Nintendo Wii - nová dimenze hraní

Tagy:  Nintendo Wii, nintendo, wii, sports, wii sports, ninetendo, sport, hry, akční, konzole

Sponzorované odkazy:

Nintendo Wii  - nová dimenze hraní

Herní konzoli Nintendo Wii jistě zná každý z vás. Není to totiž žádná horká novinka, protože tato herní konzole je na trhu už od roku 2006. Naše redakce na Wii náhodou narazila na Digitexu – mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky a digitální zábavy – kde měla společnost Nintendo stánek, u něhož jsme si mohli několik her rovnou vyzkoušet.

Jak je Wii vybaveno?

Pod pláštěm konzole Wii najdeme procesor IBM Broadway, běžící na 729 Hz, grafický čip ATI Hollywood s pamětí 24MB, 64MB GDDR3 operační paměti a 512MB interní paměti. To vše je uloženo do designově jednoduché, avšak velmi elegantní „skříně“, která na první pohled vypadá trochu jako externí DVD mechanika u vašeho počítače. Bohužel jeho grafický čip není tak výkonný jako u konkurenčního X-Boxu 360 nebo Playstationu 3. Stejně je na tom i procesor, který je zhruba 3× pomalejší než procesory v konkurenčních zařízeních. V balení najdete kromě stylové bedničky „Wiička“ také dálkový ovladač Wii-Remote Controller (Wii-Mote), který slouží jako základní ovládací prvek celého systému. Dále balení obsahuje přídavný ovladač Nunchuk, jenž využijete například při boxu, kdy ho propojíte s Wii-Mote a jednoduše boxujete. Pak v krabici narazíte na tenký senzor pohybu. Ten umístíte pod nebo nad vaši televizi, ale ujistěte se, že střed senzoru je přesně pod/nad středem televize, jinak se vám může stát, že nebude správně snímat úhly vašich pohybů.

Nintendo Wii a Wii Remote ControllerNintendo Wii a Wii Remote Controller

Ovládací zařízení

Wii-Mote je ovladač, který vám umožňuje pohyb v menu a výběr z nabídek. Je to tedy ze všech ovladačů ten nejdůležitější. Ostatní jsou s ním propojené a bez něj by nefungovaly. Co na něm určitě zaujme je design, který se zásadně liší od klasických ovladačů konzolí.// Wii-Mote// totiž vypadá jako ovladač na televizi. Není to však pouze design, který činí tento ovladač tak zajímavým.

Wii Remote Controller v černém i bílém provedeníWii Remote Controller v černém i bílém provedení

Wii není určeno pouze pro jednoho hráče. Můžete hrát s dalšími třemi členy vaší rodiny, nebo s přáteli. Každý ale musí mít svůj Wii-Mote, abyste mohli hrát všichni najednou. Balení bohužel obsahuje jen jeden, takže zbylé si musíte buď zapůjčit od známých, nebo je zakoupit, přičemž cena jednoho Wii-Mote ovladače se pohybuje od kolem 1000,–Kč. Stejné je to s ostatním ovládacím příslušenstvím. Jak jsem se již zmínil, v balení je také jeden Nunchuk, další je nutno dokoupit.

Wii NunchukWii Nunchuk

Wii-Mote a Nunchuk ale nejsou jedinými ovládacími prvky pro Nintendo Wii. Pro závodní hry je určen speciální volant Wii Wheel, do kterého zapojíte Wii-Mote a pak už jen držíte volant v rukou a točíte, jako u normálního automobilu. Pro ty z vás, kdo máte raději střílečky je připraven// Wii Zapper, ovladač, do kterého zapojíte Wii-MoteNunchuk a máte k dispozici střelnou zbraň. Dalším ovládacím prvkem, který můžete využít pro ovládání některých aplikací pro Wii je //Wii Balance Board, tedy podložka, na niž si stoupnete, a ona snímá pozici vašeho těžiště. Díky tomu můžete s pomocí Wii například cvičit jógu nebo si vyzkoušet jízdu na snowboardu.

Wii WheelWii WheelWii ZapperWii Zapper

Hry a grafika

Grafika. To je u her to, co zajímá naprostou většinu hráčů. Pokud od her na Wii očekáváte grafiku na nejvyšší současné úrovni, pak vás Wii trochu zklame. U her od Nintenda, například Wii Sports je grafika velmi jednoduchá, protože Nintendo se zaměřilo hlavně na ovládání konzole, které se mu opravdu podařilo. U her, které pro Wii připravili jiní výrobci je už grafika o poznání lepší. Přesvědčit se o tom můžete například ve hrách James Bond 007: Quantum of Solace nebo Call of Duty 4: Modern Warfare.

Wii Sports – TenisWii Sports – TenisJames Bond 007: Quantum of SolaceJames Bond 007: Quantum of Solace

Jak na tom Wii je celkově?

Když to všechno shrneme, je Nintendo Wii skvělým prostředkem pro odreagování se, a to buď hraním sportovních, nebo akčních her či cvičením. Graficky je na tom sice o trochu hůře než konkurence, ale to je naprosto vyváženo unikátním systémem ovládání, který vás opravdu dostane přímo do hry.

Výhody:

  • revoluční ovládání
  • hra až se 4 dalšími lidmi
  • design
  • dokáže zabavit na hodně dlouho

Nevýhody:

  • grafika
  • balení obsahuje jen jeden Wii Mote a Nunchuk

Moje hodnocení:  85 %

Kupte si Nintendo Wii

Článek Nintendo Wii - nová dimenze hraní byl publikován 20. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Pavel Bobek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...