Split/Second: Velocity – Divoký seriál o závodění

Tagy:  Split/Second, závody, automobil, auto, split-screen, Blur, arkáda, power play, drift, automobilové závady

Sponzorované odkazy:

Split/Second: Velocity – Divoký seriál o závodění

Seriál o totálně zběsilých závodech, kde se představivosti meze nekladou. V hlavních rolích jste vy a vaše auto, po vašem boku samozřejmě burácejí motory protihráčů. Žádná fyzika, žádné řazení… prostě nic, co by mělo cokoliv společného s realitou. Takový je nový Split/Second: Velocity, zdárný konkurent podobně koncipovaného titulu Blur.

Burácející motory doprovázené šílenými výbuchy. To je Split/SecondBurácející motory doprovázené šílenými výbuchy. To je Split/Second

Zbořte to všechno!

S velikou vervou se ženete kupředu směrem k cíli, ždímáte z motoru všechno a v tu ránu na vás spadne budova. K naštvání, že? Ve zlomku vteřiny však již opět sedí váš povoz na trati stoprocentně připravený k další zběsilé jízdě. Boření budov, různé exploze a nejen to způsobuje speciální systém power playů, což je ve zkratce násilné zpomalování nepřátel. Právě onen systém power playů dělá ze Split/Second takový nářez. Ani nebudete litovat toho, že je ovládání vozidel čistě arkádové, pokud tedy není vaší prioritou simulace reality. Power playe samozřejmě nejsou zadarmo. Získávat je lze pomocí různých parádiček s autem. Driftování, draftování (jízda těsně za soupeřem) nebo třeba nějaký zběsilý skok. K dispozici máte tři power playe. Když necháte nabít všechny tři, stane se z této kombinace doslova destruktivní četa. Díky tomu budete moci například zbořit věžák či jiné objekty obrovských rozměrů. Tím můžete snadno zpomalit postup protihráčů. Jakmile si nebudete chvilku dávat pozor, narazíte buď na soupeřův power-play a nebo vjedete do vlastního. Často se tedy kvůli malé nepozornosti propadnete do spodních pozic. Celou hru prožíváte jako nějaký televizní seriál, ovšem samozřejmě nemyslím telenovelu či podobné hříčky. Hra je rozdělena na jednotlivé epizody. Před každou tratí vás moderátor informuje o zajímavostech trati a naopak na konci každé epizody vás čeká upoutávka na další díl, stejně jako v televizním seriálu. Aby byl umožněn vstup do další epizody, musíte nasbírat dostatek bodů, které sbíráte stejně jako power playe.

Nelicencovaná autaNelicencovaná auta

Vozový park

Neutuchající tempo je zajištěno relativně rozsáhlým vozovým parkem. K dispozici je přes 25 odlišných vozidel. Stejně jako v případě ovládání tvůrci nesáhli po reálných licencovaných vozidlech. Avšak při pohledu na většinu aut velmi snadno poznáte, kde se tvůrci nechali inspirovat. O čistě arkádovém ovládání jsem se již zmiňoval a k tomu ještě přispívá absence otáčkoměru, rychloměru a také nemožnost nastavení manuálního řazení. Prostě držet neustále plyn na podlaze a dobře vybírat zatáčky, to je základ úspěchu. Split/Second určitě není jen o bezduchém arkádovém objíždění nějaké trati. Za zmínku jistě stojí také zajímavě řešené HUD. Veškeré informace o právě probíhajícím závodu jsou takříkajíc přilepeny na zadní nárazník vašeho vozidle. Jakmile tedy vletíte do zatáčky a auto se přesune ze středu obrazovky pryč, jdou s ním také výše zmíněně informace o závodě. Na zadním nárazníků jsou znázorněny dostupné power playe.

Zajímavě řešené HUDZajímavě řešené HUD

Poslední vypadává

Samotné závodění samozřejmě nespočívá jen v tupém ježdění po vytyčené trase. Hra obsahuje mnoho módů, které se odemykají v průběhu jednotlivých epizod. Mezi tyto módy samozřejmě patří i to tupé ježdění, brzy se vám ale odemknou další módy. Ostatně stejně jako módy si v průběhu hry odemykáte i nová auta a také mapy. Na začátku máte totiž na výběr od každého tři kousky. Ale zpět k módům. Zajímavým módem je například Elimination, která spočívá v tom, že po uplynutí určitého času vypadá poslední účastník závodu. Na seznamu je také mód Survival, ve kterém musíte v určeném čase předjet co nejvíce kamionů, ze kterých na vás padají barely s různým finálním účinkem. Ta pravá zábava však začíná až v multiplayeru, kde není tak jednoduché obelstít lidského protihráče. Chcete-li si s někým zahrát Split/Second na jednom počítači, respektive jedné klávesnici, je k dispozici klasický split-screen mód hry více hráčů. Bohužel k tomu potřebujete výkonnější železo, protože rapidně stoupá náročnost hry.

Výbuchy jsou všude…Výbuchy jsou všude…

Zpracování

Zpracování Split/Second je špičkové jak z hlediska vizuálního, tak i z hlediska zvukového. Grafické zpracování je opravdu precizně udělané. Textury jsou ostré, nic není zbytečně rozmazáno, výbuchy opravdu stojí za to a v neposlední řadě i modely jednotlivých aut. I když nejsou licencovaná, jsou povedená. Zvukový doprovod je také na velmi vysoké úrovni. Hudební doprovod je ideální k takovýmto arkádovým závodům. K jízdnímu modelu jsem se již vyjadřoval.

Závodní tratě jsou různorodé, neustále vás však doprovází exploze.Závodní tratě jsou různorodé, neustále vás však doprovází exploze.

Nadupaná arkádovka

Split/Second: Velocity je v oblasti arkádových závodů opravdu kvalitním titulem. Výborná oddychovka, která nabízí mnoho různých módů, aut, tratí… no a také dostatečnou dávku frenetické akce. Technické zpracování je oproti konkurenčnímu titulu Blur trošku na vyšší úrovni. U split-screenu bohužel razantně stoupá i náročnost. Největším tahákem je bezpochyby systém power play, který hru „změní“ v úplně jinou věc, než na první pohled očekáváte. Nezbývá nic jiného, než vám popřát dostatek vytouženého štěstí při kličkování mezi sutinami právě zbořeného objektu.

Moje hodnocení:  87 %

Výhody:

  • Power play systém
  • Grafické zpracování
  • Mnoho módů závodění
  • Multiplayer

Nevýhody:

  • Nelicencovaná auta
  • Náročnost split-screenu

Koupit Split/Second PC za 899 Kč

Koupit Split/Second PS3 za 1299 Kč

Koupit Split/Second XBOX360 za 1399 Kč

Článek Split/Second: Velocity – Divoký seriál o závodění byl publikován 2. října 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...