Far Cry 3 - definice skvělého sandboxu

Tagy:  Far Cry 3, střílečka, FPS, akce, otevřený svět, FC3, FarCry

Sponzorované odkazy:

Far Cry 3 - definice skvělého sandboxu

První Far Cry vyšel zhruba ve stejné době jako Doom 3 a Half-Life 2 a k jeho cti nutno podotknout, že se tato hra s otevřeným světem odehrávající se na tropickém ostrově vedle svých konkurentů nemusela za nic stydět. Výrazněji kritizován snad byl pouze fakt, že od určité chvíle nastoupili na místo vašich protivníků mutanti místo inteligentních žoldáků, s nimiž byly přestřelky o poznání zajímavější.

Druhý díl měl s tím prvním společné pouze některé herní mechanismy. Hráli jste za jednoho z hrdinů, jejichž identita se měnila pouze portrétem a vašim úkolem bylo najít a zabít obchodníka se zbraněmi jménem Šakal. Děj byl zasazen do otevřeného světa Afriky, kde bylo pouze na vás, jestli budete plnit jen příběhové mise, či i mise vedlejší. Druhý styl měl samozřejmě jisté výhody a hráče za splněné mise odměňoval. FC2 byl však bohužel učebnicovým příkladem toho, jak snadno lze zkazit hru, která sice hýří skvělými nápady, jejich implementace a necitlivé vzájemné propojení však ve výsledku hratelnosti a zábavě spíše škodí.

To je Vaas. Vaas je magor.To je Vaas. Vaas je magor.

Příběh s dávkou šílenství

Děj trojky se opět odehrává na tropickém ostrově (spíše ostrovech), jež jsou hráčům velmi brzy zpřístupněny k volnému prozkoumávání. Hlavní hrdina Jason Brody je spolu s bratry a přáteli na dovolené zajat piráty a po svém útěku se snaží o osvobození svých vrstevníků. V této jistě chvályhodné činnosti Jasonovi pomáhá zdejší domorodý kmen, který má mimo jiné nápadnou slabost pro užívání halucinogenních drog a válečnická tetování. Jason se musí stát skutečným bojovníkem, aby byl schopen záchrany svých přátel, případně i pomsty jejich věznitelům.
Příběh sám o sobě má potencionál být zajímavý, bohužel od začátku do samého konce trpí značnou dávkou různých nelogičností. Naopak hlavní postavy, jejich modely, dabing (včetně Jasona) i dialogy jsou naprosto brilantní. Byl jsem sice zklamán, že ikonický záporák Vaas nedostal více prostoru (drtivou většinu sekvencí s ním autoři již představili), avšak rozhodně není jedinou vyšinutou, sociopatickou postavou ve hře.

To je Buck. Buck je také celkem magor.To je Buck. Buck je také celkem magor.

Otevřený svět a RPG prvky

I ve FC3 jste výrazně tlačeni k tomu, abyste neplnili pouze hlavní příběhové mise. Jason dostává zkušenostní body, které utrácí za nová tetování. Ty zastupují nové schopnosti, pohyby, či různá vylepšení vaší postavy. Ze série Assasins Creed si pak tvůrci vypůjčili prvek, kdy musíte nejprve vyšplhat na rádiovou věž a odstranit rušičku, abyste odkryli okolní mapu. Šplhání na některé věže v závěrečné třetině hry je přitom větší oříšek, než se zdá a dost možná si i na designéry zanadáváte, neboť není vždy jasné, co po vás vlastně při lezení chtějí.
Druhým, důležitým prvkem je přepadávání strážnic, jejichž zabráním získáte opěrný bod, do nějž budete moci rychle cestovat. Zpřístupníte si tak i nové vedlejší mise, obchod se zbraněmi a odměnou vám samozřejmě budou i zmíněné zkušenostní body. Je přitom zcela na vás, jak na tyto základny budete útočit (o tom později).
Třetím důležitým bodem je lov. Ten jsem si užil podstatně více, než ten přítomný v AC3 či Red Dead Redemption. Zde k němu totiž máte silnou motivaci – z určitého počtu kůží stažených ze specifických zvířat (většinou dvou až tří) si můžete udělat objemnější vak na předměty, munici, granáty, rakety, rozměrnější peněženku atd. A rovnou mohu říci, že FC3 se hraje mnohem lépe právě pokud máte dostatek munice a neste si co nejvíce zbraní (maximálně můžete však čtyři). Kromě lovu pak ještě můžete sbírat byliny, jejichž namícháním získáte lékárničky (FC3 využívá princip velmi omezené automatické regenerace a lékárniček) či různá chvilková vylepšení týkající se lovu, plavání a dalších činností. Ty jsem však příliš nepoužíval.

S lukem je ve Far Cry 3 také zábava.S lukem je ve Far Cry 3 také zábava.

Solid Snake nebo Rambo?

Styl hraní ve FC3 je přitom hlavní předností celé hry, neboť je úžasně flexibilní. Zabírat základny (ale nejen to) můžete například pomocí mačety, odlákávání pozornosti pomocí házených kamenů a následných tichých zabití zbraní s tlumičem, zmíněnou mačetou či lukem. Ze dvojky se vrátilo a vylepšilo sledování nepřátel pomocí dalekohledu, přičemž se postavy v hledáčku automaticky zaměří a vy tak i po odložení dalekohledu můžete jejich pohyb lépe sledovat. Lze také nastražovat pasti pomocí min a dálkově ovládaných výbušnin či zaútočit stylem afektovaného Ramba (ano ve FC3 LZE sestřelit vrtulník šípem s vybuchující hlavicí). I pyromani si přijdou na své díky skvěle se šířícímu ohni vzniklému explozí, hozením zápalných lahví, či řádění s plamenometem či raketometem.
Je úžasné přitom sledovat, jak vše skvěle funguje – nepřátelé vás třeba při přepadu objeví, aktivují alarm (pokud se vám ho nepodařilo vypnout) a ve vysílačce tak slyšíte, z jaké strany přijíždí posily. Na co čekáte – šup tam s minou na uvítanou! Nebo proč nepustit na svobodu uvězněného tygra a následný zmatek ještě neumocnit prácí s plamenometem? Jak jsem již naznačil, oheň se ve FC3 opět chová velmi agresivně a často jste svědky skutečného pekla a vybuchujících barelů ničících celé budovy.

Čtveřice postav z kooperativního multiplayeru.Čtveřice postav z kooperativního multiplayeru.

Ohromný obsah

Far Cry 3 je navíc OBROVSKOU hrou co do obsahu. Ve hře je hned několik typů sběratelských předmětů, jejichž sebráním jste odměnění nejen odemčením daného předmětu v galerii, ale i zkušenostmi, penězi a občas i novou zbraní. Ve FC3 navíc můžete soutěžit v určitých dovednostních kláních na body s internetovými tabulkami. Ty jsou sami o sobě velmi rozmanité a zábavné, máme tu však i multiplayer. V módu kooperace se jedná o samostatný příběh 4 dalších postav, jež je orientovaný nikoliv na pohyb po otevřeném světě, nýbrž na jednotlivé mise s hordami nepřátel a konkrétními cíli dosažitelnými prostřednictvím spolupráce postav. Můžete hrát sice ve dvou, avšak hra se tak stává extrémně obtížnou. I tak však kooperace trpí mizernou umělou inteligencí nepřátel, jejich častým až příliš okatým spawnováním a některými dalšími bugy. Multiplayer, kde si to hráči rozdávají proti sobě je o něco lepší a stylem (avšak nikoliv rozsahem) připomíná Call of Duty s některými vlastními nápady. Není to nic, kvůli čemu byste si FC3 měli koupit, jedná se však o příjemný bonus, navíc s editorem vlastních map. Je škoda, že se autoři nevydali spíše cestou Red Dead Redemption, v níž otevřený svět fungoval jako obří lobby.

Ve FC3 je řada výborně ovladatelných dopravních prostředků.Ve FC3 je řada výborně ovladatelných dopravních prostředků.

Zvuk a grafika

Jak jsem již uvedl, dabing FC3 je vynikající. Totéž mohu říct i o zvukových efektech a hudbě, která stylem nejvíce připomínala Battlefield 3, ačkoliv je podstatně výraznější. Grafika je taktéž na velmi vysoké úrovni. Je pravda, že oproti jiným FPS hrám FC3 trpí poměrně jednotvárným prostředím a tropický ostrov jsme tu již měli ve FC1 a Crysis, nicméně nuda se díky možnostem jak FC3 hrát nikdy nedostavila. Zcela úžasné jsou přitom Jasonovy animace. Jsem opravdu alergický na princip „kamery na kolečkách,“ který člověk při hraní her viděných z první osoby často má (Skyrim), avšak zde hrajte skutečně za člověka a vidíte to na Jasonovo šplhání (skvělé!), plavání, léčení, klouzání, využívání perfektně se ovládajících dopravních prostředků (ke konci hry získáte i padák a obleček na plachtění, které je už s rogalem opravdu parádní) a koneckonců i jeho hlasu. Takto se to dělá, vážení.

Pirát versus tygr. Sázky?Pirát versus tygr. Sázky?

Závěrem

FC3 je skvělá FPS akce, která je určitým opakem svého předchůdce v tom, že přetéká skvělými nápady a mechanismy a celek přitom rovněž funguje na výbornou. Nabízí navíc fungující herní svět, jehož jste součástí, opravdu bohatý herní obsah a hned několik stupňů obtížnosti. Kvalitní systém savů a rychlého cestování brání přitom nudným zákysům. Far Cry 3 byste prostě neměli minout.

Hodnocení HerniMag.cz:  92 %

Výhody:

  • Ohromný herní obsah
  • Flexibilita a množství stylů jak hrát
  • Animace hlavní postavy
  • Dopravní prostředky a plachtění
  • Postavy
  • RPG prvky
  • Fungující otevřený svět

Nevýhody:

  • Nelogičnosti v příběhu
  • Málo Vaase
  • Slabší multiplayer

Koupit PC hru Far Cry 3 na xzone.cz
Koupit PS3 hru Far Cry 3 na xzone.cz
Koupit X360 hru Far Cry 3 na xzone.cz

Článek Far Cry 3 - definice skvělého sandboxu byl publikován 23. ledna 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...