WRC 8 – cesta šampióna rallye závodů

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc, wrc 8

Sponzorované odkazy:

WRC 8 – cesta šampióna rallye závodů

Fanoušci šotoliny, štěrku, sněhu, asfaltu, a hlavně zápachu benzínu, špinavých rukou od oleje ve virtuálním světě se mohou opět radovat, jelikož je tu další díl známé licencované série rallye závodů s pořadovým číslem osm. Opět s plnou licencí FIA, nekompromisním ovládáním, obtížností a prožitkem z pravých závodů, ale opět pár věcí pokulhává.

Rallye závodní hry

Rallye závody, a hlavně WRC série je po Formuli 1 asi nejpopulárnější motoristický sport na světě a snad každý nadšenec čtyř kol a volantu nějaké závody viděl, nebo dokonce hrál. Pokud se budeme bavit o pořádných rallye závodech, tak na scéně je buď série WRC, nebo Dirt od Codemasteru.

V opakovačkách to vypadá velice dobřeV opakovačkách to vypadá velice dobře

Dirt nabízí rozhodně příznivější prostředí, hezčí grafické zpracování, větší podporu volantů a jednoduší hraní, což pro někoho může být výhoda a pro někoho nevýhoda. WRC vždy nabízelo více autentický zážitek a licenci FIA, za což se zase platilo příliš nevzhledným prostředím a grafickým zpracováním hlavně co se okolní krajiny týče. Tím Dirt pomyslnou válku vždy vyhrával, ale letos je situace trochu jiná.

Jízda za špatného počasí je opravdu něcoJízda za špatného počasí je opravdu něco

Nový ročník, nová šance

Ale jak je to u nového dílu WRC 8? Je lepší než předchozí díly? Ano, vývojáři opět udělali pár dětských krůčků k lepší hře i když většina neduhů předchozích dílů stále zůstává, ale rozhodně došlo ke zlepšení, a to jak v hratelnosti, tak v prostředí a možnostech. Přeci jen vývojáři chtějí vytvořit hru, která zaujme jak esport, tak komerční scénu. Již předchozí díl si odnesl velmi slušná hodnocení a nyní si dal od každoročního dílu delší pauzu a je to na hře rozhodně znát.

První velkou změnou je jízdní režim, ten se zlepšil ve všech ohledech. Sice stále zvláštně reaguje na drobné nárazy, při kterých je vozidlo katapultováno do výšin, ale co se týče třeba vlivu pneumatik, jenž mají již několik proměnných a správné obutí je nyní velice důležitým prvkem. Nemluvě o systému poškození, každý náraz může mít i fatální následky. I drobné skoky hrboly či vyjetí mimo dráhu způsobuje malé poškození na vozidle. V určitý čas na WRC závodech můžete vozidlo opravovat, ale většinou si musíte vybrat, čemu dáte přednost, jelikož na opravy máte pouze omezený čas. Za časovou penalizaci můžete přidat na opravách, aby váš stroj měl šanci v dalších závodech, což je někdy nezbytný krok. Počasí je také silnou složkou hry, noc vypadá famózně, stejně tak déšť či sněžení. Vše má i vliv na jízdní vlastnosti.

Kostarika je krásné místo pro závodyKostarika je krásné místo pro závody

Kariéra aneb cesta ke hvězdám

Velkou inovací si prošel režim kariéry, kde kromě závodní kombinézy navléknete i pracovní kvádro a budete řídit celý monopost, od najímaní zaměstnanců, plánování toho, co budete dělat mimo hlavní závody, řešit ekonomickou stránku a nechybí ani celkové vylepšování ve stylu stromů dovedností. Prostě je toho hodně a každý krok si musíte velice rozmyslet. Vše má vliv na několik aspektů zasahující i do samotných závodů.

Kvalitní a spokojení zaměstnanci přidávají různé bonusy (kvalitní automechanik zrychluje opravy v závodech, agent se zase stará o odměny a podobně), pak je tu oblíbenost u automobilové značky jenž využíváte, dovednostní body, za které si vybíráte zlepšení a v poslední řadě finanční stránku, při nesmyslném utrácení může dojít i ke krachu. Opravy vozů, zápisné na různé soutěže a najímání zaměstnanců není levná záležitost, a hlavně pokud kariéru začínáte od Junior WRC, tak s prostředky budete muset šetřit.

Jízda tunelemJízda tunelem

Dobré umístění na závodech a plnění vedlejších aktivit mimo hlavní závody WRC může i pomoci, ale pokud nedáte svému týmu žádný oddych jejich aktivita klesá poté je dobré mít v záloze více personálu. V kalendáři si můžete vybírat, co daný den budete dělat. A to buď odpočívat, trénovat, nebo se účastnit menších závodů či jiných výzev.

Vysněný cíl každého závoduVysněný cíl každého závodu

Hromada obsahu zabaví na dlouhé desítky hodin

Díky tomuto režimu se u hry budete bavit jak závoděním, tak i mimo něj, ale pokud přeci jen nehodujete těmto činnostem, můžete se pustit pouze do obyčejné sezóny a jezdit jen erzety WRC. Kromě toho se můžete pustit do tréninku s 25 výzvami, online multiplayeru, split-sreenu, nebo různých výzev od vývojářů, které se neustále mění.

Ještě jsem nezmínil, že kromě hlavních WRC závodů a JWRC (juniorská třída) ve hře nechybí ani WRC 2 a WRC 2 pro ve kterých si můžete zajezdit i s vozem od naší automobilky Škoda Fabia, nebo VW Polo od sousední automobilky. Co se týče obsahu je k dispozici opravdu velké množství různých tratí a závodů. V počtu tratí převyšuje svého konkurenta hned několika násobně.

Verdikt

WRC 8 je opravdu trefa do černého a když si zvyknete na odlišný styl jízdy oproti jiným závodním hrám a nepříliš hezkého vzhledu krajiny, tak se máte opravdu na co těšit. Fanoušci herní série budou nadšeni a věřím, že tímhle dílem se herní základna této značky značně rozšíří. Díky velkému množství obsahu může zaznamenat úspěch i v esportu. Tentokrát je to pro WRC 8 lepší osmička, tak snad další díl si vybojuje devítku.

Hodnocení redakce:  86 %

Výhody:

  • Licence WRC pro všechny kategorie
  • Pořádně nadupaná kariéra
  • Spousty tratí a výzev
  • Slušný jízdní režim a poškození vozidla
  • Dynamické počasí

Nevýhody:

  • Vliv prostředí na vozidlo
  • Grafické zpracování
  • Přísná pravidla pro občasné hráče

Článek WRC 8 – cesta šampióna rallye závodů byl publikován 8. září 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...