Trine - pohádka po finsku

Tagy:  trine, amadeus, pontias, zoya, plošinovka, adventura, hopsačka, frozenbyte, shadowgrounds

Sponzorované odkazy:

Trine - pohádka po finsku

Finští vývojáři z firmy FrozenByte svoji práci umí, o tom není pochyb. Jejich um jste měli možnost vyzkoušet v sci-fi akčňárně Shadowgrounds a nyní i v malebné fantasy hře. Hra Trine (která se mimochodem kromě PC verze prodává i na herních konzolích Xbox 360 a PS3) vpluje do vašeho počítače jako krásná barevná rybka.

Vstupte do pohádkového světaVstupte do pohádkového světa

Takže pěkně od začátku – o co vlastně jde? Na hrad útočí armáda bojechtivých kostlivců, nohy na ramena pochopitelně vezmou úplně všichni, cennosti a rodiny nahází do pytlů a na povozy (pochopitelně, že cennosti putují na zmiňované povozy, rodiny pak do pytlů) a pádí z bezejmenného království, co nejdále to jde. Tři osoby však v hradu zůstaly a jejich cílem bude zachránit království před zlem – vy je budete muset provést přes hrad skládající se z 15 úrovní, který je nepřáteli a povedenými hádankami přímo přeplněn, až ke zdárnému konci.

Tajemná kráska ZoyaTajemná kráska Zoya

Díky klávesnici a myši rozpohybujete obtloustlého skoro rytíře Pontiase, jenž by se rád dostal do královské armády, přestože o nemrtvých obklopujících hrad nic bližšího neví. Jako druhá se nám představí krásná zlodějka Zoya, která se doslechla o objektu nevídané hodnoty a chce jej za každou cenu dostat pod svou „ochranu“ a jako třetího do party dostanete kouzelníka – proutníka jménem Amadeus.

Zoya používá pouze vystřelovací lano a lukZoya používá pouze vystřelovací lano a luk

Čerpáme ze ztracených Vikingů

Velice neobvyklá trojice je po krátkém úvodu propojena přes tajemný artefakt Trine, díky čemuž budete moci během hraní postavy libovolně prohazovat a využívat jejich různorodé schopnosti (podobný způsob hraní tolik známý z legendární hry The Lost Vikings). Každá z postav vládne různými schopnostmi a tak pro ničení nepřátel máte možnost využít Pontiasův meč, Zoyiny šípy nebo slabší, ale pro oko působivější magii Amadea. K řešení hádanek nemusí vždy vést pouze jedna cesta, nicméně občas vám nezbude nic jiného než se vrhnout do jámy lvové (obzvlášť někdy, když vám v partě zbude osamocená postava) a vrátit se zpět k checkpointu, kde bude oživen celý váš tým.

Pontiac se jako „rytíř“ cítí dobře s mečem a štítemPontiac se jako „rytíř“ cítí dobře s mečem a štítem

Co ale dělá z Trine kromě pěkného pohádkového zpracování nadprůměrnou plošinovku? Je to bezesporu využití fyzikálního enginu PhysX. Pokud jste o něm doposud ještě neslyšeli, vězte, že se jedná podle slov firmy nVidia o technologii, umožňující provádět složité fyzikální výpočty přesně tam, kde to je potřeba, vývojáři také už nadále nemusí vytvářet vlastní algoritmy pro takovéto výpočty (zjednodušeně řečeno) a vy tak ve hře budete moci sledovat velice realistické pohyby, dopady a deformace předmětů atd.
Když budete v kůži kouzelníka Amadea čarovat různé předměty (krychle, dřevěné plošiny – to vše za využití pohybu myši a „skutečného“ čarování), snad užasnete stejně jako já, jak přirozeně předměty a jejich levitující pohyb působí.

Pěkná, s dobrou hratelností, ale krátká

Ani zde nebudete ušetřeni RPG prvků. Když během hraní pozabíjíte dost nepřátel a posbíráte určité množství lahviček se zkušenostmi, dostanete přístup k vylepšení tří vlastností jednotlivých postav. A co se týče artefaktů, které také vylepšují vaše postavy, jen hledejte – jak už to v podobných hrách bývá, ty nejcennější a nejzajímavější předměty bývají schovány na nejneobvyklejších místech. Takže kolem sebe tlučte, objevujte skryté průchody a procházejte všechny tajné místnosti, pro poslední level (ten přijde přibližně už po 7 hodinách hraní) se vám bude hodit každá pomoc.

Nejcharismatičtější a nejzkaženější AmadeusNejcharismatičtější a nejzkaženější Amadeus

Trine, vzhledově vybroušená jako drahokam, je velice chytlavá hra, ke které budete mít tendenci se i přes její některé chybky opakovaně vracet. Další zpříjemnění vám může přinést kooperativní multiplayer u jednoho PC, kdy budete mít možnost s kamarády nebo sourozenci si každý zahrát za jednu postavu a objevit nové způsoby řešení herních situací. Vytáhněte tedy meč, luk a hůlku a vyrazte znovu vstříc dobrodružství!

Hodnocení:  70 %

Výhody:

  • Nádherné grafické zpracování úrovní
  • Fyzika
  • Průpovídky postav

Nevýhody:

  • Nevyvážená obtížnost hraní
  • Krátká hrací doba
  • Vyšší hardwarové nároky pro alespoň průměrný zážitek ze hry

Minimální systémové požadavky

Procesor: 2.0 GHz CPU

Grafická karta: Radeon X800 / GeForce 6800 a lepší

Operační paměť: 512MB (XP) / 1GB (Windows Vista, Windows 7)

Volné místo na disku: 600MB

Operační systém: Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7

Záběry ze hry

Oficiální stránky hry

Článek Trine - pohádka po finsku byl publikován 22. března 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...