Angry Birds: Star Wars - Síla je s nimi!

Tagy:  Angry Birds, Star Wars, iOS, iPhone, iPad, Rovio, handheld

Sponzorované odkazy:

Angry Birds: Star Wars - Síla je s nimi!

Na Angry Birds: Star Wars se možná bude jednou odkazovat coby na pionýra, v němž se poprvé populární značka Angry Birds zkřížila s jiným univerzem. V minulosti jsme tu měli původní Angry Birds, jejich pokračování držící se zavedeného konceptu (Seasons a Rio), aby se poté věčně rozzlobení ptáci vydali na cestu do vesmíru. Poslední díl sebou přinesl řadu zajímavých mechanismů v podobě využití nulové gravitace a oběžných drah vztahujících se k jednotlivým kosmickým tělesům. Angry Birds: Star Wars vycházející nedlouho po těchto vesmírných eskapádách tak na první pohled budí podezření, že se jedná pouze o lehce upravenou verzi Angry Birds: Space. Tak tomu ale rozhodně není.

Kdo by odolal?Kdo by odolal?

Cenová politika na draka

Tak především – hra prozatím sleduje pouze děj původní Epizody IV. Zprvu vás čekají levely na písečné planetě Tatooine, aby se hra poté přesunula skrz vesmírné úrovně se svojí specifickou gravitací na Hvězdu smrti. Během hraní si postupně odemykáte i speciální bonusové úrovně (těch je jedenáct), v nichž ovládáte ovšem pouze ptáky zkřížené se známými droidy C3PO a R2-D2 (v posledně zmiňovaném však opeřence opravdu nevidím). Ani jedna z těchto postav není dostupná v ostatních levelech a pokud si chcete odemknout všechny bonusové úrovně, rozhodně vám k jejich zpřístupnění nestačí hru prostě dohrát s jednou hvězdičkou za úroveň. Hra rovněž avizuje volně stažitelný patch, který přinese ledovou planetu Hoth z počátku Epizody V a je tak pravděpodobné, že se dočkáme i dalších rozšíření (co takhle Oblačné město nebo Endor?). Zda i ta budou zdarma je však otázkou, neboť Rovio připravilo zákazníkům opravdu ošklivé překvapení v podobě stažitelné série levelů „Path of the Jedi“ odehrávajících se na planetě Dagobah. Za tu si ovšem musí zákazník bůhví proč připlatit. Nevím na jaké planetě Rovio sídlí, ale pokud si koupím hru, očekávám, že veškerý obsah v ní obsažený mi bude zpřístupněn rovnou.

Z levelu na Tatooinu.Z levelu na Tatooinu.

Světelné meče, výstřely z blasterů

Dost ale nadávání a řekněme si, jak se vlastně noví Angry Birds hrají. Jedním slovem – výborně! Autoři totiž do hry zapracovali několik typických mechanismů, které známe ze Star Wars univerza, které zde mají zásadní vliv na to, jak hrajete. Nejprve vás pravděpodobně zaujme možnost, kdy klasický červený pták (Luke Skywalker) na váš příkaz vytáhne světelný meč, jímž si může proseknout cestu či zvýšit poškození zasažené oblasti. Záleží samozřejmě na načasování. To však není všechno. Stejným způsobem můžete odrážet i laserové výstřely, ať již na protivníka (opět prasata v převlečcích za imperiální vojáky či stíhačky) nebo na jakákoliv další strategická místa. Do hry navíc vstupuje i povrch samovolně odrážející výstřely, což znamená, že šikovně odražená střela díky tomu dokáže zasáhnout i pečlivě skrytého prasáka. Žlutý pták (Han Solo) přitom ovládá svůj vlastní blaster, a tak si všemožných taktických odrazů užijete opravdu dostatek.

Všechno létá, co peří má i nemá…Všechno létá, co peří má i nemá…

Zrní pro Obi-Wana

Co se povedlo snad ještě více, je implementace Síly do hry. Tou vládne černý pták v kápi (Obi-Wan Kenobi). Podobně jako střelu z blasteru i Sílu můžete směřovat libovolným směrem, její dosah je však kratší (zato širší). Silou můžete odrážet výstřely, házet krabicemi po protivnících či si třeba jen prorazit cestu. Zajímavé jsou úrovně, v nichž jsou některé předměty drženy ve vzduchu Darth Vaderem (či jeho napodobeninou v Path of the Jedi, kde je to pravidlem). Vaším primárním cílem v těchto levelech by mělo být zasažení tohoto arciprasáka, díky čemuž se všechny držené předměty následně zhroutí.

Na Hvězdě smrti…tohle je vážné…Na Hvězdě smrti…tohle je vážné…

Další osazenstvo

O Lukovi, Hanovi a Obi-Wanovi (který se po incidentu na Hvězdě smrti stane ještě silnějším) již řeč byla, ale co ostatní typy ptáků? Modrý pták zůstává prakticky beze změny – zde představuje pilota Aliance, který se na váš povel roztrojí. Vtipně řešený je Žvejkal – hnědá chlupatá koule se zobákem vydávající nezaměnitelný řev, funguje de facto jako mocné beranidlo bortící vše, co mu přijde do cesty. C3PO se zase na povel rozbije na jednotlivé kousky, jež se rozlétnou po okolí a R2-D2 používá k likvidaci i více protivníků najednou svůj elektrický výboj.

Příští zastávka – LOTR?Příští zastávka – LOTR?

Budoucnost série?

Kromě značně nesympatické cenové politiky je možné posledním Angry Birds vytknout velmi málo. Podobně jako u předchozího vesmírného dílu možná až příliš dlouho trvá, než přijde skutečná výzva a úrovně jsou ze začátku příliš jednoduché a nudné, aby ulehčily situaci nováčkům. Jinak se však jedná o opravdu velmi povedený crossover, který dost možná nebude v rámci značky jediným. Přímo se totiž nabízí další univerza jako Matrix, Lord of the Rings, Indiana Jones, Harry Potter, DC Comics, Marvel a nedivil bych se, kdyby se Rovio vydalo cestou LEGA. Pokud další hry ze série Angry Birds dopadnou minimálně tak dobře jako tato, vůbec to nebude na škodu.

Hodnocení HerniMag.cz :  80 %

Výhody:

  • Síla
  • Odrážení střel
  • Humor
  • Návykovost
  • Level design

Nevýhody:

  • Zpoplatněná Path of the Jedi
  • Pomalejší rozjezd

Článek Angry Birds: Star Wars - Síla je s nimi! byl publikován 10. prosince 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...