FarmVille - Zábavná online hra nebo je to závislost?

Tagy:  FarmVille, Farmville, farmville, farmvile, fcb, facebook, facebok, hra, games, internet, sociální síť, online hra, online

Sponzorované odkazy:

FarmVille - Zábavná online hra nebo je to závislost?

FarmVille je realtime herní simulace vyvíjená americkou společnosti Zynga. Tato skvělá a velmi oblíbená hra se hraje prostřednictvím sociální sítě Facebook. O populárnosti této hry svědčí fakt, že je to nejhranější hra ze všech aplikací na Facebooku. Od listopadu 2009 má hra skoro 70 milionů aktivních hráčů, což představuje 1/5 všech uživatelů Facebooku.

Ve FarmVille se stanete virtuálním farmářem, kterého si na začátku hry vytvoříte a můžete ho kdykoliv editovat. Vaším úkolem je vysévat, pěstovat a sklízet určité množství nejrůznějších plodin, stromů a zvířat a tímto získáváte body do dalšího levelu hry. Level vám bude postupně přibývat a budete moct kupovat nové stromy, plodiny, zvířata, komplexy a popřípadě „koiny“, které můžete využít ke koupi speciálních věcí. Hra nabízí i dolary, které si můžete koupit pomocí kreditní karty a nebo si je můžete opatřit pomocí pomocí rad na Facebooku, které najdete při kupování dolarů. Vývojáři firmy Zynga hru neustále obohacuje o nové prvky: plody, zvířata, budovy a dekorace, tímto se snaží vyhnout stereotypu, do kterého se vaše hra dostane postupem času (obvykle několik týdnů, u některých už dnů) . Do té doby vás, ale čeká obrovská dávka každodenní zábavy.

Vytváření Farmáře.Vytváření Farmáře.

Pokud by jste nevěděli, tak FarmVille je kopií starší, také velmi hrané hry s podtitulem Farm Town od firmy SlashKey. FarmTown hraje přes 18 milionů aktivních hráčů po celém světě. Hra FarmVille nabízí velice brilantní grafické zpracování, které určitě zaujme každého hráče a i normálního uživatele Facebooku. Tato hra byla spuštěna teprve v červnu 2009.

FarmVille políčka.FarmVille políčka.

Stručný návod

FarmVille je ve své podstatě velmi jednoduchá hra, i když to tak někdy nevypadá. Celá tato hra se točí kolem jedné farmy a to vaší farmy. Můžete také nahlédnout na farmy vašich přátel a odehnat vrány popřípadě vytrhat plevel a za toto dostanete body. FarmVille začínáte s nejmenší možnou velikostí a to 12 × 12 políček (velikost farmy ve FarmVille je omezená tím, kolik máte „sousedů“ – „farmville neighbors“). Můžete si ji rozšířit díky svým přátel – sousedů a můžete se dopracovat az k farmě o rozměru 24 × 24 políček. Na každé políčko ve hře můžete po zorání či po smazání něco zasadit, postavit nebo dát zvíře. Zasazená semena (FarmVille seeds) po dané době vyrostou (min. 2 hodiny, maximálně 4 dny od zasazení). Poté to musíte sklidit, za což obdržíte peníze (FarmVille coins) a zkušenosti do dalšího levelu (FarmVille XP, xperience body). Poté zase zoráte svoji farmu a zasadíte nová semena, počkáte až vyrostou a takhle budete pokračovat pořád dokola. Abych nezapomněl, pokud zapomenete svou úrodu sklidit, tak vám „zhnije“.

FarmVille.FarmVille.

Co jsou to farmville coins nebo eventy?

Kromě základního mechanismu lze získat také peníze (FarmVille coins), nakupovat různé potřebné věci na farmu. Budete mít k dispozici různé budovy (pro zvířata nebo normální budovy, které jsou k vidění v reálném světě). Většina všech budov slouží jen k dekoraci, ale za tyto dekorace dostáváte body do dalšího levelu. FarmVille je postavená na tom, že si budete stále a stále kupovat nové a nové dekorativní doplňky. Dalo by se říci, že i když hru FarmVille hraje několik desítek milionů hráčů (v této době to prudce stoupá), tak každá hra – farma vypadá odlišně. Kromě toho, že stále sázíte, sklízíte a oráte svou farmu, nabízí hra i velkou škálu různých událostí (eventů), které hru oživují. Můžete preferovat sbírání „odznaků“ (FarmVille ribbons), které ve hře FarmVille získáte za různé věci jako například zasadit či sklidit ovoce z několika různých druhů stromů, sklidit úrodu z několika druhů FarmVille semen, postavit budovy, obdělat několik desítek či stovek políček na vaší farmě.

Mezi další zpestření hry patří eventy (události), například o Vánocích, Valentýnu. Tyto eventy jsou obvykle spojeny s nějakými speciálními itemy (předměty), kterými si můžete zkrášlit svou farmu a nebo můžete získat ocenění.

Kde se dá hrát FarmVille??

Hru můžete zahájit buď prostřednictvím Facebooku – musíte mít vytvořený profil. Nebo můžete začít hrát přímo na stránce www.farmville.com. Tento portál má totiž přístup k vašemu profilu jako Facebook a využívat informace, které máte na svém účtu. Samozřejmě musíte zadat své přihlašovací údaje.

Je farmville zdarma nebo se za ní platí?

Hra je zcela zdarma. Musím upozornit předem, že hra plní vaši zeď na Facebooku stále při každém zakoupení daného předmětu. A to může být velmi otravné pro vaše přátele (během pár minut můžete mít Facebook plný FarmVille). Na Facebooku můžete platit za to, že budete chtít různé dekorace, budovy a nebo benzín do traktoru (FarmVille fuel). Pro běžné hraní FarmVille to ale není nezbytné, hru můžete hrát plně zdarma.

FarmVille dekorace.FarmVille dekorace.

Závěrem

Každá hra má své pro i proti. U této hry jsem strávil nějakou dobu a mohu říci, že jak po grafické stránce tak po hratelné stránce je hra dobrá, ale musím upozornit, že časem se může stát z této hry závislost. Pokud patříte do té skupiny, kteří neradi čekají, tak u této hry to může být někdy velmi velký problém, protože někdy je to čekání nekonečné a zdlouhavé. Proto bych vám ji nedoporučoval (pro určité skupiny lidí). Pokud vás hra baví natolik, že u ní strávíte x hodin denně jako mladý kluk z Ameriky, který se do hry tak zamiloval, že si „vypůjčil“ od své matky 20 000 dolarů a koupil si „FarmVille koiny“ a dekorace, tak vás tato hra může stát velmi draho, i když je zdarma. Velmi nepříjemná věc pro jeho matku, ale i toto se může stát. Bohužel.

Moje hodnocení:  84 %

Výhody:

  • dobrá grafika
  • lehká hratelnost
  • dobrá zábava

Nevýhody:

  • závislost
  • některé věcí se platí dolary

Online FarmVille na Facebook.com

Článek FarmVille - Zábavná online hra nebo je to závislost? byl publikován 6. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Přemysl Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...