Preview - FIFA 2010 – Pomalu, ale jistě k dokonalosti

Tagy:  FIFA, fotbal, kopaná, Ea games, sport, Electronic Arts, FIFA 10, fotbalové série, PES

Sponzorované odkazy:

Preview - FIFA 2010 – Pomalu, ale jistě k dokonalosti

Další rok nám klepe na dveře a Electronic Arts tradičně připravují další díl z fotbalové série FIFA. Po dlouhé době se na nás opět usměje krásné kulaté číslo, které má přinést několik zásadních inovací. Bohužel vlastníky počítačů opět čeká velké zklamání, již tradičně si totiž neužijí takového fotbalového nářezu jako hráči s konzolí. Pojďme se tedy podívat, jak je na tom plánovaná FIFA 10.

Přihraj!Přihraj!

Je to tady… Gól!

Předchozí díl nám naservíroval velmi dobrý posun k reálné kopané. Další díl je na tom bohužel o poznání hůře. I přes to, že výpočetní výkon mainstreamového počítače je srovnatelný s výkonem konzole, tvůrci udělali dvě rozdílné verze, a tak se počítačová verze nedočká dokonalých animací, grafiky a inovací. Z novinek mohu uvést například vylepšené dresy, které již nebudou zastrkané za kraťasy, ale budou moci volně vlát. Samozřejmostí je určité zdokonalení grafiky hry. Konzolová verze dostala mnohem více inovací a vymožeností. Jedinou velkou novinkou je pravděpodobně Team Styles, kdy má každý tým svojí vlastní typickou taktiku. Spoluhráči tuto taktiku opravdu dodržují. Dočkáte se tedy zajímavé a povedené spolupráce celého týmu a to včetně gólmana. Těšit se můžete například na organizované střely před bránu, či útok z jednoho z křídel, případně středem. Před každým zápasem se dozvíte taktiku protihráčů a bude vás čekat důležité rozhodnutí. Týmových stylů je ve hře celkem přibližně 26. Známé fotbalové osobnosti zde budou mít mnohem více prostoru. Jako protivníci pro vás budou velkým oříškem. Nejdříve budete muset překonat tuto třešničku na týmovém dortu a teprve pak vás čeká vysněná cesta k protihráčově brance.

Nenech jim ten míč!Nenech jim ten míč!

Běž, běž, běž!

Vylepšení se dočkala i střelba. Táhlý a dokonalý centr z druhé strany hřiště se již stane obrovským problémem. Můžu vás ujistit, že vás čeká obávaná a problematická cesta přes promyšleně rozmístěnou síť protihráčů. A pak ještě poslední zábrana – brankář. Při střelbě bude rychlost míče záležet na tom, jak dlouho podržíte předurčené tlačítko. Když ho přidržíte krátce, střela bude samozřejmě malinká a brankář si s ní lehounce poradí. Zatímco když tlačítko podržíte, dočkáte se pořádné pecky, se kterou bude mít brankář opravdu co dělat. Jakmile tlačítko stisknete na delší dobu, může se také stát, že vám meruna odlítne do neznáma. Ale ve chvíli, kdy chcete vypálit pecku, nastává velký problém. Protihráči nebudou stát a sledovat, jak si užíváte střílení. Pustí se s plným odhodláním proti vám, a tak to nebude tak lehké. Další změny doznala velikost míče. Tvůrci se snaží hru přiblížit reálu, a právě tato zdánlivě nepodstatná věc hru k oné vysněné realitě přiblíží. Také se změnila rychlost pohybu fotbalistů. Již nebude možné se dostat nadzvukovou rychlostí k brance protihráčů. Hráč okupující míč samozřejmě poběží o poznání pomaleji než hráč bez míče.

Kopej… a nebo ne… přihraj!Kopej… a nebo ne… přihraj!

A jak je na tom vlastně FIFA 10 pro konzole?

Pro představu rozdílů mezi konzolovou a počítačovou verzí hry si můžeme udělat jednoduchý souhrn novinek a vymožeností na konzolové verzi. Zlomových novinek se v nové verzi neobjeví mnoho. Grafické zpracování je provedené opravdu velmi dobře, dočkáte se tak například propracované fyziky míče. V novém díle začíná být hra plynulejší, a tak například ovládání hráčů již nebude sebemenší problém. Umělá inteligence také není nejhorší. Ovšem velkou výjimkou je brankář, který pomalou a nemotornou střelu nechá sem tam nepochopitelně prolétnout, a nebo vyběhne někam do neznáma, aby vykonal naprosto zbytečný úkon. Velmi zajímavé jsou také animace různých zákroků.

Nezakopni o ten míčNezakopni o ten míč

Souhrn a hodnocení

Velmi očekávaná FIFA 2010 se ukázala jako další řadový kousek. Velké množství vylepšení neočekávejte. Potěší opravdu jen lehce vylepšená grafická stránka hry a funkce Team Styles. U srdce nás může hřát pocit, že se počítačová verze FIFY neustále pomalými, ale jistými krůčky přibližuje k oné vysněné realitě. Někdy v budoucnu se možná dočkáme chvíle, kdy bude konzolová i počítačová verze plnoprávná. Kdy to přesně bude, však neustále zůstává v nedohlednu. Počítačová FIFA 2010 neustále pokračuje ve šlépějích svých předchůdců a svojí kvalitou oproti konzolové verzi značně zaostává.

Koupit FIFA 2010 PC za 899 Kč

Koupit FIFA 2010 PS3 1599 Kč

Koupit FIFA 2010 XBOX 360 1599 Kč

Článek Preview - FIFA 2010 – Pomalu, ale jistě k dokonalosti byl publikován 27. září 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...