18 Wheels of Steel: Extreme Trucker – Staňte se pravým „kamioňákem"!

Tagy:  18 Wheels of Steel: Extreme Trucker, kamion, simulátor, SCS Software, tahač, Extreme Trucker

Sponzorované odkazy:

18 Wheels of Steel: Extreme Trucker – Staňte se pravým „kamioňákem"!

Nesplnili jste si dosud svůj dětský sen? České studio SCS Software vám váš dětský sen splní, alespoň částečně. Být řidičem kamiónu je dřina, vy však můžete tyto kolosy řídit z pohodlí vašeho domova. 18 Wheels of Steel: Extreme Trucker je další pokračování úspěšné série 18 Wheels of Steel. Jak si povede proti svým starším sourozencům, to se dočtete v naší recenzi. Startujeme…

Extreme TruckerExtreme Trucker

Cestou, necestou…

Nový díl 18 Wheels of Steel úplně vybočuje ze standardů předchozích dílů. Člověk si řekne, čím více dílů, tím lepší budou. Bohužel tomu není tak, jak by mělo být. Nejnovější díl slavné série přináší více zklamání než radosti. Mezi největší neduhy hry, které vždy byly silnou stránkou, patří jistě omezená volnost pohybu a také absence obchodů s tahači. Základní koncept hry totiž spočívá v tom, že jednoduše dostanete od dotyčné společnosti naložený tahač. Jeho náklad musíte dopravit z místa A do místa B. Pokaždé dostanete jiný tahač s plnou nádrží, a tak na nakupování pohonných hmot a modernějších a rychlejších tahačů můžete rovnou zapomenout. Místo peněz dostáváte speciální body, které vám pouze odemykají nové lokace. V předchozích dílech bylo zvykem vlastnit v úplných začátcích pomalu, ale jistě se rozrůstající dopravní firmy, nějaký ten ošklivý a nevýkonný tahač. Postupem času jste dostávali výplaty z dovezeného zboží a mohli jste si tak šetřit na pořádný stroj. Pořád vás hnaly choutky vlastnit ten nejluxusnější kamion ze všech. V novém díle se stáváte pouhým řadovým zaměstnancem dopravní společnosti. Některé z vás jistě potěším možností jízdy v levém směru.

Zzzima…Zzzima…

Písek, prach, zima a mokro

S kamionem poznáte hned několik zemí. První z nich je promrzlá a jednolitě zbarvená Kanada. Vyprahlé a horké časy v kabině zažijete při projíždění druhé země – Austrálie. Poslední země je naopak velmi mokrá. Budete se totiž pohybovat v deštných pralesích Jižní Ameriky. Vždy jsme se těšili z obrovského množství dálnic, silnic a zapadlých silniček. Zde o tuto překrásnou svobodu přicházíme. Bez navigace není cestování to pravé ořechové. Tento případ bohužel nastal i v Extreme Trucker. Rovnou můžete zapomenout na jakékoli pomocné šipky a nebo informativní tabule dopravního značení. Jedinou možností je prostřednictvím klávesy F1 zapnout nápovědu, kde se nachází také mapa. Při zobrazení mapy se však hra pozastaví. Jakmile projíždíte nějakým městem, nikde se nedozvíte název města, resp. vesnice. A název cíle? Stejně jako města a vesnice není nijak pojmenován. Zatímco v předchozí dílech jste se vozili na pohodlných asfaltových dálnicích, v Extreme Trucker si užijete špatně udržovaných až skoro polních cest.

To je ale náklad!To je ale náklad!

Zpracování

Probrali jsme již mnoho nevýhod a záludných zákoutí. Je čas si říci také nějakou výhodu. Tou výhodou je bezpochyby grafika okolního světa. Při jízdě už nevidíte jenom jednolité nudné prostředí. V Extreme Trucker si trasu opravdu užijete. Postupem času vás to ale omrzí, protože se krajina viditelně opakuje. Kochání krásnou krajinou a k tomu zvuk pořádného motoru, to je přece jen krásný pocit. O poznání horší je grafika interiéru kabiny kamionu.

Já jsem rychlejší!Já jsem rychlejší!

Závěrem

18 Wheels of Steel: Extreme Trucker jsou určitě velkým zklamáním. I sebevětší nadšence dříve nebo později hra omrzí, protože nenabízí nic převratného. Nevýhod je opravdu požehnaně. Určitě vám bude scházet výběr a pozdější koupě nových tahačů a také nakupování pohonných hmot uprostřed cesty. Celkově v Extreme Trucker schází práce s penězi. Potěšující je asi jen ta grafika krajiny, která se proti předchozím dílům opravdu vytáhla. Chcete-li si zahrát opravdový simulátor řízení kamionu, sáhněte radši po jednom ze starších dílů.

Moje hodnocení:  45 %

Výhody:

  • Grafika okolní přírody

Nevýhody:

  • Navigace
  • Nelze nakupovat tahače
  • Omezená volnost
  • Linearita
  • Žádná novinka

Článek 18 Wheels of Steel: Extreme Trucker – Staňte se pravým „kamioňákem"! byl publikován 31. října 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...