Need for Speed Shift – Legenda se vrací!

Tagy:  Need for Speed, Shift, NFS, EA Games, Slightly Mad Studios, Závody, Okruhy, Drift

Sponzorované odkazy:

Need for Speed Shift – Legenda se vrací!

Většina z vás si jistě pamatuje doby, kdy série Need for Speed byla legendou, která oslnila obrovské množství hráčů. EA Games se snažili vydávat neustále nové díly, každý rok pořád něco nového. Bohužel tímto tempem se z uznávané hry stala pouhou pouhá řádová záležitost. Neustále se omývalo téma zápasení strážců zákona a řidičů s výkonnými auty. Tato doba je za námi a další díl se pouští na závodní okruhy, kde na vás čeká mnoho nástrah. Rychlá jízda je zde samozřejmě na denním pořádku, a tak se připravte na náročné brzdění v různých zrádných zatáčkách, anebo na pořádné sešlápnutí plynového pedálu. Jste připraveni na opravdu zábavné závody, které nám připravili programátoři zeSlightly Mad Studios?

Pouštní vyjížďkaPouštní vyjížďka

3,2,1 … start!

EA Games přináší Need for Speed v novém hábitu. Závodní nářez s trochou adrenalinu a s pocitem poměrně reálného závodu je opravdu výborný. Stereotypu z předchozích dílu jsme se zbavili jen částečně. Mimo závodění na oficiálních tratích se dočkáte i „poklidné“ dech beroucí projížďky v přírodě či ve městě. Jak již říká tradice, opět se dostanete do kůže závodníka zelenáče. Postupně se samozřejmě dopracujete do pozice ostříleného závodníka veterána. K postupu do síně slávy vás čekají čtyři úrovně plné okruhových rozstřelů a soubojů. Pro úspěšné splnění každé úrovně je potřeba nasbírat potřebné množství bodů, které se sbírají relativně snadno. Za každý lepší manévr budete bodově ohodnoceni. Tyto body ale mají další význam. Čím více jich nasbíráte, tím větší obdržíte řidičské schopnosti. Pro postup do dalších úrovní nebudete muset otrocky splnit všechny závody. Bude záležet pouze na vás, který závod vám sedne a který ne. Stejně jako v FPS hrách dostáváte za splnění úkolů vyplývajících z více zajetých závodů speciální odznáčky. Odznáčky můžete obdržet třeba za předurčené množství předjetých protihráčů či za dlouhodobé užívání vozidel nějaké značky. Povedený a promyšlený kariérní mód vás určitě zabaví na dlouhou dobu.

Modrý fantomModrý fantom

Olej, šmír a dobrý pocit

Nebylo by to NFS, aby jste neměli na výběr velké množství až „brutálně“ výkonných aut. Setkáte se tak s vozy jako jsou Bugati Veyron, Audi RS4, Chevrolet Corvete, Volkswagen Golf, Mazda RX8 či legendární Porsche 911 GT2. Tento výpis je opravdu jen chabý odvar toho, co vás čeká ve hře. Postupem času se budete dostávat k čím dál lepším povozům. Tvůrci samozřejmě neopomněli ani velmi oblíbené „tunění“ vašich závodních bouráků a to jak po vzhledové stránce, tak i po té technické, respektive motorové. Také se dočkáte přesnějšího ladění celého auta a to počínaje motorem a konče podvozkem. Toto nastavování asi bude opravdu jen pro fajnšmekry, kteří se patřičně vyřádí. Když už vás přestane bavit kariérní mód, můžete si vybrat z mnoha módů volné hry. Na výběr máte mezi závodem o čas, drifty anebo duel. Když už jsme u těch driftů, mám pro některé z vás velmi dobrou zprávu. Drifty již nejsou tak arkádové a lehounké jako to bylo standardem v předchozích dílech. V Need for Speed: Shift se při driftech opravdu zapotíte. Ale nemusíte se nijak obávat. Stačí trochu cviku a snažení a drifty vám půjdou jako po másle. Auta se začali při driftování chovat reálněji. Příliš vysoká rychlost dělá vaše auto v zatáčkách neovladatelným, zatímco příliš dlouhé brzdění přetočí auto do nevhodné polohy.

Motor v pořádných otáčkáchMotor v pořádných otáčkách

Připoutejte se!

Jestliže očekáváte od nových Need for Speed další arkádové závody, tak jen do určité míry. Jakmile vypnete různé pomocníky, ze hry se stává docela zákeřný simulátor. Připravte se na opravdovou jízdu, která vám věrně napodobí skutečnost. Nakonec totiž budete mít jiné starosti než vítězství a nebo získávání bodů. Jako správný závodník budete muset aktivně pracovat s převodovkou, ale nemusíte se bát. K dispozici je samozřejmě i automatická převodovka. Do zatáček nebudete moci najíždět s plným plynem jako v předchozích dílech a váš prst na písmenku W, respektive noha na pedálu, také nebude moci být neustále. Budete muset opravdu přemýšlet, jak najet do zatáčky, kdy sešlápnout pedál, a kdy ne a nebo kdy a jak dlouho brzdit. Jestliže budete dělat přesný opak, brzy skončíte v bariéře s autem na odpis. Může se vám stát, že kvůli dotíravosti a agresivitě protihráčů také skončíte ve zdi. Demoliční řidiče potěším, kvůli těmto bouračkám nebudete vyloučení ze závodu.

Profesionální nájezd do zatáčkyProfesionální nájezd do zatáčky

Zpracování

Základní principy a vymoženosti hry jsme si popsali, nyní nás čeká technická stránky nového Need for Speed: Shift. Co se týče grafické stránky nastal od posledního dílu obrovský skok. Tvůrci využili úplně nového enginu, který ze hry dělá opravdovou pastvu pro oči. Vaši oči si sice budou užívat, ale počítač se bude tvářit jinak. NFS Shift jsou totiž jednou z nejnáročnějších her současnosti. Optimalizace je naštěstí relativně dobrá, a tak se vlastníci postarších počítačů nemusí obávat. Stejně zde však platí úměra – čím lepší počítač tím lepší ježdění. Tento díl závodů si tak sice na starších počítačích odjezdíte, připravte se však na to, že to kdoví jaké grafické orgie nebudou. Fyzika ve hře je také zpracovaná na jedničku. Mnohé jistě potěší i funkční palubní desky v jednotlivých autech.

Městský okruhMěstský okruh

Závěrečný souhrn a hodnocení

EA Games nám ukázalo, že slavná herní série Need for Speed ještě nepohasla a dlouho nepohasne. Need for Speed Shift je vyvedeno na jedničku a to jako po stránce hratelnosti, tak i po té grafické. Možností, jak hrát, máte opravdu mnoho. Fajnšmekři se také vyřádí s nastavováním svých vozidel. Milovníci legendárních aut se budou moci projet ve vysněných autech. Kariérní mód vás zabaví na opravdu dlouhou dobu. Hru si rád zahraje opravdu každý počínaje začátečníkem a konče ostříleným profíkem. Jestliže hledáte závodní hru, tak vám mohu Need for Speed Shift jen a jen doporučit a ujistit vás, že si hra vysoké hodnocení opravdu zaslouží. Nakonec vám přeji hodně štěstí a správný chod motoru!

Moje hodnocení:  92 %

Výhody:

  • Grafika
  • Hratelnost
  • Drifty
  • Velké množství aut
  • Ladění automobilu
  • Bodové hodnocení

Nevýhody:

  • HW náročnost

Koupit Need for Speed: Shift PC za 1099 Kč

Koupit Need for Speed: Shift PS3 za 1499 Kč

Koupit Need for Speed: Shift XBOX 360 za 1499 Kč

Článek Need for Speed Shift – Legenda se vrací! byl publikován 21. září 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...