Top Spin 4

Tagy:  Top Spin, Top Spin 4, tennis, tenis, multiplayer, sport, hra, games, sportovní hra

Sponzorované odkazy:

Top Spin 4

Tenis a české vývojařské stadium? To snad ani nejde. Přesto dostali čtvrté pokračování na starost tuzemští 2K Czech. H**ra vznikala v pražských studiích. Výsledek nakonec dopadl lépe, než jsme čekali, a věříme, že hra přivede k tenisu i ty, kteří ho zatím moc nemusí.

Začneme prvně u ovládání hry. Hru jsme si mohli vyzkoušet na Playstation 3. Top Spin 4 plně podporuje Move (pohybový ovladač), ale zato nepodporuje Kinect. Při dlouhých hodinách hraní přišlo male zklámání a to v podání pohybového system Move. Nefungoval tak jak měl a to je pro mě velké zklámání. Pocit “realnosti” je opravdu někde jinde, než měl být. Tudiž Move určitě nedoporučuji. Všem bych při hraní doporučil všemi známý DualShock 3. Po vyzkoušení těchto dvou hracích system mi bylo hned jasný, že DualShock je volba číslo 1. Klasické ovládání DualShockem dopadlo doslova výborně. S běžným ovladačem se Top Spin 4 ovládá naprosto krásně, příjemně a přesně. Navíc prostě máte pocit, že vás virtuální hráč naprosto poslouchá a to co děláte, se skutečně odráží do hry.

Hra nám nabízí několik módů. Ještě než začnete hrát, tak si musíte vytvořit svého tenistu. Máte k dispozici oblečení, tak jeho styl a způsoby vyjadřování emocí. Editor nabízí vcelku tradiční možnosti a ničím vás asi nepřekvapí. Potom už se můžete pustit přímo do hraní. Kromě obyčejné exhibice (tady lze vybírat i z hotových tenistů pochopitelně) se stala stěžejní kariéra. Jako u jiných her dostáváte za každý zápas body a po dosažení určité maxima dostanete zkušenosti atd. Ve hře se nachází ještě jedno dělení a to na: útočná, obranná a kvalitní smeče plus podání. Tím se vámi vytvořený tenista vylepšujete a zdokonaluje, až do dvacáté úrovně. Ta představuje pomyslný vrchol co se týká vývoje, pak přichází čistě fáze budování prestiže a vstoupání po všech možných žebříčcích.

Jak se postupně se svým hráčem vypracováváte, otevírá se celá řada dalších možností. Jednotlivé sezóny se dělí na měsíce v roce. Každý měsíc se můžete zúčastnit jedné přípravy a jednoho turnaje. V rámci přípravy se nabízí možnost potrénovat se sparing partnerem, nebo se zúčastnit nějaké speciální akce. Třeba exhibičního zápasu pro sponzory či charitu, který přinese jak zkušenosti, tak další fanoušky, nebo odehrát svůj zápas snů. Potom přichází druhá část měsíce, v rámci níž vás čeká vybraný turnaj. Logicky se vám postupně jak vstoupáte v žebříčku a vylepšujete se, odemykají nové turnaje, kterých se můžete zúčastnit. Z počátku se tak musíte plácat na malých turnajích, postupem času se vypracujete až na samotný Grand Slam. Zajímavou osvěžující featurkou jsou i trenéři, které si můžete najímat. Nabídky od nich chodí také postupně s vaší rostoucí slávou. Každý trenér vám zajistí přímo v zápasech konkrétní bonusy, vy ale zároveň musíte plnit jím stanovené úkoly, abyste maximalizovali bonus. Cílem kariéry je stát se v průběhu několika sezón naprostým tenisovým mistrem a živoucí legendou.

Po vizuální stránce Top Spin 4 také rozhodně nezklamal. Klasické hraní je prokládáno různými detailnějšími záběry ve stylu televizních přenosů a zaujala mě relativně velká míra detailů. A to i ve zpracování samotných postav a obličejů hráčů. Podařilo se zvládnout také atmosféru na kurtech, snad jen zpracování diváků jako takových mohlo být krapet lepší. Na druhou stranu EA Sports s tím také mají dodnes problém, a to jsou mnohonásobně větším studiem s tučným rozpočtem. Mimochodem když jsme nakousli samotné modely hráčů, musíme zmínit, že nechybí ani oficiální licence. Reálných hráčů je zde konkrétně 25, a to jak z řad mužských hvězd, tak ženských tenistek.

Závěrem

České studio 2K Czech s Top Spinem 4 rozhodně nezklamalo. Ba naopak, hodně mile mě překvapilo, potěšilo a ve všech módech jsem strávil hodně času. Jednoduchost se i po mnoha odehraných hodinách neokoukal. Top Spin4 nabízí širokou škálu obsahu, zajímavé módy a motivační prvky, ale i příjemné ovládání.

Hodnocení:  85 %

Článek Top Spin 4 byl publikován 14. července 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Přemysl Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...