouzla a runy jsou totiž také důležitou součástí League of Legends. Kouzla jsou jednoduše dvě dodatečné dovednosti, ke kterým má hráč přístup mimo 4 základních schopností. U těchto dvou kouzel nemůže být zvyšována jejich úroveň a obyčejně trvá velice dlouho, než je můžete opětovně použít. Runy také dodávají hře novou úroveň. Než začnete, hráči si mohou vybrat určité druhy run, které stejně jako specializace vylepšují jejich hrdinu. Začátečníci nemají žádné runy ani specializace, a tak musí odehrát hodně her, než si na runy pomocí IP bodů vydělají. Specializační body se jim postupně zpřístupňují závisle na levelu účtu.

skoreskore

Field of the Justice

League of Legends je 5v5 hra (existuje i 3v3 mapa, ale 5v5 je nejhranější), po vybrání hrdiny, kouzel a run se začíná. Každý startuje na levelu 1 a postupně v rámci dané hry získává vyšší úroveň až do maximálně možné 18. úrovně. Cíl každé hry je velice jednoduchý – zničit základnu nepřátelského týmu dříve, než oni zničí vaši. Každý zápas začíná od začátku. Pokaždé si vyberete hrdinu a znovu začínáte na levelu 1 se stejným cílem. Zkušenostní body získáváte zabíjením nepřátelských hrdinů, či tzv. minionů, kteří postupně ve vlnách chodí na vaši základnu. Tyto miniony vlastní oba týmy a nedají se nijak ovládat. Každý nový level odmění hráče zvýšenými atributy, jako jsou život či mana a dále jedním dovednostním bodem, který je využit pro naučení/zlepšení jedné z vašich 4 hrdinských dovedností. Každý hrdina má odlišné dovednosti, nezapomeňte si tedy podrobně přečíst a následně pochopit každou z nich. Průměrná hra trvá mezi 30 a 60 minutami, takže se pokuste nezačínat novou bitvu, pokud nemáte dostatek času ji dohrát. Opuštění hry v jejím průběhu způsobí herní nevyrovnanost a může zkazit požitek ze hry všem ostatním. Navíc, pokud byste dlouhodobě opouštěli hry v průběhu a ostatní hráči na vás podávali tzv. Report, mohlo by se stát, že vám administrátoři zablokují účet.

Obchod s předměty

Obchod s předměty v League of Legends, který je umístěn v oblasti vaší základny, je zajisté lépe zpracován, než obchod v DotA, jelikož menu zde jsou přehledná a konkrétní předměty jsou rozděleny do 5 kategorií – Obrana, Útok, Magie, Pohyb a Spotřební zboží. Hráči mohou nakupovat dané předměty za zlato, které získávají ve hře. Zlato se dá získávat několika způsoby. Nejběžnějším je tzv. „last hitování“ minionů a zabití nepřátelských hrdinů. V obchodu je velké množství různých předmětů, což znamená, že existuje obrovská variabilita sestav předmětů, s kterou hráči mohou experimentovat. Začátečníkům zajisté při nakupování předmětů pomůže kolonka Recommended items, takže by nemělo moc často docházet k nákupu nevhodných předmětů.

Zvyšování levelu svého herního účtu (nikoli levelování postavy ve hře!)

Čím více zápasů hráč vyhraje, tím více zkušenostních bodů získá. Každý nový level vám poskytne Mastery point(Speciali­zační bod), který můžete využít právě v okénku Specializací. Specializace jsou pasivní vylepšení pro vaše hrdiny do každé hry. Fungují podobně jako tzv. „talent points“ ve hře World of Warcraft. Rozdělují se na tři odvětví – Útok, Obrana, Prospěšnost.

fields of justicefields of justice

Lehké se naučit – velmi těžké zdokonalit

Velké množství lidí si stěžuje, že v League of Legends je velice těžké se zdokonalit. Skoro každý může mít dobrý pocit po vyhrané hře, ale skutečně ovládnout tuto hru může trvat roky. Pro nováčky může být nepříjemné hrát proti zkušenějším hráčům, protože tato hra je nejvíce o skillu. Právě proto Riot Games vytvořil systém, který se snaží řadit do her hráče s podobnými zkušenostmi a hráčským levelem. Největším problémem pro většinu nováčků bude zapamatovat si dovednosti každého hrdiny a využít to ve svůj prospěch. Znalost dovedností Vašeho protivníka totiž může znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou.

Závěr

League of Legends je prvotřídní, můžete ji hrát zcela zdarma a nabízí neomezené množství zábavy. Je jednou z nejhranějších MOBA her, dokonce se v ní pořádá velké množství turnajů, kde profi hráči soupeří o tučný prizepool. League of Legends určitě nezaujme každého, ale která hra ano? V příštím článku si podrobně rozebereme některé z hrdinů, podíváme se na mapu herního pole a vysvětlíme si základní taktiky.

Výhody:

  • Nekonečně hodin zábavy
  • Hraní proti opravdovým lidem
  • Možnost hrát s přáteli
  • Široké spektrum postav

Nevýhody:

  • Pro začátečníky těžké se zdokonalit
  • Občas špatné chování ostatních hráčů

Článek League of Legends - Vžijte se do role neohrožených hrdinů! byl publikován 20. března 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Michal Kadidlo. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...