Project Ignis: Vesmírný freewarový nářez

Tagy:  Project Ignis, vesmír, rebel, střílečka, sci-fi, loď, české hry, hry, online hry

Sponzorované odkazy:

Project Ignis: Vesmírný freewarový nářez

Pamatujete na doby klasických vesmírných stříleček, kdy jste ovládali stroze zpracovanou kosmickou loď proti hromadě všudypřítomných nepřátel? Časy se vrací, díky open sourcovému projektu nazvanému Project Ignis. Může se to zdát jako klasická nudná bezplatná hra, kterých je na internetu přehršel, ale není tomu tak. Pojďme tedy usednout do kokpitu sci-fi stíhačky.

Útočí!Útočí!

Impérium umírá!

Myslíte si, že takto jednoduchá hra nemůže mít poutavý příběh? Jste na omylu! Díky vynikajícímu dabingu a zajímavě pojatému příběhu jste do hry vtaženi jako při hraní nějaké žhavé novinky z komerčního segmentu. Slavný a silný císař je na sklonku života. Jediný konzul, který byl císařovou oporou, byl zavražděn, a tak je vedení impéria vloženo do rukou Konzulátu. Avšak příběhová linie začíná jinde. Jste nájemný pilot stíhačky a vaším primárním úkolem je obrana konvoje transportérů. Zprvu jste si mysleli, že tato chabě zaplacená mise bude lehárna. Bez adrenalinu by to ale nebylo ono…

Situace se však brzy změnila…Situace se však brzy změnila…

Další rebelové na obzoru!

Jakýkoliv pohyb napříč vesmírem vám samozřejmě znepříjemňují nekonečné řady rebelských lodí. Zatímco vy se musíte spokojit s jedním typem korábu, který ale můžete vylepšovat, nepřátelé mají hezkou řádků různých typů lodí. Setkáte se například s hbitými koráby vybavenými jednoduchým laserem a nebo s obrněným rebelským transportérem, který vás smete jakousi radlicí, ani nemrknete. Občas se také objeví smrtonosné a pomalé lodě s naváděnými raketami nebo nebezpečné ohňové bombardéry. Čas na vychutnávání krásně zpracovaných korábů ale opravdu není, protože je hra relativně svižná. Tvůrci, co se týče rychlosti, zvolili vhodnou rychlost, protože hra pěkně rychle plyne, ale na druhou stranu máte dostatek času na její vychutnávání. O poznání hůře je na tom vyváženost obtížnosti. Někdy je průlet, popřípadě obrana, pohodová, jindy zase až moc obtížná.

Pozor na transportéryPozor na transportéry

Lasery na denním pořádku…

Základní laser na moc nepřátel nestačí. Při vylepšení štítů a výzbroje vám pro změnu nevystačí generátor. Tvůrci si s vylepšováním opravdu vyhráli, a tak se můžete těšit na různorodé „vylepšováky“, jako je třeba vylepšení pancíře, štítu, zbraní, pohonné jednotky či generátoru. Nic ale není zadarmo. I zde budete muset pracně sbírat technologické body a peníze. Přece jen bez práce nejsou koláče. Peníze slouží pro nákup klasických rozšíření, za technologické body máte možnost zakoupit speciální vylepšení, jako třeba zbraňový software či bojového robota. Bohužel hře chybí výběr z více kosmických korábů. Mě osobně tato možnost až tolik nescházela, dokonale ji totiž nahradilo vylepšování.

VylepšováníVylepšování

Zpracování

Vezmu to hned z výkopu. Zpracování je špičkové! Nejen že hra nabízí vynikající grafiku, efekty a animace, ale i obstojný příběh. Takovéto zpracování se u freewarových projektů často nevidí. Tvůrci udělali dvoujazyčnou verzi. To znamená, že si přímo ve hře zvolíte český nebo anglický jazyk. Nejvíce mě však potěšil špičkový český a anglický dabing. Není to jen strohé mluvení bez chuti a energie, ba právě naopak. Dabing má výbornou chuť a je v něm cítit energie, a tak je příběh podáván přímo excelentně.

Ty jsou ale velcí!Ty jsou ale velcí!

Verdikt

Project Ignis od českých vývojářů nám ukázal, že i na poli freewarových her můžou být špičkové hry. Vynikající grafika objektů a okolí vyzdvihla tuto střílečku o další stupínek výše. Excelentní dabing a správná sci-fi hudba vytváří vynikající atmosféru. Zajímavým nápadem je vylepšování lodi, což částečně vyřešilo absenci výběru korábů. Postavíte se proti nespočetnému množství druhů nepřátel, což napomáhá potlačovat stereotyp. Osobně si myslím, že se tento projekt opravdu povedl, a nezbývá než vývojářům popřát hodně zdaru do dalších projektů. Hledáte-li nějakou oddychovku na dlouhé zimní večery, je pro vás Project Ignis výborným adeptem.

Moje hodnocení:  80 %

Oficiální web: www.ignis.divine-games.net

Výhody:

  • Dabing
  • Hratelnost
  • Grafika
  • Vylepšování lodě
  • Hudba
  • Různorodí nepřátelé

Nevýhody:

  • Občas nevyvážená obtížnost
  • Absence volby lodě

Článek Project Ignis: Vesmírný freewarový nářez byl publikován 31. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...