Za chlast a slávu

Tagy:  Za chlast a slávu

Sponzorované odkazy:

Za chlast a slávu

Konec ledna je pro mě vysvobozením ze zkouškového maratonu a konečně se tak dostávám k recenzi další stolní deskové hry, kterou nám zaslal na recenzi internetový obchod GameBoard.cz. Tentokrát si představíme hru Za chlast a slávu (v originále: Um Ruhm und Ehre). Už název mě navnadil k otevření lahvinky archivního Merlotu. Pojďme tedy k popisu samotné hry.

Ať teče rum!

Tentokrát v redakci přistála větší krabice, u které jsem ovšem zapomněl změřit rozměry, ale jde cca o dvojnásobek velikosti minule recenzované deskové hry ony&Tino. Balení je klasického obdélníkového střihu. Středu krabice vévodí kresba patřičně rozjařených a rozjuchaných pirátů a jedné kurtizány. Zbytek krabice se nese v barvě, která imituje dřevěnou palubu lodi. Na zadní straně obalu je stručně vysvětleno pozadí celé hry (v němčině) a nechybí fotografie samotné hry. Pokud bych měl hodnotit samotné balení, tak rozhodně neurazí a mně osobně se líbí. Tloušťka krabice je dostatečná a nemělo by hrozit poškození ani při drsnější přepravě.

A uvnitř je?

Uvnitř balení nalezneme německý a český manuál, 9 herních čtverců, kostky, herní postavičky pirátů a množství různých herních žetonů. Pokud porovnáme německý a český návod, okamžitě je vidět, že originální německý je zpracován kvalitněji, hlavně co se týče grafické úpravy. Pokud jde o přehlednost a pochopitelnost jsou na tom oba dva velmi dobře a čeština je kvalitní a bez překlepů. Herní plocha se skládá z 9 desek, představující ulice a náměstíčka přístavního města. Herní materiál je precizně vyvedený a zvláště oceňuji, že figurky jsou vyvedeny bez jakýchkoliv otřepů, což není vždy samozřejmost.

Hra začíná

Za chlast a slávu vyrobila společnost Alea ve spolupráci se světoznámou společností Ravensburger. Hra je určena pro 2 – 5 hráčů. Příběh hry zavádí hráče do prostředí korzárů, kteří se protloukají uličkami pirátského doupěte a kromě hledání mapy vedoucí k pokladu se věnují i bujarým pitkám, soubojům a jiným pirátským radovánkám. Nad všemi bdí kapitán Korkorán (Rudý Korzár), pro kterého hráčovi nohsledi plní veškeré úkoly.

Herní tahy probíhají posouváním postaviček pirátů a hlavně samotného kapitána po mapě a vždy po 5 vykonaných kolech hra končí. Každý akční tah lze ovšem provést jednu z více akcí (přesunout kapitána, pasovat, odejít na loď). Korkorán se pohybuje vždy z křižovatky na křižovatku, na které je třeba splnit nějaký úkol, popřípadě získat věc, podle kontextu. Ovšem co by to bylo za pirátskou hru, ve které by chyběly souboje? Bitky nechybí a jejich zpracování je velmi komplexní, takže zde popsat celý průběh ve zkratce prostě nejde. Vše je ovšem založeno hlavně na počtech pirátů a také náhodě, neboť souboje jsou řízeny hodem kostky. Hra končí tedy po 5 odehraných kolech, po kterých si všichni hráči sečtou bodové hodnoty získaných žetonů, které symbolizují nalezené poklady, fragmenty mapy, soudky s rumem, atd.

Plusy

Technické zpracování je velmi kvalitní
Grafická stránka hry je povedená a pirátská tématika poměrně neotřelá
Ve více hráčích poměrně dlouhá hrací doba (hodina čistého času)

Mínusy

Pro někoho možná lehce nepochopitelná pravidla hry (soubojová část)
Vyšší cena

Ještě jednu rundu?

Hru Za chlast a slávu jsem měl k dispozici skoro měsíc a myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že se jedná o nadprůměrně zpracovanou hru, do které je možná trochu těžší proniknout a každého asi nenadchne. Tématika pirátů a Karibiku je ovšem povedená a za zahrání tato hra rozhodně stojí i díky dobrým možnostem taktizování, kdy lze zvrátit i značně nepříznivý stav ve váš prospěch. Dávám poctivých 70%.

Tímto děkuji za zapůjčení hry internetovému obchodu www.GameBoard.cz a zvláště jeho majiteli Janu Bouchnerovi. Na uvedené adrese také můžete dnešní recenzovanou hru zakoupit za 680 Kč.

Článek Za chlast a slávu byl publikován 27. ledna 2008 v 22.00 v rubrice Hračky. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...