To nejlepší v roce 2011

Tagy:  To nejlepší 2010, TOP5, The Best of 2010, nejlepší hry, Batman, Arkham City, Batman: Arkham City, Portal 2, Valve, Source, Deus Ex: Human Revolution, Deus Ex, TES, Skyrim, Shogun 2, Total War, Duke Nukem Forever, DNF, Need for Speed, The Run, Shift 2, Adam Jensen

Sponzorované odkazy:

To nejlepší v roce 2011

Rok 2011 se chýlí ke konci, s čímž je spojeno i naše každoroční vyhlášení nejlepších titulů. Herní průmysl ze sebe letos vydal opravdu mnoho kvalitních titulů, a tak byl výběr velmi těžký. Uvidíme, které hry jsou hodny stanout na vítězných stupních!

Vesměs pokračování

Letošní rok byl ve znamení pokračování, což potvrzuje i pětice vybraných her. Žádná z nich není ničím ryze novým. Abych potěšil co nejširší okruh hráčů, snažil jsem se dosadit tituly z různých žánrů: I tak ale nedošla řada na pořádné závodění či reálnou simulaci. Střílečky a akční hry jsou prostě v kurzu.

Na začátku roku 2011 jsme předpovídali tituly, které můžeme očekávat. Sami tedy můžete posoudit v tomto článku, zda naše předpověď vyšla či nikoli.

U každého zmíněného titulu bude námi udělené hodnocení, stručný popis, datum vydání a samozřejmě také odkaz na celou recenzi.

V další části se zmíním o letošních propadácích a také o hrách, jejichž datum vydání se odsunulo do roku 2012. Ještě nesmím zapomenout upozornit, že na pořadí her v tomto výběru nezávisí! Tak neotálejme a hurá do toho!

Batman: Arkham City

Nastává podobná situace jako v roce 2009 s rozdílem, že byl úspěch dílu Arkham City víceméně očekáván. Hlavním hrdinou je opět úspěšný podnikatel Bruce Wayne, který prožil krutou ztrátu v dětství. Ve dne žije životem bohatých a v noci si nasazuje černé brnění a koná pod jménem Batman. Na scénu se dostává i sličná a hbitá Catwoman stojící na straně dobra. Z vězeňských objektů se přesouváme do městských ulic, což přináší nejenom větší prostor, ale také mnohem více protivníků. Vyřešení takto svízelných situací Batmanovi a jeho speciálním chvatům nedělá vůbec žádné potíže.

Výborný příběh, hutná a tajemná atmosféra a nakonec také různé netopýří hi-tech utilitky – to je nový Batman: Arkham City.

Datum vydání: 21. říjen (PS3, X360); 25. listopad (PC)
Hodnocení:  90 %
Celá recenze

Portal 2

Portal 2 je velmi zajímavou a zcela originální hrou. Logické hry sice nejsou zrovna středem zájmu hráčů, Portal se ale tomuto pravidlu vymyká. Vaším cílem je dostat se přes hromadu překážek prostřednictvím geniálního nástroje – Portal Gun. Tato zbraň vytváří portály, prostřednictvím nichž se dostanete přes jednotlivé překážky. Z původně studentského projektu se tedy vyklubala velmi kvalitní série mající obrovské množství fanoušků.

Jestliže jste hráli první díl Portal, můžete se těšit na podobnou atmosféru, vtipné scénky a především mnohem delší herní dobu.

Datum vydání: 22. duben (PC, X360, PS3)
Hodnocení:  95 %

Portal 2 – Jdeme dělat portály šéfe!Portal 2 – Jdeme dělat portály šéfe!

Deus Ex: Human Revolution

Dlouho očekávané pokračování akční střílečky Deus Ex přineslo přesně to, co všichni očekávali. Žádné bezhlavé koridorové střílení, které je v rámci celé herní doby stále stejné, ale promyšlený příběh s mnoha možnostmi voleb. Ocitáte se v roce 2027 v roli bezpečnostního důstojníka Adama Jensena, kterého před smrtí zachránily moderní technologie. Tyto technologické vymoženosti vám umožňují procházet jednotlivé úrovně stylem, který vám více vyhovuje.

Chcete-li hrát ve stylu neohroženého Ramba, můžete naběhnout do středu bojiště a všem ukázat, co váš hrdina umí. Druhou možností je zůstat v klidu povzdálí a popřemýšlet nad dalším tišším a účinnějším postupu.

Mnoho dialogů, vynikající atmosféra a přátelské hardwarové nároky jsou jen krátkým výčtem kvalit nového Deus Ex.

Datum vydání: 26. srpen (PC, X360, PS3)
Hodnocení:  95 %
Celá recenze

Deus Ex: Human Revolution – Moje drinky nemají chybu!Deus Ex: Human Revolution – Moje drinky nemají chybu!

The Elder of Scrolls V: Skyrim

Pátý díl The Elder of Scrolls nám opět přinesl pořádné RPG. Otevřený svět skýtá nepředstavitelné množství všelijakých možností. Ať už chcete vařit lektvary, lovit zvěř na rozlehlých loukách či v lesích a nebo jen chcete pomoci světu od neposlušných dračích živočichů , Skyrim vám to všechno umožní. Rozlehlý svět a velmi propracovaný příběh vás stoprocentně vtáhne do magických končin světa The Elder of Scrolls. Velké množství bugů je jen malým neduhem, který však velmi snadno přehlédnete.

Magické datum vydání 11.11.2011 evokuje magickou hru, kterou Skyrim bezesporu je! Magicky prvotřídní.

Datum vydání: 11. listopad (PC, X360, PS3)
Hodnocení:  95 %

TES V: Skyrim – Z tebe bude pěkný uhlí!TES V: Skyrim – Z tebe bude pěkný uhlí!

Shogun 2: Total War

Opusťme svět hlavních hrdinů a střelby a přesuňme se do dob, kdy samurajský meč měl na japonských ostrovech rozhodující slovo. Zatím poslední díl série Total War nazvaný Shogun 2 se vrací k úplným kořenům celé série. Real-timová strategie se vším všudy. Bitvy gigantických rozměrů jsou na denním pořádku a je jen a pouze na vás, jak se chopíte příležitosti stát se ctěným šogůnem. Konkurence je tvrdá a chyby se neodpouštějí.

Špičková grafika, propracovaný ekosystém vaší provincie a opravdu velkolepé bitvy. I tak lze Shogun 2 charakterizovat.

Datum vydání: 15. březen (PC)
Hodnocení:  93 %
Celá recenze

Propadáky 2011

Nedílnou součástí našeho žebříčku je také vyhlášení největší propadáků. Celých 15 let se čekalo na titul Duke Nukem Forever, který sice s velkým očekáváním letos vyšel, ale v žádném případě nepřinesl to, co hráči očekávali. 15 let a mnoho restartů vývoje se podepsalo, a tak Duke Nukem Forever běží na zastaralém enginu Unreal 2.5.

Čistě lineární průběh úrovní zachraňuje jen hlavní protagonista Duke Nukem, který vždy napjatou atmosféru rozřízne pořádnou hláškou. Máte-li rádi Duka, slabší příběh ani starší grafika vám určitě nebude vadit. V opačném případě se opravdu jedná o propradák 2011.

Duke Nukem Forever – Jsem zpět a znovu musím zachránit svět od těch mimozemskejch patolízalů!Duke Nukem Forever – Jsem zpět a znovu musím zachránit svět od těch mimozemskejch patolízalů!

Do této rubriky patří i poslední díl série Need for Speed: The Run. Tvůrci samými roupy nevěděli, co ve volné chvilce po kvalitním díle Shift 2 udělat, a tak arkádovou závodní hru okořenili možností volného pohybu řidiče v ulicích města. Možná ten nastupující trend filmových her není příliš dobrou cestou. Nechme závodění závoděním a nevnášejme do hry zbytečné prvky.

Ukončení 11. kapitoly 21. století

A čeho jsme se letos vůbec nedočkali? Blizzard stále vypouští nové a nové informace o třetím pokračování legendární série Diablo, ale kde je výsledek? Datum vydání se stále odsouvá, a tak je těžké věřit, že by se mohlo třetí Diablo dostat na pulty obchodů příští rok. Podobná slova jsem totiž psal i minulý rok. Vyvrcholení ságy Mass Effect bylo také odsunuto, nicméně březnové datum vydání je již v reálných sférách oproti výše zmiňovanému Diablu.

Rok 2011 nám přinesl dostatečné množství kvalitních herních titulů. I přes velké zklamání z Duke Nukem Forever se dá rok 2011 označit opravdu za úspěšný.

Mohli jsme si zalétat nad tajemnými ulicemi Arkham City, vytvořit pár portálů, nahlédnout do blízké budoucnosti, projít magický svět příšer a hrdinů, v neposlední řadě jsme se také mohli utkat v souboji o ctěný titul šógůna. Co více si přát?

Článek To nejlepší v roce 2011 byl publikován 31. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...