Marvel’s Iron Man VR – superhrdinou a multimiliardářem ve virtuální realitě

Sponzorované odkazy:

Marvel’s Iron Man VR – superhrdinou a multimiliardářem ve virtuální realitě

Během velice krátké doby tu máme třetí exkluzivní titul pro Playstation 4, tentokrát sice jen pro majitele setu virtuální reality, ale Sony před koncem života PS4 do toho šlape s velkou grácií. Jestli se jedná po třetí v řadě o zásah do černého se dozvíte v následujících řádcích.

rozbalte si oblekrozbalte si oblek

Virtuální realita jde pomalými krůčky vpřed

Virtuální realita je stále na svém začátku a teprve ukazuje svůj potenciál a zrovna Iron Man VR se jevila jako další krok a posun v tomto odvětví. Přeci jen, kdo by se nechtěl vžít do kůže superhrdiny a multimiliardáře zároveň. Jako nejlepší herní titul pro Playstation VR jsem donedávna považoval hru Blood & Truth u které jsem se bavil od začátku až do konce i přes limity VR setu a ovladačů Move.

U Iron Mana jsem se bál hlavně těchto limitů jako největší překážky a překvapivě se s tím vývojáři popasovali na výbornou. I v těch nejvypjatějších situacích, kdy jsem létal mezi překážkami, uhýbal nepřátelským střelám a do toho mířil a střílel sám, jsem nezaznamenal žádný větší problém se snímáním pohybu, což by v případě chyb mohlo narušovat celkový prožitek ze hry. Teda pokud se během akce trošku nezamotáte a místo čelem ke kamerce jste bokem. To pak snímání se starší technologií Move začne haprovat.

Začínáme létatZačínáme létat

Konec zbrojení ve Stark Industries

Ale pojďme to vzít hezky od začátku. Příběh začíná trošku idylicky, kdy Tony Stark opouští od zbrojení ve své společnosti Stark Industries a jedinou vyvíjenou zbraní je jeho oblek Iron Mana pro ochranu lidstva. Tím přichází na řadu i vypnutí předchozí umělé inteligence s jménem Gunsmith, který je věrnou kopií dřívějšího charakteru Tonyho Starka. Toho nahradí Friday, což má být klidnější, zodpovědnější UI se zaměřením na tvorbu prospěšných technologií místo nových zbraní.

Dal by si někdo sváču?Dal by si někdo sváču?

Jenže Starka jeho minulost dožene a na scéně se objeví nepřítel, který je sice padouch, ale také hrdina mstitel zároveň. Ghost chce zabít Tonyho a zničit jeho společnost do základů právě kvůli jeho zbrojířské minulosti, kdy jeho zbraně zabili tisíce lidských životů a tento záporák to právě dává za vinu Iron Manovi.

Tím začíná celá patálie, Stark musí probudit část svého starého já a všemu přijít na kloub a zastavit Ghosta. Občas vás hra postaví před drobné rozhodnutí, na jakou stranu se přikloníte, ale nic, co by nijak ovlivnilo další vývoj příběhu. Příběh je zajímavou a poutavou vložkou, která ve spojení se zábavnou hratelností funguje velice dobře.

První pořádná misePrvní pořádná mise

Cesta superhrdiny

Teď k samotnému hraní, k tomu je kromě VR setu potřeba i dva pohybové ovladače Move, jinak si hru nezahrajete, jelikož každý ovladač ovládá jednu ruku, a velice těžko by se udržel tak skvělý zážitek s létání, střelby pouze s dualshockem. Při letu je důležitý, každý pohyb zápěstí, jelikož kam a jak poletíte záleží na sklonu rukou. Trysky používáte zadními tlačítky. Celkový pocit z létání a jeho ovládání je asi tím největším tahákem, jelikož jdou dělat neskutečné manévry a překvapivě se mi ani po pár hodinách hry nedělalo špatně.

Výběr toho, co budete zrovna dělat je z větší části na vásVýběr toho, co budete zrovna dělat je z větší části na vás

Když dáte ruce před sebe, tak používáte repulsory, těmi střílíte pomocí předního tlačítka. Stiskem dalšího tlačítka používáte úder. Problém trošku nastává v přepínání na podpůrné zbraně, kterých je ve hře hned několik. Z repulsorů na podpůrné zbraně přepnete pohybem zápěstí dolů, což při rychlé akci, kdy z trysek přepínáte na repulsory se někdy stane, že hra zaznamená pohyb zápěstí a vy tak vystřelíte rakety či bomby místo paprsku.

Ve svém sídle, kromě posilování, házení na koš a šmejdění můžete upravovat oblek Iron Mana, od různých skinů, přes celková vylepšení obleku až po výběr zbraní, kdy na každou ruku si můžete zvolit jinou zbraň. Vylepšení si odemykáte pomocí bodů získávané za splněné mise a výzvy, kromě nových skinů obleku, ty získáváte za splněné výzvy v misích.

Informace o nepřátelých neuškodíInformace o nepřátelých neuškodí

Malý svět k průzkumu

Herní doba je drobná kaňka na jinak skvělé hře, jelikož i se splněním všech výzev a hraní si ve vile se vejdete do deseti hodin, což není nijak závratná doba a pokud se budete věnovat pouze hlavním misím, tak herní doba bude o dost menší. Problém je hlavně v malém obsahu, co se map týče, jelikož najdete pouze čtyři plus sídlo a okolí, kde vás čeká první trénink. To je prostě hodně málo.

Druhým problémem jsou nahrávací čas, ještě když se jedná o hru, u které musíte stát, tak čekat několik minut nehnutě před televizí a koukat na naskakující procenta nahrávání a dosti častého nahrávání je opravdu otrava.

Verdikt

Je opravdu velice škoda, že tak velice zábavnou hru zazdívají otravné, zdlouhavé loadingy a tak málo lokací. Nebýt těchto dvou chybek, tak bychom mohli hovořit o nejlepší hře pro PS VR, takhle mohu říct jen že patří mezi ty nejlepší. Ale kdo by si nechtěl nasadit helmu Iron Mana a proletět se hned na několika místech země, a přitom rozstřílet stovky nepřátel pomocí hi-tech zbraní.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Vyladěná a zábavná hratelnost
  • Parádní pocit z létání
  • Lokace jsou pěkně zpracované
  • Vila hlavního hrdiny a úprava zbroje

Nevýhody:

  • Málo lokací
  • Dlouhé nahrávací časy

Článek Marvel’s Iron Man VR – superhrdinou a multimiliardářem ve virtuální realitě byl publikován 5. srpna 2020 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...