Far Cry 2 - Africké peklo a krása zároveň

Tagy:  Far Cry 2, Far Cry, Ubisoft

Sponzorované odkazy:

Far Cry 2 - Africké peklo a krása zároveň

Far Cry 2 je hra, která vás zavede na 3. největší světadíl naší planety a tím je samozřejmě Afrika. Afrika je místo kde vládne nelítostný boj o přežití v nehostinné a přesto krásné krajině, místo plné nebezpečí ať už v podobě nelítostných šelem, zkorumpovaných pašeráků drog či snad ukrutného horka spojeného s malárií. Zároveň je to však také země nádherné krajinné scenérie, země s nepřeberným množstvím různé zvěřeny nebo snad místo oplývající nekonečnou volností. To vše a mnohem více si nyní můžete zkusit v herní novince od firmy Ubisoft – Far Cry 2.

F1F1

Příběh

Do afrických končin přijíždíte jako hlavní hrdina, pověřený zabitím místního gangstera Šakala, který prodává zbraně na všechny strany konfliktů a tak míru rozhodně nepomáhá. Váš příjezd začíná jízdou v taxikářském džípu. Taxikář s vámi ležérně debatuje a proveze vás skrze polovojenské kontroly. Váš poklidný příjezd ale moc dobře neskončí, když vás charakterní taxikář vyhodí z džípu poté, co vás sklátí záchvat malárie. Posléze se probudíte zcela bezmocní na lůžku, kde poprvé spatříte svůj cíl – Šakala. Ten s vámi dá řeč a ač by mohl, tak vás nezabije. Po následném druhém záchvatu se probudíte v sídle jedné ze skupin, kde začnete plnit své prvotní úkoly a seznamovat se s prostředím. Kromě klasické dějové linie je zde opravdu nepřeberné množství vedlejších úkolů, které rozhodně neomrzí a jsou velice originální.

F5F5

Jak přežít v Africe?

Stejně jako všude jinde na světě i v Africe hrají zase roli peníze nebo jakákoliv jiná směná jednotka. Zde se setkáte z diamanty, které zastupují roli peněz a kdo jich má nejvíce je považován za vůdce. Za diamanty si zde budete obstarávat opravdu vše potřebné od zbraní až po léky na malárii. Ne že by se nedali obstarat třeba zbraně i jiným způsobem, samozřejmě je můžete sebrat od svých nepřátel ale vzhledem k nízké životní úrovni a faktu, že většina těchto zbraní je z černého trhu se často setkáte s tím, že se vám zbraň zadrhne nebo se rozpadne úplně. Proto doporučuji zbraně kupovat.

F2F2

Doprava

Další důležitým prvkem při pohybu v afrických končinách je doprava, protože mapa je skutečně rozlehlá – celkem má kolem 50km čtverečních. Je možné se rychle a bezpečně převážet mezi jednotlivými místy placeným autobusem, ale to není ta pravá zábava a navíc jsou zastávky jen v rozích mapy. Zábavnější je sednout si za volant některého z vozítek, která jsou poměrně často k nalezení a vydat se na místo určení na vlastní pěst. Ať už se jedná o otevřený džíp s kulometem, uzavřený Jeep, nebo buginu, všechny se poměrně realisticky chovají a také ničí. Vozidlo lze zničit v několika krocích až po velmi efektní výbuch a pokud se z něj jen kouří, lze ho spravit. To probíhá formou interakce s motorem, kdy hlavní hrdina vytáhne klíč a začne utahovat šrouby v motoru. Je jen škoda, že tyto animace jsou pro dané vozidlo stále stejné a nemění se.

F7F7

Akce, Akce, Akce !

Ano, dá se říci, že ve Far Cry 2 si při soubojích užijete opravdu slušného zpracování celé vaší operace a to v podobě tichého, nikým nerušeného průniku do zad nepřátelského tábora nebo naopak strhnutí pozornosti na jedno místo a mezitím nečekaného útoku odjinud nebo snad rychlého útoku v ozbrojeném jeepu přímo doprostřed základny. Variant a možností jak danou situaci řešit je v této hře opravdu nepřeberné množství a je jen na vás jakou cestu si vyberete. Nepřátelské jednotky se chovají poměrně realisticky a mnohokrát vám znepříjemní či překazí vaše snažení. A pokud se jim budete snažit ujet v nějakém vozidle buďte bezpečně připraveni, že budete mít společnost.

FSFS

Grafika a engine

Pomalu se dostáváme k tomu nejlepšímu, co Far Cry 2 přináší – grafické zpracování. Už při první projížďce na zadním sedadle taxíku budete nevěřícně koukat na detailně zpracovanou krajinu, trávu pohybující se ve větru a stromy, jejichž větvemi prosvítává východ slunce, který celou krajinu zalije do oranžova. Vůbec změny denní doby mění krajinu do překrásných panorámat a občas byste si rádi jen tak sedli a pozorovali pobíhající zvířata u napajedla. Vše vypadá skvěle a vy si opravdu v duchu můžete říkat pouze „woooow“ Vaše postava je kompletně animovaná a při otevírání dveří, opravě auta a dalších činnostech vidíte své ruce, nohy a další části těla. Nejlepší animace ale spočívají ve vyndávání kulek, případně vypalování ran těsně před smrtí. Vypadají sice docela brutálně, ale uznejte sami, že je to nesmírně nápadité. Ruku v ruce s grafickou stránkou jde fyzikální engine. Vše vypadá úžasně, například když v táboře odpálíte granátem sud, který rozmetá vše kolem a sám skončí roztrhaný v plamenech o slušný kus dále, nebo když při přestřelce padají větve okolní vegetace. Jedna věc je v Far Cry 2 opravdu revoluční a to je oheň. Nejen, že oheň vypadá vskutku dokonale, ale zároveň se tak i chová. Plameny šlehají do výše, zapalují vše co hořet může a dokonce se poměrně rychle šíří.

FlFl

Minimální konfigurace pro hru Far Cry 2:

Operační systém: Windows XP/Vista

Mechanika: DVD

Procesor: 3200 MHz

Operační pamět: 1024 MB RAM

Grafická karta: 3D grafická karta se 256 MB

Závěrem:

Far Cry 2 je bezesporu jedním z hitů letošního roku a výše zmíněné informace to pouze potvrzují. Hra s úchvatným grafickým a fyzikálním zpracováním, poutavým příběhem a dokonalou optimalizací by se dala označit za malý zázrak herního průmyslu. Ovšem jestli to tak vidí i samotní hráči, to se ukáže až časem. Nakonec jako vždy doporučuji shlédnout trailer na toto africké dobrodružství.

Koupit Far Cry 2 za 999,–Kč

Článek Far Cry 2 - Africké peklo a krása zároveň byl publikován 13. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...