FishVille - akvárium pro každého

Tagy:  fishville, fish, akvárium, akvárko, ryby, ryba, aquarium, facebook, akviristika, sociální sítě, facebook.com, happy aquarium, chov ryb, terárium, rybičky, sociální hry

Sponzorované odkazy:

FishVille - akvárium pro každého

Neznám snad nikoho, kdy nechtěl mít doma vlastní „akvárko“, když byl ještě malý. Tato touha po vlastnění vodního „mikrosvěta“ u některých vydržela a nyní jsou jeho hrdými vlastníky. Takovými vlastníky se můžeme naprosto bez problémů a bez jediné mokré kapky stát i my, pomocí aplikace FishVille. Kdo tedy chce mít své akvárium, je pro něho připraveno následujících několik řádků i obrázků.

Požadavky na akvárium

Skleněná průhledná nádoba, písek, filtr, osvětlení… , nic takového není potřeba. Požadavky v tomto případě jsou mnohem méně pracné a nákladné, stačí vlastnit Facebook účet. Ano, FishVille je aplikací právě této sociální sítě, která se může pyšnit více než 20 milióny aktivních uživatelů měsíčně! Co způsobuje takovou oblíbenost? Třeba na to na konci článku přijdeme…

Domov pro rybičky podle svých představ

Domovem pro rybičky nemyslím samozřejmě nic jiného, než všem známý kvádr z průhledného materiálu (nejčastěji skla) a jeho dekorace. To bude ten první krok, který bývá pro někoho dosti obtížný, když navrhuje svůj „rybí palác“. My to zde odbudeme výběrem pozadí a barvy písku. Potvrdíme a už se jen díváme na animaci, která nám automaticky dotvoří náš návrh.

vytváříme si vlastní akvárkovytváříme si vlastní akvárko

Na následující obrazovce již vidíme vzhled námi vybraného akvárka včetně rybiček, které jsou dostali jako základní kapitál. V několika-málo jednoduchých krocích se naučíme rybky chytat (prodávat), krmit a kupovat nové.

začínající svět …začínající svět …

Sklad (Store) je asi místo, kde budeme trávit hned po samotném akváriu nejvíce času. Budeme zde kupovat nejen rybičky, ale také různé dekorace, barevné pozadí, rostliny, a třeba i nějaké další vodní tvory (želvy, škeble, mořské koníky).

skladsklad

A jak může vypadat pokročilé a možná i trochu přeplněné akvárko, na to se můžeme podívat na následujícím obrázku:

pokročilé akváriumpokročilé akvárium

Každá sranda něco stojí?

Zde představovaná hra FishVille je tedy hrou sociální sítě Facebook a proto si můžeme být jistí, že se nebude jednat pouze o nudné „koukání na akvárium“, ale že půjde především o interakce se svými kamarády, kolegy. Společně si mohou prohlížet a komentovat vlastní vodní díla i si posílat dárky.

spoluhráčispoluhráči

A jak to je s cenou hry, resp. kde FishVille vydělává na svůj provoz, další vývoj atd.? Na tuto otázku bychom mohli odpovědět asi stejně, jako na notnou většinu Facebookových her tohoto a podobného typu: Hra je zcela a kompletně zdarma, ale jsou zde dekorace, úpravy a další prvky, kterými si můžeme hru vylepšit, a za ty se už platí. V tomto případě to jsou tzv. Písečné Dolary (Sand Dollars). Získání těchto dolarů znamená jejich koupi reálnými penězi.

ceník „zlatých"a "písečných dolarů“ceník „zlatých"a "písečných dolarů“

Dynamická hra vs stereotyp, závěrečný duel

Bohužel musím chtě/nechtě přiznat, že dynamika této hry není kdovíjak veliká. Jako se ve skutečném akváriu neděje skoro nic, ani zde se neděje nic pořádného. Oproti realitě je vše mnohem rychlejší, to ano, ale je to pořád to samé. Dynamiku zde vytváří relativně rychlý růst rybek, možnost přikoupení dalších a dalších jedinců rozličných typů a barev, již uvedené dekorativní a okrasné prvky atd. Svou povahou i hratelností se však jedná o hru stereotypního charakteru a ani barevný koncert všech možných úprav nedokáže vytvořit z FishVille plně dynamickou hru.

Celá hra je však oblečena do graficky velmi příjemného kabátu doplněného vkusnou melodií, což zvyšuje její kvalitativní úroveň. Já osobně hru nijak neodsuzuji, alespoň ne v negativním smyslu, a pokud má někdo rád rybičky, herní simulace apod., měl by FishVille alespoň vyzkoušet. Třeba to pro něj bude to pravé, ořechové.

Moje hodnocení:  60 %

Výhody:

  • Zábava
  • Interakce s přáteli
  • Hezké barevné provedení
  • Odreagování a uklidnění

Nevýhody:

  • Stereotyp
  • Po čase začne nudit

Článek FishVille - akvárium pro každého byl publikován 19. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...