Stronghold: Legends

Tagy:  Stronghold, strategie

Sponzorované odkazy:

Stronghold: Legends

Počítačovým realtime stratégům je série Stronghold jistě dobře známá. Pro ostatní jen rychle ve zkratce. Jde o realtime strategie podle historických reálií, ve kterých byl kromě bojů (potažmo obléhání hradů) kladen důraz hlavně na fungující ekonomický a sociální systém. Tentokrát ale vývojáři popustili uzdu své fantazii a vzniká zajímavý mix. Stále jde o strategii, ale pápá historie. Nastupuje fantasy se vším všudy – Stronghold: Legends.

Chlapíci z Firefly Studios opravdu nelenili a kromě oblíbeného skirmishe máme k dispozici 3 kampaně, z nichž jedna je okamžitě přístupná a zbylé 2 se odemknou teprve po dohrání té první. Fantasy světa si tedy užijeme jak v kůži mýtického krále Artuše, tak drakobijce Siegfrieda a trochu překvapivě se hrdinou jedné kampaně stane i kníže „nemámrád česnek“ Vlad III. Kampaně mají solidní délku a hra tak vydrží poměrně dlouho. Co zamrzí je vynechání sandbox módu, který patřil k dosti oblíbeným.

Kromě změny prostředí ovšem jiné podstatné úpravy nečekejte. Princip hraní je stále stejný a tak stačí vybudovat základní budovy, potrénovat vojsko, vybírat daně, těžit suroviny a sledovat spokojenost obyvatel a prosperitu. Podle toho jak spokojení obyvatelé s vaší vládou jsou, dostáváte body cti. Právě díky nim se vypočítává konečné množství obyvatel, dělníků a hlavně umožňují do vaší armády přivést jednotky se speciálními schopnostmi. Je libo unikátní rytíře, jízdu nebo dokonce draka? Není problém! Když už jsme u bojů, tak si je trošku rozepišme. Boje byly v dřívějších dílech této kvalitní sérii velmi propracované. Bohužel vývojáři se asi soustředili asi na jiné aspekty hry a tak z parádních soubojů, jsou bitky sotva průměrné. Nejen, že jednotky jsou u každé hratelné strany neskutečně podobné, až podezříváte někoho ze zneužití klonování, ale i naprosto nezvládnutý pathfinding je hřebíčkem do rakve. Vše tak zachraňují již zmíněné fantasy jednotky, které se naštěstí liší a nalezneme zde elfy, obry, upíry a jinou havěť známou z jiných her. Také milovníci obléhacích strojů nebudou zklamaní a zadovádí si nejen s katapulty.

Proklamovaná detailní grafika se ovšem také nekoná. Teda má to i výhodu v tom, že i na slabších strojích je hra pohodlně hratelná. Ale majitelé sestav za desítky tisíc budou zklamaní. Vše je poměrně hrubé, neučesané a také efekty nejsou zrovna uchvacující. Optimalizace enginu je kapitola sama pro sebe, ale s tímto neduhem mají tvůrci problém, již delší dobu. Tak snad příště.

Stronghold: Legends není úplně špatná hra, ale proč hrát něco jen lehce nadprůměrného, když je spousta jiných a lepších her? Snad možná kvalitní multiplayer udrží u hry větší množství hráčů, díky čemuž se eliminují některé chyby v AI počítačových oponentů. Za 899 Kč tuto hru ale rozhodně doporučit nemohu a ani přítomnost kouzelníka Merlina mě k tomu nedonutí.

Hodnocení hry: 59%

Stronghold: Legends video trailer:

Stronghold: Legends download demo zde:
Stronghold: Legends demo download

Koupit Stronghold: Legends za 899,–Kč

Článek Stronghold: Legends byl publikován 5. února 2008 v 12.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...