PragoFFest 2014 – Ohlédnutí za festivalem fantasy a sci-fi

Sponzorované odkazy:

PragoFFest 2014 – Ohlédnutí za festivalem fantasy a sci-fi

Přelom ledna a února je pro fanoušky sci-fi a fantasy tématiky velikým svátkem, neboť probíhá v Praze v Modré škole jeden z největších festivalů fanstay a sci-fi v České republice. Letošní ročník přinesl mnohé, včetně nápisu VYPRODÁNO na vstupu do Modré školy v Praze Hájích, kde se již tradičně akce konala. Minecraft, LoL, Mass Effect a mnoho dalšího z PragoFFestu v naší reportáži.

Vítejte na PragoFFestu 2014.Vítejte na PragoFFestu 2014.

Vyprodaná sobota

PragoFFest probíhal od čtvrtka 30.1. až do neděle 2.2.2014. Celé 4 dny pořadatelé nabízeli doslova nacpaný program, který často stavil návštěvníky před rúzná rozhodování. Čemu dám přednost – přednášce ze světa Mass Effect či Star Wars? A podobná dilemata čas od času potkala každého. Přeci jen rozsah festivalu byl opravdu nevídaný a na své si přišel snad každý fanda sci-fi, fantasy či videoher. Zájem byl obrovský, což bylo viditelné i v sobotu odpoledne na vstupních dveřích, kde visel nápis – VYPRODÁNO. Modrá škola praskala ve švech a návaly lidí byly obrovské, atmosféra se však po celou dobu držela ve výborné kondici a nadšení čišelo opravdu z každého účastníka jakékoli věkové kategorie.

Tancovalo se a sportovalo díky řadě konzolí s pohybovým ovládánímTancovalo se a sportovalo díky řadě konzolí s pohybovým ovládáním

Sobotní herní lajna v duchu světa Mass Effect

Přiznám se, že nejvíce času jsem strávil na herních přednáškách GameLine, které nabídly zajímavý průřez z historie i současnosti herního průmyslu. Sobotní odpoledne přineslo zajímavé průniky do světa Mass Effect doplněné o historii a současnost studia BioWare. Večer nechyběla přednáška z historie Electronics Arts. Na řadu přišel také rozbor nejnovějšího dílu závodního simulátoru Gran Turismo 6 včetně srovnání s předchozími díly a také s konkurencí.

Celou řadou přednášek prováděl Marek Tvrdý, který se zasloužil o překlady série Mass Effect. Vedle toho, že jsme nahlédli do tajů překladatelů počítačových her, nechyběl ani rozbor sběratelských edicí s doplňujícími zajímavostmi, rozbor rozdílné kompozice jednotlivých dílů či třeba hledání spojitostí mezi světy Mass Effect, Star Trek a Star Wars.

Deskové hry se těšily velkého zájmu. Mohli jste si zahrát známé hry a s těmi méně známými vám pomohli pořadatelé.Deskové hry se těšily velkého zájmu. Mohli jste si zahrát známé hry a s těmi méně známými vám pomohli pořadatelé.

CraftCon a LegendCon

Velkými taháky letošního PragoFFest byly bezesporu festivaly zaměřené na hry MineCraft a League of Legends. S údivem je nutné říci, jak velké základny fanoušků všech věkových kategorií mají v tuzemsku tyto hry. Český CraftCon měl vyhrazenou obrovskou tělocvičnu, která chvílemi doslova praskala ve švech. Fanoušci zde měli příležitost setkat se s českými celebritami z YouTube, tedy s Letsplayery. Mohli se také účastnit celé řady přednášek nejenom ze světa MineCraft, ale také z dění na YouTube scéně.

I přes počáteční problémy s internetovou konektivitou, na níž si stěžovali jak průvodci LegendConem, tak i samotní hráči, proběhl LegendCon v dobré a přátelské náladě. Ostatně jako celý PragoFFest. Vedle autogramiád s nejvýznamnějšími českými progamery nabídl LegendCon přednášky a streamované přenosy League of Legends, či chete-li LoL, jak jej s oblibou hráči nazývají. Dobrým tahákem byl také ostrý souboj profi týmů z české herní scény. Ve finálních soubojích se proti sobě týmy eXtatus, eSuba, Inside Games a Frozen Riders, přičemž naprostým vítězem se stal klan eXtatus.

Herní koutky – od starých klasik po nejnovější pecky

Ve stejné místnosti s CracfConem byl k dispozici zajímavý herní koutek s muzeálními kousky z herního průmyslu. Chybět nesměl první ani druhý díl strategie Age of Empires z dílny Microsoftu, FPS klasika Quake 3, Unreal Tournament, legendární DOOM či třeba červí války Worms. Šlo o zajímavý náhled do útrob historie herního průmyslu a pamětníci, včetně mě, museli zlehka zamáčknout nostalgickou slzu.

Český CraftCon v pozadí. V popředí muzeum her, které nabídlo mnoho herních klasik.Český CraftCon v pozadí. V popředí muzeum her, které nabídlo mnoho herních klasik.

Vedle starších kousků však nechyběly ani nejmodernější tituly, které byly přístupné hned v několika hernách. Hrát je bylo možné na celé řadě zařízení. Nechyběly počítače, herní konzole PlayStation, Xbox či třeba Nintento WiiU. Zajímavým lákadlem byly konzole doplněné o pohybové hry s příslušnými ovladači.

Ani o pořádně výkonné mašiny nebyla nouze.Ani o pořádně výkonné mašiny nebyla nouze.

Dobře letící X-Wing

Celou reportáž zakončím vynikající vzpomínkou na přednášku o vesmírných simulátorech X-Wing. Krásně jsme zavzpomínali na hodiny, oprava dny strávené u klasik jako jsou TIE Fighter či X-Wing. PragoFFest 2014 byl bezesporu povedeným festivalem sci-fi, fantasy a videoher. Modrá škola praskala ve švech, což řadu návštěvníků popuzovalo, nicméně ze všech účastníků čišela dobrá nálada a nadšení. Poděkování patří především Václavu Pravdovi a celému jeho týmu za výbornou organizaci. Pro příští rok bezesporu mohu festival doporučit. Jedná se o opravdu nevídaný zážitek.

Článek PragoFFest 2014 – Ohlédnutí za festivalem fantasy a sci-fi byl publikován 1. března 2014 v 03.00 v rubrice Hračky, Hry, Novinky a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (898).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...