Seznam nejlepších her v roce 2010

Tagy:  To nejlepší 2010, TOP5, The Best of 2010, nejlepší hry, Need for Speed, Hot Pursuit, Heavy Rain, Mass Effect 2, ME2, StarCraft II, Starcraft 2, StarCraft II: Wings of Liberty, Red Dead Redemption, RDR

Sponzorované odkazy:

Seznam nejlepších her v roce 2010

Rok se s rokem sešel, a tak nám nezbývá nic jiného než posoudit, jak byl uplynulý rok úspěšný v oblasti herního průmyslu. Zaměříme se opravdu jen na pětici nejlepších titulů pokud možno z rozdílných žánrů. Pravdou je, že ne každý titul si zaslouží stanout na prvních příčkách. Předem ale mohu prozradit, že byla letos sklizeň opravdu velice štědrá.

Úvodem

Při výběru jsem se snažil klást důraz na odlišnost žánrů u jednotlivých titulů. V praxi to tedy znamená, že by se v této pětce neměli střetnou dvě střílečky stejného, popřípadě podobného námětu. Pro přehlednost naleznete u každého titulu vyjma krátkého popisu také platformu, na kterou byla hra vydána, datum vydání, naše procentuální ohodnocení a v neposlední řadě také odkaz na recenzi na magazínu HerniMag.cz. Na závěr ještě probereme letošní největší zklamání. Pod článkem také naleznete anketu, ve které budete moci zvolit absolutního vítěze z nominované pětice. Tak tedy hurá do toho!

Mass Effect 2

Už první díl akčního sci-fi RPG Mass Effect sklidil doslova gigantické úspěchy a jinak tomu není ani v případě druhého pokračování. Výborná hratelnost, oku lahodící vizuální stránka s výbornou optimalizací a to všechno podtrženo dech beroucím příběhem s geniální atmosférou. Velitel Shepard podlehl zkáze vyvolané nepřátelskou lodí neznámého typu. Naštěstí kontroverzní společnost Cerberus, se kterou jste mohlo setkat již v prvním díle, zapracovala na projektu, který nejenže oživil velitele Sheparda, ale i jeho kosmické plavidlo Normadie. Žít je sice krásné, opět je ale osud celé galaxie a obrovské množství živočichů různých ras v rukách Sheparda. On si prostě odpočine. Pánové z Bioware se v roce 2010 opravdu vyznamenali. Naservírovali nám totiž špičkovou mezigalaktickou podívanou, na kterou se jen těžce dá zapomenout.

Datum vydání: 29. leden 2010
Platforma: PC, XBOX 360
Hodnocení:  95 %
Celá recenze

Hurá na ně!Hurá na ně!

Heavy Rain

Heavy Rain je sice částečně považován za adventuru, moc s tímto žánrem však nemá společného. Více na tento titul sedí pojem interaktivní thriller. Představte si celovečerní film lepší produkce s tím, že jej můžete velmi ovlivnit. Všechna rozhodování jsou na vás, a každým ať už špatným nebo dobrým rozhodnutím vyvoláte zvrat v příběhu. Nezní to krásně? Heavy Rain v podstatě přinesl do herního průmyslu nový žánr, ba dokonce nový rozměr. Je sice pravda, že nějaká velkolepá akce plná různých výbuchů a hláškujících hrdinů to není, avšak atmosféra, napětí a příběh dodává hře opravdu úplně jiný rozměr. A pravda je taková, že jakmile vás Heavy Rain vtáhne do příběhu, těžko se od hraní zvednete. Negativem může být snad jen to, že opakované hraní už nemá takové grády. Takže jednou a dost. Nemáte-li PlayStation 3, Heavy Rain si bohužel nezahrajete.

Datum vydání: 23. únor 2010
Platforma: PS3
Hodnocení:  97 %
Celá recenze

Smutek a beznaděj na každém rohuSmutek a beznaděj na každém rohu

StarCraft II: Wings of Liberty

Po opravdu dlouhém čekání jsme se konečně dočkali druhého pokračování legendární strategie z konce devadesátých let dvacátého století s názvem StarCraft. Blizzard ukázal, že hry opravdu umí vyrábět. Je sice pravda, že druhý díl série StarCraft nepřinesl žádné ryze průlomové inovace, na druhou stranu nám Blizzard předhodil špičkovou hratelnost, strhující příběh a v neposlední řadě také výborný multiplayer, u kterého očekávejte výbornou vyváženost jednotlivých ras. To vše v osvědčeném hábitu. Opět se proti sobě postaví tři rasy ve velkolepých krvavých bitvách. První z trojice dílu nazvaný Wings of Liberty vás provádí příběhem zaměřeným pouze na pozemšťany, konkrétně budete příběh prožívat v kůži pozemšťana Jima Raynora. Musím ještě podotknout, že délka kampaně Wings of Liberty, tedy vlastně pozemské kampaně, je přibližně stejně dlouhá jako celá kampaň v díle prvním.

Datum vydání: 27. července 2010
Platforma: PC
Hodnocení:  95 %
Celá recenze

Kdo z koho…Kdo z koho…

Need for Speed: Hot Pursuit

Nemůže neustále jen střílet a válčit, proto přišla řada i na jiné dovádění. Zvuk bezchybně naladěných motorů, ostřílení protivníci a v zrcátkách ochránci zákona. Podobné pocity budete zažívat v novém díle Need for Speed Hot Pursuit, které v současnosti vytváří vývojáři z Criterion Games. Vracíme se tedy ke kořenům hry. Nečekejte samozřejmě propracovaný realistický jízdní model, ale příjemnou jízdu s arkádovým nádechem. Každého jistě potěší velké množství licencovaných aut, u kterých můžete bez starosti zasednout přímo do kokpitu. Jestliže vás nebaví být neustále tím zloduchem, co porušuje pravidla, můžete přejít na stranu ochránců zákona a střežit, jestli všichni závodníci dodržuje pravidla silničního provozu.

Datum vydání: 16. listopad 2010
Platforma: PC, XBOX 360, PS3
Hodnocení:  90 %
Celá recenze

Doufejme, že brzy potkáme čerpací stanici.Doufejme, že brzy potkáme čerpací stanici.

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption vás zavede do pustých prérií, kde neustále panuje nelítostný boj o vlastní život. Chvíli se bijete s bandity a desperáty, chvíli si pro změnu čistíte cestu od různé agresivní havěti. Hlavní hrdina John Marston však není žádné ořezávátko. Olovo, které se soustavně line z jeho pětačtyřicítek a nebo třeba opakovací pušky, pokládá všechno, co stojí v cestě. Nechybí ani zasloužený odpočinek v klasických westernových hospodách. Pánové z Rockstar Games toto téma uchopili vyloženě za správnou nitku. Protože mají na svědomí celou sérii GTA 4, převzali tedy engine GTA 4 a na něj navlékli western. Zběsilé honičky v autech tak nahradí stejně zběsilé honičky, které však podstupujete na neohrožených ořích.

Datum vydání: 21. květen 2010
Platforma: PS3
Hodnocení:  94 %
Celá recenze

Jen počkej koni!Jen počkej koni!

Největší letošní zklamání

Otočíme-li kartu, rozprostírá se před námi sekce ne úplně vyvedených her, lépe řečeno her, které nesplnily očekávání v plné míře. Začněme u nás v českých luzích a hájích. Nerad to prohlašuji, ale své místo zde má i jinak vynikající hra Mafia II. Hra měla obrovské ambice, což se jí v podstatě vymstilo. Místo v letošních zklamáních má například kvůli obrovskému důrazu na stahovatelné DLC, které zvedají kupní cenu hry na relativně vysokou a svým způsobem nepřinášejí do příběhu nic zlomového. Příběh je sice relativně povedený, ale zdá se necelistvý a nedodělaný. Tvůrci také slibovali mnoho různých věcí, které stejně nakonec ve hře chyběly. Podobně je na tom i titul ArcaniA: Gothic 4. Na kvalitě titulu se zřejmě podepsal odchod vývojářského týmu Piranha Bytes. Příběh v sérii Gothic byl vždy velmi povedený, o čtvrtém díle se to samé bohužel nedá říct. Podobná situace nastává i v případě nudných úkolů a nepříliš povedených dialogů. Jediným velkým plusem hry je bezesporu grafická strana. Raději bych ale byl, kdyby to bylo přesně obráceně. Velmi očekávané byla také mlátička z pohledu třetí osoby zvaná Dante's Inferno. Jako námět sloužila slavná báseň básníka Dante Alighieriho. Nakonec se z toho vyklubala pouhá kopie úspěšného God of War, která zdaleka nedosahovala jeho kvalit.

DanteDante's Inferno

Na závěr

Rok 2010 byl na poli herního průmyslu velmi štědrý a přinesl mnoho kvalitních titulů. Několik velmi očekávaných her sice nesplnilo všechna očekávání, ale i tak bylo kvalitních titulů opravdu dostatek. Letos jsme se dočkali jak nářezového vesmírného dobrodružství, tak i strhujícího děštivého příběhu normálních lidí ze současnosti. Došla řada i na velkolepé mezigalaktické bitvy a také jsme si dobře zazávodili a ukázali jsme, co naši plechoví miláčkové umí na trati. Nakonec jsme provětrali koníky v pustých prériích. Řekl bych splněná idylka hráče.

Článek Seznam nejlepších her v roce 2010 byl publikován 19. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...