Alan Wake – Hororová atmosféra na každém kroku

Tagy:  Alan Wake recenze, článek, adventura, hororová atmosféra PC hry, about Alan Wake here, nejlepší adventura

Sponzorované odkazy:

Alan Wake – Hororová atmosféra na každém kroku

Jsou to již dva roky, co měl Xbox 360 šanci ochutnat tajuplný titul Alan Wake. Teprve nedávno jsme však stejnou možnost dostali my, PC hráči. Čekali jsme neuvěřitelných sedm let. A tak není divu, že po vydání jsem neváhal ani chviličku a ihned se pustil do hraní. Mé první dojmy si můžete přečíst v následujícím článku.

Alan Wake III.Alan Wake III.

Příběh

Wake, Alan Wake, to je jméno hlavní postavy, která vás bude provázet doslova celou hrou. Jakožto známému spisovateli vám chybí nápady, energie a především inspirace. To je samozřejmě pro pana spisovatele stav nouze a tak je nucen odjet hledat inspiraci v městečku Bright Falls. Pronajmete si menší chatku, ve které trávíte čas s vaší ženou. Původně to měl být odpočinkový výlet, ale vaše partnerka vám donesla psací stroj s vírou, že zde dokážete zase psát. Hlavní zápletka začíná po tom, co na cestě pod rouškou tajemné noci srazíte člověka. Ihned vystoupíte se záměrem poskytnout mu pomoc, ale po něm už není ani vidu ani slechu. Později vám také záhadně zmizí žena. V roli hlavního hrdiny se budete také prodírat strašidelnými nočními můrami, které jsou tak živé, že již nerozeznáte sny od skutečnosti. Tajemná hororová atmosféra plná překvapení je pro tento titul charakteristická a lze ji očekávat doslova na každém kroku.

Nenechte se však zmást, Alan Wake není jen jakási nudná detektivka a těšit se můžete i na pořádnou porci akce. Síly temna vám totiž stojí v patách a nebojí se využít ani těch nejšpinavějších způsobů, aby vás dostaly. Při hraní zjistíte, že v hlavě máte tolik otázek, že vlastní zvědavost vás nutí hrát dále. Postupně sice získáváte uspokojivé odpovědi, ale vzápětí se ihned objeví další otázky. A tak vám nezbývá, než celou hru dohrát až do konce, kde na vás čeká patřičné rozuzlení.

Alan Wake I.Alan Wake I.

Zpracování

Pokud se něco autorům hry povedlo na výbornou, je to určitě audiovizuální zpracování. Grafická stránka hry je okouzlující a působí velice realisticky. Špatně na tom není ani hudba, která dobře dokresluje příběh a navodí u hráče patřičné emoce. Alan Wake je hororový titul, který si nejlépe vychutnáte v tmavé atmosféře tajemné noci. K tomu si zkuste zvýšit hlasitost a o zábavu plnou emocí máte postaráno.

Ale

Bohužel jako u drtivé většiny her, i tady najdeme nějaké to „ale“. Musím říct, že ve hře bych přivítal více intuitivní a jednodušší ovládání. Nemuselo by vypadat ani tak kostrbatě. Někdy jsem měl pocit, že se Alan umí pohybovat pouze čtyřmi směry a přechody mezi nimi jsou dosti nevěrohodné.

Jak jsem se již zmínil výše, bude potřeba prokousat se značnou fůrou nepřátel. Ty chrání temnota sama a tak je potřeba je nejdříve osvítit baterkou, kterou nosíte všude sebou a následně je jednoduše zastřelit. Tento triviální postup však budete opakovat celou hru a tak brzy dospějete k značné stereotypnosti.

Alan Wake II.Alan Wake II.

Hodnocení

Pokud máte chuť na kvalitně zpracovaný titul, plný dech beroucí atmosféry, Alan Wake je rozhodně vaše krevní skupina. Přes malé nedostatky se vývojářům hra jednoznačně vydařila a my si můžeme vychutnat vynikající příběh ve filmovém zpracování. Ačkoliv se mi podobný žánr jindy nezamlouvá, Alan Wake mě opravdu bavil a mohu ho doporučit také vám.

Výhody:

  • Atmosféra
  • Příběh
  • Nápaditost

Nevýhody:

  • Ovládání

Moje hodnocení:  80 %

Zakoupit hru Alan Wake na PC na xzone.cz
Zakoupit hru Alan Wake na Xbox 360 na xzone.cz

Článek Alan Wake – Hororová atmosféra na každém kroku byl publikován 10. července 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...