Bioshock

Tagy:  Bioshock demo, Bioshock demo download, Bioshock, Bioshock PC demo, Bioshock recenze

Sponzorované odkazy:

Bioshock

Hráli jste dnes již legendární tituly série System Shock a zoufáte na málo hutnou atmosféru, špatně vyprávěný příběh a nudnou hratelnost? Zapomeňte – přichází Bioshock z dílen Irrational Games.

Voda, spousta vody

Právě tato životodárná tekutina vás bude provázet na každém kroku a nejinak tomu bude na samotném začátku hry… Cesta letadlem ubíhá klidně a pod vámi se rozprostírá moře, kam až jen oko dohlédne, když v tom dostává letadlo z ničeho nic poruchu, nevyhnutelně padá a smrtka si již brousí kosu… Bohužel zbytečně a probouzíte se u opuštěného majáku, kde ovšem dlouho nepobudete a nedobrovolně se vydáte vstříc podmořskému Rapture – města, jež vybudoval šílený vědec Andrew Ryan jako záchranu pro vědeckou a společenskou elitu lidstva v případě katastrofy.

BioshockBioshock

Síla designu – styl art deco v celé své kráse

Spousta her má krásné grafické pozlátko, jenže grafický styl Bioshocku je někde úplně jinde. Samotné město je rozděleno do bloků, ve kterých se dá zcela svobodně pohybovat a to bez jediného loadingu, což velmi potěší. Skoro samotnou kapitolu by si zasloužila voda a její technické zpracovaní – její fyzika je na hranici reality, odrazy, vlnění a podobné kousky zvládá špičkově. Dokonalé skloubení lehké sci-fi s perfektním retro stylem ala 50.léta je prostě famózní a pokud vám slovo umění něco říká, budete nadšení a nejednou se jen a jen kochat. Ale to už by jste také mohli být dávno mrtví…

A co tady vlastně budeme dělat?

Jak to tak bývá, nevíte co tu děláte a kdo nebo co vás sem dostalo. Je to snad náhoda nebo jde o komplot a jste jen kolečkem ve velkém soukolí událostí? Hned na začátku dostanete v Bioshocku průvodce s tajemným názvem Atlas na oplátku, že mu pomůžete. Atmosféru umocňují nalezené hlasové záznamy skvěle dobarvující atmosféru.

Bude do koho střílet nebo to půjde i jinak?

Zbraňový arzenál je ve hře Bioshock pro fajnšmekry stříleček poněkud omezený a čítá „pouhých“ 8 kousků (hasák, revolver, kulomet, nezbytná brokovnice, granátomet, kuš, chemická puška). Tento omezený počet vyvažují 3 druhy nábojů pro každou ze zbraní, neboť na každého nepřítele se musí trochu jinak. Takže využijete munici proti obrněným cílům, humanoidům, kuší můžete vytvářet pasti a chemická puška může chrlit elektrický sliz, tekutý dusík nebo dštít plameny. Občas to nicméně půjde i tzv. stealth (nepozorovaně a tiše). Nepřátelé připomínají ten nejlepší výběr z nějakého hrůzného panoptika a jejich ohyzdnost nasazuje vysokou laťku i jiným hrám podobného žánru. Ovšem tu pravou likvidaci monster si užijete až s plasmidy…

Plasmidy – doping budoucnosti

Plasmidy se získávají z biologické látky jménem Eve, která se ve hře Bioshock vyskytuje ve formě injekčních stříkaček, můžete ji koupit v automatech nebo získat i méně obvyklými způsoby. Plasmidy jako gentická modifikace se dá uplatnit několika rozličnými způsoby – útok ohněm nebo elektřinou (zvlášť efektní v kombinaci s vodou), telekineze, zmrazování, útok rojem včel a větrná smršť. Nejlepší na tom je, že vždy je možnost uplatnit více druhů plasmidů a vyvolat vždy jinou situaci s jinými následky. Nedílnou součástí je tzv. Adam. Jde o strom schopností celkem o 5 větvích, do kterých jako v každém pořádném rpg rozdělujete body a usnadňujete si tím průchod hrou.

Bioshock – grafika je vskutku okouzlujícíBioshock – grafika je vskutku okouzlující

A co když nás to bude nudit?

Naštěstí vývojáři implementovali do Bioshocku i spoustu jiných možností jak se vyřádit… Můžete hackovat počítače, terminály, kamery, atd. Vše je tvořeno zábavnou a podle obtížnosti náročnou minihrou. Poměrně unikátní a občas nezbytnou složkou hry je focení. Ano, jde o klasické focení fotoaparátem, kdy v závislosti na kvalitě fotografií a fotografovaných objektech dostáváte ohodnocení a vylepšujete si tím vlastnosti spjaté s objekty fotografování.

Zůstat pod vodou?

Bioshock je vskutku parádní hra na kterou mnoho lidí čekalo právem. Ovšem je nutné říci, že se stále jedná o celkem konvenční střílečku s rpg prvky. Nejdůležitější je ale skvělé prolnutí všech herních prvků a aspektů v jednolitý a hlavně FUNKČNÍ celek, který vás pohltí atmosférou a příběhem (hra má 2 odlišné konce), stylovou a krásnou grafikou, zvukovým doprovodem, jež je přesně takový, jaký má u počítačové hry být (nepřehlušuje a zvučí tam kde má). Pokud máte výkonné PC, neváhejte. Akční hra s výdrží přes 20 hodin se jen tak nevidí a zvlášť, když jde o opravdu vymazlený titul…

Bioshock video trailer:


Koupit Bioshock za 499,–Kč

Bioshock demo download zde:
Bioshock demo

Článek Bioshock byl publikován 31. srpna 2007 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ryan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...