My Free Farm - Správa virtuálního statku v prohlížeči

Tagy:  My Free Farm, free farm, my farm, simulátor statku, farma hry, farma, online hra, FarmVille, farm

Sponzorované odkazy:

My Free Farm - Správa virtuálního statku v prohlížeči

Produkt německé společnosti Browsergames asi nikomu nebude až tak neznámým. Reklamní bannery na hru My free farm potkáváme prakticky všude při brouzdání po internetu, proto jsme se rozhodli, trochu více hru přiblížit širokému spektru veřejnosti.

Jednou a bezesporu obrovskou výhodou této hry je skutečnost, že se nemusí dlouze stahovat a čekat na instalaci. Hra se otevírá a hraje přímo ve vašem prohlížeči, takže jediné, co opravdu potřebujete, aby jste si nerušeně užili herní zážitek, je dobré připojení a platná emailová adresa. Na začátku krátká a velmi jednoduchá registrace nás vzápětí uvede přímo do hry.

My Free FarmMy Free Farm

Oč se jedná?

Hru My free farm bych označila za velmi zdařilé a více propracované jednovaječné dvojče neméně známé hry od téže společnosti s názvem Zelené Impérium, kde nás hrou neprovází animovaný trpaslík, ale vcelku animačně zdařilé, stylizované a roztomilé prasátko.

Po stručné registraci dostaneme přiděleno první základní políčko, kde je kromě plevele a kamenů několik volných prostor, které nám pro začátek plně vystačí, základní kapitál a pro ty, jež hrají hru tohoto typu vůbec poprvé, je tu lehký a perfektně vysvětlující tutoriál.

A můžeme začít….

K políčku taktéž na začátku obdržíme v polici umístěné vlevo několik semen mrkve. Semínka zasadíme dle návodu, zalijeme a již netrpělivě čekáme na naší první úrodu. Celý tento proces zabere jen několik málo minut, které můžeme využít k bližšímu zkoumání určitých funkcí ve hře. Na ty se zaměříme později. A již je první úroda na světě. Sklidíme ji a můžeme celý proces opět zopakovat a sledovat, jak nám zásoby našich produktů utěšeně narůstají v polici.

Vyšší postup

Mohla by se nyní naskytnout otázka, jestli toto je vše, co můžeme od hry očekávat. Pro netrpělivce mám dobrou zprávu. Nikoli. Velmi brzy postoupíme z prvního levelu, kde jsme na pozici sluhy o něco výše a každé další povýšení sebou nese nové a nové druhy sazeniček, které můžeme sázet a pěstovat. Tyto sazeničky však již ale neobdržíme automaticky s nabytým levelem, takže nám nezbyde nic jiného, než se posadit na autobus a zajet si na nákup potřebného zboží do vesnice.

Možnosti vesnice

Takže jsme koupili vše potřebné a protože máme něco málo času, než se nám urodí, porozhlédneme se tedy chvilku po vesničce. Velmi zdařilým způsobem je zde k dispozici několik funkcí, jako je samotný krámek se semeny, další slouží k prodeji dobytka, který je jakýmsi nejasným příslibem, že se na vyšších postech rozhodně nudit nebudeme, další trh, kde s výraznou slevou prodávají ostatní hráči nadbytky ze svého skladu, dárkový obchod určený k nákupu drobných pozorností pro naše přátele v budoucnu, reklamní panel, zde můžeme za určitý obnos vyvěsit plakát propagující právě naši farmu a dále koutek soutěží.

Vše pěkně rosteVše pěkně roste

Všude dobře, doma nejlépe

Když jsme pečlivě prozkoumali a zjistili možnosti vesnice, nezbývá nám, než se vrátit na farmu, kde je potřeba opět sklidit naše nově vzešlé rostlinky. Ovšem přímo před ní již netrpělivě podupává několik prvních zákazníků, kteří chtějí nakoupit naše bio produkty. Nemusíme se naštěstí obávat ani panikařit, když na uspokojení jejich potřeb nebudeme mít ihned dostatečné množství zásob na skladu. Zákazníci jsou naštěstí nadmíru trpěliví a chápaví, takže na místě vydrží stát do té doby, než na ně přijde řada a penízky se již můžou sypat do naší mošničky, díky tomu si můžeme postupně dokupovat vše potřebné, aby naše farma vzkvétala a prosperovala.

Rozšiřujeme své podnikáníRozšiřujeme své podnikání

Abychom se nenudili

Dalším zpestřením této hry pak nejsou jen samotní zákazníci, jež nás nutí vybičovat se k maximálním výkonům, ale samotná hra nabízí možnosti takzvaných questů, neboli miniher, které nám taktéž zajistí nezbytný přísun tolik potřebných peněz a bodů pomáhajících k rychlejšímu růstu naší pozice. Dále jednou za čas nám tvůrci hry zpestří hodiny práce a dřiny na poli malými eventovými vsuvkami, kde nás odmění větším, či menším počtem doplňků, produktů i okrasných nezbytností pro naši velkolepou zahrádku.

Doplňující funkce ve hře

A protože máme trochu toho času, než se opět urodí, či nám na vyšších levelech zvířátka ukončí produkci, můžeme se blíže podívat na ostatní funkce této hry zobrazené v horní liště.

Tak funkci ikonky autobusu sloužící k přepravě nás, jako pasažéra, do vesnice jsme si již vysvětlili. Dále je tu poštovní schránka, u které se vždy při příchodu nové zprávy rozsvítí žlutý výstražný vykřičník. Ze začátku budeme dostávat jen informační zprávy systému, později vzkazy od ostatních hráčů a přátel ve hře, takže si pak můžeme dlouhé minuty a hodiny čekání zpestřit konverzací s ostatními farmáři. Je dobré vědět, že člověk není na vše sám. Vedle poštovní schránky máme další ikonku s názvem smlouvy. Smlouvy uzavíráme my s ostatními hráči a jedná se výhradně o smlouvy nákupu, či prodeje produktů přímo mezi dvěma hráči. Smlouvy jsou závazné, ale žádný strach. Pokud jedna ze stran svou část dohody nedodrží, dají se zrušit. Další v řadě je ikonka s fotkou prasátka, které nás provází celou hrou. Tato ikona slouží výhradně k úpravě našeho účtu, hesla, emailové adresy, či k restartování, nebo dokonce smazání celého účtu. Poslední dvě funkce bych radila použít velmi opatrně a s rozmyslem, protože vše, co jsme do té doby vypěstovali a pracně vydělali bude nenávratně ztraceno. Poslední v řadě, nikoli však na posledním místě důležitosti, je ikona zpodobněná otazníkem. Ta slouží jako nápověda a použijte ji, kdykoli si nebudete vědět s čímkoli rady.

Nic není zadarmo

Postupně jsme si tedy vysvětlili základy a principy hry i jejich funkcí. Menším záporem u této hry, jako ostatně u valné většiny her tohoto typu, je fakt, že pokud si ji chceme jakýmkoli způsobem ulehčit, musíme zaplatit. Nemluvíme nyní o herní měně, kterou vyděláme prodejem, ale o takzvaných mincích, které si pořídíme převodem části našich úspor v reálném životě na konto společnosti Browsergames. Naštěstí zlaté mince nejsou potřeba k dalšímu postupu ve hře a pokud se obejdeme bez prémiových účtů s malými výhodami, není proč si stěžovat. Pokud přeci jen zatoužíme po nějakém tom menším ulehčení, je zde možnost nákupu potřebných mincí od ostatních hráčů za vyšší obnos herních peněz. Takže ani toto přání není tak úplně nesplnitelné.

Vesnice o vánocíchVesnice o vánocích

Závěrem

Celkově mám z konceptu provedení této hry dobrý pocit. Nejedná se o zábavu, od které by se člověk neodtrhl ani na vteřinu, ale doporučila bych ji jako lehké oddychové zpestření a zkrácení času při práci na počítači, vyhledávání na internetu, či plnění domácích úkolů. Hra je milá animačním vzhledem a pokud neusilujeme být nejlepší ze všech, tak nás nijak časově nevytíží, ani neomezí. Nemusíme se bát, že nám zelenina za nějakou dobu uschne, pokud se nebudeme starat o políčko, či nám vymřou zvířátka na farmě, nebo nenávratně utečou zákazníci. Hra nikoho nenutí být neustále online a ve střehu a svou roztomilostí dokáže zabavit na několik dní. Ovšem milovníkům akcí a vzrušení bych ji zcela určitě nedoporučila.

Moje hodnocení:  63 %

Výhody:

  • Oddychová zábava
  • Roztomilé zpracování
  • Eventové questy
  • Chat s ostatními hráči

Nevýhody:

  • Delší čekání
  • Herní výhody za reálné peníze
  • Absence akce
  • Zábava jen na pár dní
  • Nové zpracování starého nápadu

Oficiální web My Free Farm můžete navštívit zde: www.myfreefarm.cz

Článek My Free Farm - Správa virtuálního statku v prohlížeči byl publikován 7. května 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Kateřina Boháčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...