Harry Potter a Fénixův řád

Tagy:  Harry Potter

Sponzorované odkazy:

Harry Potter a Fénixův řád

Herní série Harry Potter a (doplňte podle libosti) měla zatím vzrůstající kvalitativní tendenci a v podstatě kopírovala filmový děj. Jak si povede nejnovější zpracování Harry Potter a Fénixův řád? Obyčejná hra podle filmu, nebo skutečný AAA titul pro každého? Jelikož nejsem žádný fanoušek filmového zpracování, přistupuji ke hře s čistou hlavou a bez sebemenšího nadšení a spíše s despektem, že půjde o těžce průměrnou hru bez nápadu. No však se uvidí…

Po prázdninách se opět Harry Potter s přáteli a ostatními žáky vrací do Bradavic, aby tentokrát koketoval s obranou proti černé magii. Pár žáků to ovšem přežene a nebýt rychlého zásahu Harryho, Hermiony a Rona, měla by škola o pár žáků méně. Po tomto excesu se už slova a činů ujímáte vy a Herryho dostáváte pod svou kontrolu. Hra je stejně jako minulé díly koncipována jako akční agentura, takže nechybí skákání, lezení, boje, rozhovory a hlavně kouzlení.

Fénixův řád se celý odehrává v areálu bradavické školy a přilehlého kampusu. Skvělé je, že již od samého začátku je vám zpřístupněn skoro celý a rozhodně v něm trpět klaustrofobií nebudete. Rozloha je totiž opravdu velká a o to více potěší, že se až do závěrečných titulků obejdete bez jediného loadingu. Architektura věrně kopíruje filmové zpracování a vše hýří až nezvyklou živostí. Na každém kroku se něco hýbe, potkáváte spolužáky, učitele a ostatní persóny, kteří mají svůj denní rytmus a logiku. Jako celek lze design a herní prostory jen a jen chválit.

Úkoly jsou různorodé a u většiny z nich je třeba i trošku uvažovat, takže hra není jen o tupém klikání. Všechny úkoly se zapisují do herního deníku, který je přehledný a jelikož je hra kompletně v češtině, tak přístupný i pro menší hráče. K dokončení úkolů je skoro vždy zapotřebí nějaká ta znalost kouzel. Těch je tu samozřejmě několik a stále se aktivují pomocí kreslení vzorců do vzduchu pohybem myši. Questy již také jsou oproštěné od jakéhokoliv časového limitu, který byl občas kritizován a zvláště pro mladší nebo nezkušené hráče šlo o frustrující faktor. Jelikož je škola a její okolí opravdu rozlehlé je při ruce k dispozici dobře zpracovaná mapa a hlavně berlička v podobě stop, které vám stále na monitoru ukazují, kam je třeba se vydat. Toto ulehčení je naštěstí do hry implementováno s citem a nijak neruší atmosféru. Chodit celým areálem pěšky by byla pěkná otrava a tak vývojáře napadl neotřelý nápad. Na každém kroku je k nalezení nějaký ten obraz. Na tom by nebylo nic divného, ale zde obrazy mluví a tak po rozhovoru a splnění drobného úkolu je vám dovoleno projít v tom místě skrz zeď a ušetřit si tak i několik minut chůze. Skvělá obdoba teleportu.

Grafika byla vždy kámenem úrazu této série. Tentokrát se ovšem karta obrací a hra nám nabízí přinejmenším solidní podívanou. Detaily herních postav jsou na solidní úrovni a nemáte problémy rozlišit kdo je kdo. Textury jsou také lehce nadprůměrné a například odlesky podlah a jiných ploch ukázkové. Přitom hardware nároky jsou stále příjemné a není třeba vlastnit nejnovější počítač za desítky tisíc. Zvuková stránka se též povedla. Dabing obstarali stejní herci, kteří dabovali film a ani ve hře se nijak nešetřili, takže je dabing výrazně nadprůměrný. Hudba je klasická fantasy a ke hře se hodí. Zde toho moc vytýkat nelze.

Harry Potter a Fénixův řád se opravdu povedl. Určitě nejde o hru pro každého, neboť někomu přijde moc lehká a dětská, ale pro ostatní jde o skvělou koupi. Bezproblémové ovládání, dlouhá hratelnost, svět Harryho Pottera a kvalitní audiovizuální zpracování jsou aspekty hovořícími ve prospěch této hry. Jsem příjemně překvapen.

Hodnocení hry: 81%

Harry Potter a Fénixův řád video trailer:

Harry Potter a Fénixův řád download demo zde:
Harry Potter a Fénixův řád demo download

Koupit Harry Potter a Fénixův řád za 399,–Kč

Článek Harry Potter a Fénixův řád byl publikován 1. února 2008 v 23.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...