Rayman Origins - Fantastická plošinovka v druhém rozměru

Tagy:  Rayman Origins, RO, Ubisoft, Rayman, arkáda, hopsačka, plošina, plošinovka, skákačka, 2D, klasika, stará škola

Sponzorované odkazy:

Rayman Origins	- Fantastická plošinovka v druhém rozměru

Říkáte-li si, že je série Rayman vyčerpána až do morku kostí a že nám tento hlavní hrdina už nemá co nabídnout, jste vedle. Od třetího rozměru zpět k tomu druhému, svižný průběh, geniální atmosféra a velmi obratný hlavní hrdina. Že je to nuda? V žádném případě!

Chytlavý a hravý

Série Rayman přispěla velkým dílem do soudku plošinových arkád, strhla celé generace hráčů a musím říci, že stále strhává. Základním předpokladem podobných her je jejich chytlavost založená na svižně probíhajícím příběhu.

Neustále poletující a poskakující hrdina se stylovým účesem je stále v kurzu. Jeho zběsilá akrobacie nezná konce, ale potřebuje přesné dávkování. O kousek navíc a jste v jámě či jiné nebezpečné překážce. Takový pád do poklidné tůňky se snadno stane osudným, neboť v poklidné tůňce žije neznámý živočich labužník požírající rychle se mihotající postavy.

Běhání není vše, a tak vedle svižných úrovní si také zaplavete, zalétáte a zastřílíte. Svižnost je dávkována v konstantních a silných dávkách. Vedle toho budete neustále překvapeni, co si tvůrci ještě vymyslí.

Dáme si tu skluzavku ještě jednou!Dáme si tu skluzavku ještě jednou!

Ve více hráčích…

Pokud se vám některé pasáže zdají těžké, ba dokonce nepřekonatelné, je třeba pozvat si pár kamarádů. Ve dvou se to lépe táhne, ale ve čtyřech už je zmatek. Maximální počet hráčů je stanoven na číslovku čtyři, nicméně hra více hráčů je možná pouze v rámci jedné konzole. Jakmile se sejde čtveřice hráčů, začíná ten pravý zmatek i přesto, že jsou jednotliví hrdinové barevně odlišeni. Ostatně barevná odlišnost hrdinů je jejich jediný rozdíl. Všichni totiž mají stejné vlastnosti, stejně skáčou, stejně běhají… jednoduše jsou si všichni rovni. Při hraní ve dvou hráčích totiž nedochází k takovému zmatku a nemůžete se vzájemně tak snadno překrývat. I tak si ale stále můžete vzájemně pomáhat.

Tu máš!Tu máš!

Jakmile jeden z vás podlehne okolním vlivům či nepříteli, dostane se do volně poletující bubliny. Z té ho pak jeho parťák může velmi snadno dostat a hra pokračuje dále. Efektivní a nerušivé. Pokud je jeden z hráčů méně šikovný, není na obtíž. Stejně tak můžete kdykoli odejít a dát si pauzu a vaše postava mezitím volně poletuje v bublině. Díky kooperativní hře více hráčů si Raymana Origins klidně zahrajete opakovaně.

Rychle pryč… BUM!Rychle pryč… BUM!

Fantastické barvičky ve 2D

Třetí rozměr je móda, ale nehodí se všude. Klasická dvojrozměrná grafika má prostě své kouzlo. O to víc, když je precizně ručně nakreslená. Detaily velmi rozmanitého světa vás budou fascinovat po celou dobu hraní. Úrovně se odehrávají v různých klimatických prostředích. Jednou se budete klouzat a mrznout v ledových jeskyních, jindy zase budete v deštném pralese překonávat neprostupné houštiny a využívat různých divů přírody. Každé prostě má vliv na styl hraní. Interakce prostředí je pozoruhodná a je třeba neustále sledovat, co se okolo vás děje. Stále rozmanitý a stále překrásně nakreslený.

Nádech a výdech… Tempo, tempo!Nádech a výdech… Tempo, tempo!

Ovladatelnost je špičková, i když sem tam narazíte i na složitější pasáže, které si párkrát chtě nechtě zopakujete. Tak i tak je obtížnost vyvážená a často lze těžit z off-line kooperativní hry více hráčů. Atmosféra pohádkového světa vás pohltí a s citem dávkované barvičky vás budou neustále fascinovat. Technické zpracování je prostě výborně vyladěné.

Rayman je zpět!

Rayman Origins je opravdu ryzí hopsačka udržující stále velmi silnou atmosféru pohádkového světa. Stará škola má i dnes co ukázat a Rayman Origins je zdárným příkladem. Technickým zpracováním je hra na špičkové úrovni, stejně svojí hratelností a precizně dávkovaným průběhem. Kreslená grafika má své kouzlo, které nikdy nebude nahrazeno. Kooperativní multiplayer je dobrým krokem, jen škoda, že nejde hrát přes internet. Tak i tak vám mohu nového Raymana Origins doporučit, neboť ukázal, že 3D a střílení není jedinou cestou k úspěchu. Zkuste to také, chytí vás to a nepustí…

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Pestrobarevnost prostředí
  • Hratelnost
  • Grafika
  • Chytlavost
  • Interaktivní prostředí
  • Kooperativní multiplayer
  • Atmosféra

Nevýhody:

  • Multiplayer jen na jedné konzoli

Koupit Rayman Origins PS3 na Xzone.cz

Koupit Rayman Origins X360 na Xzone.cz

Článek Rayman Origins - Fantastická plošinovka v druhém rozměru byl publikován 4. února 2012 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...