Port Royal: Dobrodružství začíná – druhé rozšíření připlouvá

Tagy:  hra, deskovka, Majesty, recenze, Port Royal, Mindok, Hadara, desítka, Obludárium

Sponzorované odkazy:

Port Royal: Dobrodružství začíná – druhé rozšíření připlouvá

Hola Kapitáne! Další rundu pro tebe a tvoji posádku? Velké dobrodružství čeká opět ve věhlasném přístavu Port Royal, kam připlouvají ty největší kapitáni z širokého oceánu a moří. Koho na konci dobrodružství čeká bohatství, sláva a koho jen dno prázdného sudu? To rozhodne zvolená taktika, míra rizika a trocha štěstí.

Nedávno jsme recenzovali menší karetní hru s názvem Port Royal, která si od nás odnesla velice slušné hodnocení a zlákala nás natolik, abychom znova vypluli do širých vod. Tentokrát nám v cestě nestojí pouze ostatní hráči, ale také příběhové události a hromada pirátů.

Obsah baleníObsah balení

Rychlá a jednoduchá zábava

Na základní hře jsem si oblíbil především její jednoduchost, svižnost a relativně vysokou míru zábavnosti, jak pro příležitostné hráče deskových her, tak i pro ostřílené hráče. Nebudu zde opětovně rozebírat, jak se Port Royal hraje od toho tu máme původní recenzi, ale zaměříme se na příběhové rozšíření, které je již druhým rozšířením pro tuto hru.

První rozšíření s názvem Kontrakt jsem bohužel zatím neměl možnost si osobně zahrát, ale naštěstí jsem viděl toto rozšíření naživo. Tento přídavek obohacuje již tak slušný balíček karet o nové postavy, a hlavně přidává kontrakty, které napomáhají k zisku ještě většího bohatství. Tímto rozšířením se poprvé objevila možnost kooperace mezi hráči. Nicméně více k rozšíření stále sedí kompetitivní mód hraní, tedy proti sobě.

Další nové kartyDalší nové karty

Společně vzhůru k vítězství

Tím se dostáváme právě k rozšíření Dobrodružství začíná, které do této karetní hry přidává příběh a kooperativní hraní tím dostává nový rozměr. Příběh se skládá z pěti kapitol, ale ne každá hra musí mít stejný průběh hraní. Podle toho, jak jste úspěšní či neúspěšní a jestli hrajete spolu, nebo proti sobě se průběh příběhem trochu mění a s ním zadané úkoly.

Abyste do příběhu více zabředli, tak vás na začátku hry čeká volba herní postavy. Každý kapitán či kapitánka mají jiné zvláštní schopnosti, počáteční peníze a výhody. Postupem času se za splněné úkoly odemkne další schopnost, což je další hnací motor k tomu plnit mise.

Staré dobré karty jsou také k užitkuStaré dobré karty jsou také k užitku

Tím teprve všechno začíná. Toto rozšíření hodně mění celkový koncept hry a přivádí ho na úplně jinou úroveň. S tímto rozšířením už to není tak jednoduchá a rychlá hra, ale rozhodně není méně zábavnější. Základní balíček nabobtná o další postavy, expedice, daně, ale také nové lodě takzvané piráty Ares. Nově také přibydou suroviny, které je potřeba získávat a hlavně koruny.

Jednotlivé tahy neboli fáze ve hře byly také rozšířeny po fázi objevování a obchodování přichází události, to znamená, že otočíte kartu události a ta vás posune nejen v příběhu, ale také nastaví trošku jiná pravidla pro dané kolo. Díky všem těmto prvkům je znovuhratelnost i u příběhového rozšíření možná, a to klidně hned několikrát.

Verdikt

Recenzované rozšíření sice kompletně předělává původní koncept hry, ale zábavné gró zůstává. Přídavek sice nemusí sednout všem fanouškům původní hry, jelikož je potřeba již větší plochy, více času a pravidla nepochopí jiný hráč během pár vteřin, ale proč si občas neozvláštnit zážitek z oblíbené deskové hry a nezažít zajímavý příběh. Pokud vám přišla původní hra jednoduchá a bez nějakého většího cíle, tak s tímto rozšířením to je jiné kafe a Port Royal by si zasloužil rozhodně další šanci. Proto si hra opět odnáší skvělé hodnocení, jelikož ji nemám příliš co vytknout.

Hodnocení redakce:  90 %

Výhody:

  • Pořizovací cena a česká lokalizace
  • Mění výrazně styl hry
  • Jednoduchá rychlá a zábavná hra

Nevýhody:

  • Slabý materiál karet
  • S tímto rozšíření nelze již hrát všude

Článek Port Royal: Dobrodružství začíná – druhé rozšíření připlouvá byl publikován 1. prosince 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...