Syberia 3 - Promarněná šance zajímavé herní série

Sponzorované odkazy:

Syberia 3 - Promarněná šance zajímavé herní série

Syberia 3 měla všechny předpoklady k tomu, aby se z ní stal titul, během jehož hraní nezůstane jediné oko suché. Zároveň její příběh měl šanci nabídnout lehce filozofický přesah, což se dnes rovněž příliš často nevidí. Bohužel způsob, jakým se autoři rozhodli nejnovější přírůstek do klasické adventurní série pojmout, je již na první pohled velmi nešťastný a pokud se rozhodnete nízká hodnocení, jež nová Syberia sklízí v recenzích po celém světě ignorovat, budete vydání na pospas zdánlivě nekonečné sérii kritických problémů.

První dva díly Syberie platí i dnes za jedny z nejlepších zástupců dnes již prakticky vymřelého žánru klasických 2D point and click adventur, což je poměrně zvláštní, zejména když přihlédneme k tomu, že oba dva vyšly kolem roku 2005, což je doba, kterou můžeme s klidným svědomím označit za konec zlaté éry tohoto typu her. Tituly, které dnes vývojáři vydávají za adventury, jsou spíše interaktivními filmy a hráči v nich mají pramálo možností zapojit mozkové závity při řešení záludných hádanek. Je to celkem pochopitelné. Dnešní komunita je zpohodlnělá a dovedeme si představit, jaký poprask by nastal, kdyby se některá z nově vydaných her pokusila o podobnou podpásovku, jakou představoval například legendární kozel z prvního Broken Swordu.

Těšili jsme se, že si v tomto podzemí užijeme poctivé adventuření a že se zde možná i na chvíli zasekneme. Nakonec jsme v této lokaci strávili dvě minuty.Těšili jsme se, že si v tomto podzemí užijeme poctivé adventuření a že se zde možná i na chvíli zasekneme. Nakonec jsme v této lokaci strávili dvě minuty.

A je to bohužel i případ Syberie 3. Pokud jste se těšili na poctivé adventuření, namáhání mozkových závitů a vůbec vše, co vždy dělalo tuto sérii tím, čím byla, musíte si nechat zajít chuť. Prvotní nadšení z toho, že hra u nás vychází vybavena oficiální českou lokalizací, během prvních pár vteřin hraní značně pokazí tabulka, v níž vám autoři doporučují vzít si k ruce gamepad. A musíme říct, že je to rada nad zlato. Pomocí myši se totiž Syberia 3 ovládat nedá, což považujeme za svatokrádež na této značce a pokud se rozhodnete jí hrát na klávesnici, tak si velmi rychle zaděláte na žaludeční vředy.

Drama, nebo parodie?

Vzhledem k vysokému množství her, jež v poslední době vycházejí, dává valná většina hráčů na první dojem. Pokud je něco nezaujme díky grafickému zpracování, tak to s největší pravděpodobností apriori zavrhnou a přesunou se o dům dál. Syberia 3 nemá v tomhle směru šanci oslovit nové hráče, kteří nemají se sérií žádné předchozí zkušenosti. Když pomineme postavu Kate, tak celá hra vypadá graficky velmi zastarale a je na ní zoufale poznat, že byla ve vývoji déle, než se čekalo. Některá prostředí, v nichž se budete pohybovat, vypadají celkem k světu, týká se to ale především interiérů. Exteriéry jsou na tom podstatně hůře. Co však hru sráží nejvíce do kolen, je grafika a všeobecně zpracování NPC postav. Zatímco některé vypadají přirozeně (s lehkou dávkou fantazie), jiné jsou na první pohled zpracovány jako karikatury. Syberia 3 kvůli tomu působí nesmírně schizofrenně a mnohdy není jasné, zda to, co na obrazovce vidíte, autoři mysleli vážně, nebo zda se jedná o záměrnou parodii. Korunu všemu dává ještě prachbídný dabing. To, že na některých místech zcela chybí, nebo že je nahrazen placeholdery, ponecháme bez komentáře. Mnohem více nás zarazilo, že se na celém namluvení očividně nepodílelo více než šest lidí, které navíc pravděpodobně režisér sehnal někde na autobusovém nádraží brzy nad ránem. Když na nás tedy drsná zdravotní sestra promluvila hláskem nezkušené šestnáctky, nemohli jsme se už ubránit hysterickému smíchu.

Zdání klame. Hra se sice občas tváří jako plnohodnotný nástupce svých předchůdců, ale v jádru je něčím úplně jiným. Bohužel.Zdání klame. Hra se sice občas tváří jako plnohodnotný nástupce svých předchůdců, ale v jádru je něčím úplně jiným. Bohužel.

Nad technickými nedostatky mám tendenci občas výrazně přimhouřit oči v případě, že recenzovaná hra je zábavná a dokážu se u ní odreagovat (viz například Seasons After Fall). To však není případ nové Syberie. Titul totiž nefunguje jako adventura a bohužel ani jako interaktivní film ve stylu The Walking Dead od studia TellTale. Hra sice obsahuje celou řadu poměrně logických hádanek a čas od času na vás vyrukuje s nějakým tím puzzlem, řešení je však v drtivé většině případů zcela triviální a zejména při skládání různých skládaček se přistihnete u toho, že se vlastně nudíte a jen slepě klikáte s cílem posunout se dále. Řešení většiny puzzlů je povětšinou vždy jasné na první pohled a na vás tak pouze bude naklikání správné kombinace a to třeba i několikrát po sobě. Ve spojení se zmíněným frustrujícím ovládáním se jedná o jeden z možných důvodů, proč hru dost možná odložíte na dobu neurčitou.

Práce s inventářem je příšerně neiniciativní.Práce s inventářem je příšerně neiniciativní.

V Syberii 3 dostává pořádně na frak i klasická složka každé adventury – sbírání předmětů a jejich používání na předem určených místech. Tvůrci se rozhodli počet aktivních objektů v jednotlivých scénách značně zredukovat, takže pokud narazíte na aktivní místo, jež je možné prozkoumat a hlavní hrdinka k němu má nějaký ten komentář, můžete si být jisti, že se k němu dříve či později budete muset vrátit. Problém je v tom, že některá tato místa se stanou aktivními až po vykonání určité jiné akce a to zcela náhodně. Zejména úvodní část hry se potom hraje tak, že po každém splněném dílčím úkolu jste nuceni znovu obíhat již navštívená místa a sledovat, zda se někde neobjevilo něco nového (nuda). Jakmile se dostanete do tábora přátelských Youkolů, hra se přeci jen trochu rozjede a hádanky začnou o něco více odsýpat, i tak ale není příliš o co stát.

Máš to rozbitý

Ačkoli byl termín vydání nové Syberie několikrát odložen, i tak se ve finální verzi nachází vysoké množství chyb a nedodělků, jejichž počet narůstá s tím, jak se postupně blížíte konci. Z celé hry jsme měli dojem, že neprošla téměř žádným betatestingem. Jak jinak si vysvětlit, že si devadesát procent hráčů na oficiálních fórech stážuje, že jim hra při načítání uložené pozice padá? Vždyť to je přece problém, jehož odladění se autoři měli věnovat více, než čemukoli jinému. Z dalších minel je potřeba rozhodně zmínit nezobrazování některých důležitých předmětů na scéně, což pochopitelně může mít za následek, že Syberii 3 jednoduše nebudete mít šanci vůbec dohrát. Hra dále trpí také problémy v oblasti optimalizace a to zejména ve verzi pro konzoli PS4, kde framerate často klesá hluboko pod dvacet snímků za vteřinu, což je s přihlédnutím k ne zrovna působivému vizuálu více než smutné.

Hra u nás vychází s českou lokalizací v podobě titulek.Hra u nás vychází s českou lokalizací v podobě titulek.

Škoda přeškoda. Syberia 3 nesplňuje ani zlomek očekávání, jež do ní byla vkládána. Jako adventura nefunguje a není jí možné brát vážně ani jako zjednodušený dovětek k původním dílům série. I kdyby netrpěla technickými problémy všeho druhu, ještě stále tu zbude spousta věcí v čele s nedomrlým gamedesignem a imbecilním scénářem, které žádný potenciální patch opravit nedokáže. Je až s podivem, že je pod touto věcí podepsán sám Benoît Sokal, jenž stál kromě prvních dvou Syberií také u zrodu dalších kvalitních adventurních titulů. Celá tato záležitost totiž působí jako výtvor party lidí, kteří se sérií Syberia nikdy nepřišli do kontaktu a jen se snaží využít jejího názvu ke zvýšení prodejů.

Hodnocení redakce:  42 %

Výhody:

  • Hudba
  • Postava Kate
  • Česká lokalizace

Nevýhody:

  • Příšerné namluvení
  • Technické problémy
  • Zmršený gamedesign
  • Zastaralé vizuální zpracování
  • Není to pravá Syberia

Koupit sběratelskou edici Syberia 3 ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Syberia 3 ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Syberia 3 v digitální verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Syberia 3 – Digital Deluxe Edition ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit sběratelskou edici Syberia 3 ve verzi pro PS4 na Xzone.cz

Koupit Syberia 3 ve verzi pro PS na Xzone.cz

Koupit sběratelskou edici Syberia 3 ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Koupit Syberia 3 ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Pokud jste s poetikou série Syberia dosud neměli co dočinění a adventury patří mezi vaše oblíbené žánry, měli byste tuto neznalost okamžitě napravit. Syberia 1 a 2 stále platí za to nejlepší, co se na adventurním poli kdy urodilo. Ani dnes není problém tyto dvě hry sehnat a pokud by pro vás představovala problém angličtina, jež je v jejich případě poměrně náročná, můžete si do nich obstarat povedený český dabing od šikovné party Fénix ProDabing.

Koupit Syberia I v digitální podobě na Xzone.cz

Koupit Syberia II v digitální podobě na Xzone.cz

Článek Syberia 3 - Promarněná šance zajímavé herní série byl publikován 5. května 2017 v 05.00 v rubrice Hry a Novinky. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...