F1 2015 - Nový ročník populární závodní série

Sponzorované odkazy:

F1 2015 - Nový ročník populární závodní série

Tak vám povím, kyprá slečno, že ta Formule 1 už doopravdy není tím, čím bývala před několika málo lety. Místo drsných a také patřičně obdivovaných závodníků formátu Ayrtona Senny či Michaela Schumachera, o jejichž líce by se daly brousit nože, v ní dnes jezdí mladíčci, kterým se mnohdy na mladických tvářích ještě ani nestihly vytvořit první uhry. No, a jako korunu všeho jsou dnes monoposty formule 1 poháněny místo zuřivých desetiválcových motorů motory šestiválcovými, které bez sebemenších problémů přehluší i kolem prolétající čmelák.

Codemasters převzali žezlo majoritního tvůrce her podle královny motorsportu v roce 2010 od Sony. Hned jejich první pokus o převedení adrenalinových a mnohdy také patřičně nebezpečných závodů na PC se nadmíru vydařil. Titul F1 2010 byl první počítačovou hrou podle formule 1 od dob stařičkého F1 Challenge z roku 2002, takže se není čemu divit, že natěšení fanoušci málem utrhli jeho otcům ruce. Od té doby nás se železnou pravidelností každý rok na podzim svým příchodem potěšil nový díl slibně rozběhnuté série. Rozdíly mezi nimi však byly mizivé a v pohodě by se daly popsat dvěma prostými slovy: aktualizované soupisky.

S F1 2015 měl však přijít zlom. Kromě zbrusu nového enginu, který nahradil ten již notně letitý z roku 2010, tvůrci slíbili přinést najednou vše, po čem hráči volali dlouhých pět let. Jak to nakonec dopadlo, se dozvíte hnedle o pár odstavců níže.

Žádná kariéra, žádný postup

Hned poté, co hru prvně spustíte a objevíte se v sympaticky vyhlížejícím hlavním menu vyvedeném ve zcela novém grafickém designu, vás do očí práskne absence módu Kariéra, která tu s námi byla mnoho dlouhých let. Ať odpočívá v pokoji.

Je to tak. Pokud jste se těšili, že si po vzoru starších dílů série vytvoříte vlastní postavu závodníka, se kterou budete postupně postupovat z těch nejslabších týmů do těch nejlepších, čeká vás velké zklamání. Tuto možnost F1 2015 zkrátka nenabízí a svým způsobem jen dovršuje to, co Codemasters předvedli v loňském ročníku. Pro připomenutí: F1 2014 kariéru obsahoval, ale hned v jejím úvodu jste si mohli vybrat libovolný tým, za který jste mohli jezdit a nemuseli jste se rozjíždět v těch nejslabších.

Režim Pro Season je jednou z největších novinek letošního dílu série F1.Režim Pro Season je jednou z největších novinek letošního dílu série F1.

Co tedy vlastně F1 2015 nabízí? Moc toho opravdu není. Prvním z nabízených herních režimů je Pro Season. Ten si však naplno užije jen zlomek hráčů a to ten, který se za volantem závodního vozu cítí jako doma. Na druhou stranu si díky němu tato hrstka „vyvolených“ bude moci užít závody Formule 1 na vlastní kůži tak, jak si vždycky přála. Závody se v této části hry jezdí na 100% délku, kamera je pevně ukotvena v kokpitu, oponenti prakticky nedělají chyby a budete se muset obejít bez všech druhů asistencí. Absence veškerého uživatelského rozhraní (tedy ukazatelů rychlosti, trati či počtu zbývajících kol) je už jen třešničkou na dortu. Nebudeme vám nic nalhávat – tato část hry je opravdu tuhá. Pokud nejste vybaveni opravdu slušným volantem a hromadou volného času, tak jí ani nespouštějte.

Absentující kariéru se pokouší nahradit režim pojmenovaný Season Challenge. Získáte v něm možnost projet si kompletní aktuální sezónu formule 1 v kůži libovolného jezdce a nutno podotknout, že tvůrci si s ním dali opravdu záležet, protože celý zbytek hry výrazně převyšuje. Už jen úvodní videa, která předcházejí každému závodu a jež jsou doprovázena příjemnými hlasy Davida Crofta a Anthonyho Davidsona dovedou navodit tu správnou atmosféru, která vás namotivuje k tomu, abyste se s chutí zúčastnili i jinak nepříliš záživných pátečních tréningů. Je trochu škoda, že v základní verzi hry nebylo možné zajezdit si za jezdce slabšího týmu Manor, to nicméně změnil první patch.

Samozřejmostí je možnost projet se ve všech letošních monopostech.Samozřejmostí je možnost projet se ve všech letošních monopostech.

Titul F1 2013 nabídl hráčům jako bonus možnost projet se v klasických formulích z let osmdesátých a devadesátých. F1 2015 se jej snaží svým způsobem napodobit a jako příjemný bonus nabízí kompletní sezonu 2014. Na hře F1 2014 bylo moc dobře vidět, že se jedná spíše o výplňový ročník, jehož jediným přínosem byly aktualizované soupisky týmů. Připomenout si celkově nepříliš atraktivní loňskou sezonu F1 se sice může jevit jako fajn možnost, my se však nemůžeme zbavit dojmu, že jejím jediným cílem je snaha tvůrců o zamaskování velmi chabé základní nabídky letošní hry.

Formule pro každého

Jak je na tom jízdní model letošního dílu série F1? O poznání lépe, než tomu bylo v případě minulého ročníku. Pokud vypnete většinu asistencí, nebo je minimálně snížíte na nižší hodnoty, tak konečně dostanete možnost pocítit, jak mocné je turbo pod kapotou vašeho monopostu. Stejně jako v případě předchozích dílů série však platí, že není problém upravit si jízdní model k obrazu svému, takže na své si přijdou jak fanoušci arkád, tak hardcore závodníci.

S jízdním modelem úzce souvisí další věc a to je poškozování vozů. V minulých ročnících nebylo zpracováno příliš šťastně a dávalo vzpomenout na starší hru F1 Challenge 99–02, kde z vašeho monopostu v případě kolize odpadávaly přesně určené součástky (přední křídlo, zadní křídlo atp.). Letošní ročník je v tomto směru, zejména díky novému enginu, o poznání dál, takže kolize nově vypadají více realisticky. Z vozů při kontaktu odpadávají kusy karbonu, v případě větších kolizí se uvolněné součástky chovají tak, jak by se očekávalo. Je trochu škoda, že poškození stále nemá výraznější vliv na chování monopostů a zůstává čistě vizuální záležitostí.

Modely postav sice nevypadají nejlépe, zbytek hry je však nádherný.Modely postav sice nevypadají nejlépe, zbytek hry je však nádherný.

Co se týče optimalizace, tak ta nás velmi příjemně překvapila. Hru jsme testovali na konfiguraci, která byla jen lehce nad hranicí minimálních požadavků, a přesto fungovala naprosto bez problémů i na maximální detaily. I na nižší však vypadá naprosto úchvatně. Zbrusu nový engine odvádí svoji práci velmi dobře a my můžeme s ledovým klidem prohlásit, že lépe vypadající závodní hru jsme tu už delší čas neměli.

V žádném případě však nemůžeme pochválit nehotový stav, v jakém byla hra uvolněna k prodeji. Haprující stíny, prolínající se objekty (například pneumatiky a modely monopostů) bychom ještě byli schopni skousnout. Nicméně mizející vozy, zcela bezdůvodné poklesy framerate či problikávání textur již nikoliv. Vždyť se přeci jedná o záležitosti, které musí na první dobrou odhalit každý průměrný betatester!

Zaskočila nás kompletní absence safety caru. Nechápeme, proč tvůrci jeden ze základních aspektů formule 1, který byl přítomen i v předchozích částech série, z letošního dílu vypustili. Pochvalu si nezaslouží ani systém penalizací, který je stále i po všech těch letech silně neodladěný a mnohdy také dost zmatečný. Umělá inteligence dostala letos rovněž pořádně na frak a na jakoukoli obtížnost nižší než Legendary nepředstavuje solidnější výzvu. Potěšilo nás však, že na rozdíl od předchozích dílů se počítačem ovládaní soupeři již tolik nebojí předjíždění a občas jsou i zdravě drzí.

Závěrem

Letošní ročník herních formulek je zklamáním. Tvůrci se z nepochopitelných důvodů rozhodli ze hry vypustit celou řadu osvědčených a mezi hráči oblíbených vlastnosti v čele s kariérou. Kdyby před několika málo měsíci nevyšel Project Cars, tak bychom se nebáli této hře dát hodnocení o nějaké to procento vyšší. F1 2015 však v porovnání s ním prohrává prakticky ve všech směrech a ani předešlým dílům série nedokáže konkurovat se ctí. Můžeme jen doufat, že příští ročník bude lepší. Tvůrci mají momentálně k dispozici velmi slušný základ a je jen na nich, jestli jej dokáží využít.

Hodnocení redakce:  58 %

Výhody:

 • Povedená vizuální stránka
 • Slušný jízdní model
 • Režim Pro Season
 • Sezona 2014 jako bonus
 • Nový engine

Nevýhody:

 • Absence kariéry
 • Občasné padání a poklesy framerate
 • Nepřítomnost safety caru
 • Podivný systém penalizací
 • Poškozování vozů je spíše vizuální záležitostí
 • Nevyladěné úrovně obtížnosti

Koupit F1 2015 pro PC na xzone.cz

Koupit F1 2015 pro PC v digitální verzi na xzone.cz

Koupit F1 2015 pro Xbox One na xzone.cz

Koupit F1 2015 pro PS4 na xzone.cz

Článek F1 2015 - Nový ročník populární závodní série byl publikován 25. července 2015 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...