Mirror

Tagy:  ME, Mirrors Edge

Sponzorované odkazy:

Mirror

Zhlédli jste předešlé video a s otevřenými ústy si říkáte: „Cože?“ Ano, v první chvíli vás asi napadne co za šílence, blázny a pomatence může dělat to, u čeho vám zastavuje tlukot srdce a to se na to pouze koukáte? Milí čtenáři, dovolte mi abych vám představil Parkour. Parkour jse sport, záliba, životní styl, který si prakticky klade za cíl zdolávat nemožné, přeskakovat vše co se dá, vyšplhat kamkoli si umanete a následně seskočit bez jediného náznaku nejistoty. Proč vám o tom tady vyprávím? Důvod je jednoduchý. Následující herní titul s názvem Mirror’s Edge je totiž celý o tomto, dovolte mi ten výraz, UMĚNÍ! Takže se pohodlně usaďte, začínáme.

mama

O hře

Jak jsem již v úvodu nastínil, jedná se o hru s velkým důrazem na pohyb, rychlost a hbitost, což jsou vlastnosti jež budou prakticky po celou dobu hraní vaší největší zbraní. Hlavní hrdinou je v této hře asiatská žena Faith, která ve smyšleném totalitním městě působí jako posel zpráv, které by měli pomoci očistit dobré jméno její sestry. Vzhledem k tomu, že nastolený režim ve městě znemožňuje jakýkoliv způsob komunikace je tedy Faith nucena doručovát zprávy tím nejstarším možným způsobem – osobně. Samozřejmě, že policie se snaží i tomuto způsobu zabránit, a proto musíte stále před někým utíkat. Samotného boje se ve hře taktéž dočkáte, ale tvůrci se na tuto možnost zaměřili spíše okrajově, proto hlavním způsobem řešení bojových situací většinou zůstává útěk.

m3m3

Ten je ovšem zpracován, velice povedeně a jediný špatný krok vedle, jediná ztracená vteřina vás může stát život. Hra tak dostává poměrně dynamický nádech a stále vás žene vpřed. Hra se hraje z pohledu první osoby a fakt, že vidíte ruce i nohy hrdinky přispívají k celkovému pocitu realistického zpracování hry. Aby hra nebyla moc těžká, přidali tvůrci možnost zapnutí tzv. bullet time tedy zpomalení času, což oceníte hlavně v krizových situacích kdy je třeba udělat správné rozhodnutí během velmi krátké doby.

m1m1

Ovládání

U této hry mi dáte za pravdu, že ovládání hry je asi alfou a omegou úspěšnosti tohoto titulu. Tvůrci si jistě tohoto fakt byli vědomi a proto nebudu šetřit superlativy. Ovládání myší a klávesnicí je perfektně zpracováno a poté co si upravíte rozložení kláves podle svého, budete naprosto spokojeni. Jedinou vadou na kráse ovládání je, že když vás hra učí jak běhat a poskakovat, ukazuje nápovědu v tlačítkách gamepadu i když hrajete na klávesnici. Ale nejedná se o nijak velký problém.

m4m4

Grafika

Grafika Mirror’s Edge je rozhodně netradiční ale zároveň zajímává. Herní prostředí je laděno do bílé a světle modré barvy a absentují jakékoliv textury. Pouze určitá místa jsou barevně podkreslena především odstíny červené. Sázka na takovou zvláštní kombinaci byla jistě dobrá a celá hra působí pohledným dojmem. Jak se říká, v jednoduchosti je síla.

Mininální požadavky na hardware:

• Operační systém: Windows XP SP2 / Vista

• Procesor: Intel Pentium 4 3.0GHz nebo stejně výkonný

• Operační paměť: 1GB RAM

• Grafická karta: 256 MB paměti se shader modelem 3.0

• Volné místo na harddisku: 8GB

m5m5

Závěrem

Mirror’s Edge je bezsporu titulem, který si zaslouží uznání už jen proto, že se pustil do něčeho tak netradičního jako je zakomponování Parkouru jako stěžejního pilíře celé hry. Vývojáři říkají, že na trhu je spoustu akčních FPS, kde se střílí, bojuje a zabíjí, ale žádná kde se prostě utíká. A v tom mají asi pravdu. Na závěr přidávám pěkné videjkoz této pecky.

Koupit Mirror's Edge za 1099,–Kč

Článek Mirror byl publikován 28. března 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...