Caesar IV. - Vybudujte svou říši

Tagy:  Caesar IV. recenze, Caesar IV, Řím, starověk, Římané, plebejci, strategie, plebejci, patricijové

Sponzorované odkazy:

Caesar IV. - Vybudujte svou říši

Skvělá budovatelská strategie Caesar IV. vyšla již roku 2006. Dnes si ji tedy konečně představíme. Jak by se vám líbilo stát se císařem Svaté říše římské?

Úvodem

Dlouho, opravdu dlouho jsme čekali na vydání titulu Caesar IV. Od posledního dílu se změnilo mnohé, včetně vývojářského týmu. Tentokrát se do čela vývoje postavil tým Tilted Mill. I přes to jsme se dočkali velmi kvalitního výtvoru.

Obyvatelstvo

Celé obyvatelstvo se dělí do tří skupin. První z nich jsou plebejci. Jsou základní pracovní silou celé říše. Tato vrstva má na starosti sklízení surovin jako je obilí, hlína a další. Také se starají o převážení a skladování. Ani obchod by se bez plebejců neobešel. Tato nižší vrstva má jen malé nároky na životní úroveň. Vystačí si se základním zbožím a malou chýší k bydlení. Druhá skupina se jmenuje equité a představují střední vrstvu. Zabývají se průmyslem, výrobou různého zboží. Jejich práce je uspokojit potřeby ostatního obyvatelstva. Jelikož jsou vzdělanější než obyčejný lid (plebejci), mohou pracovat ve školách, což zvýší vzdělání nebo se z mohou nastoupit jako herci, čímž se zase zvedne zábava. Objeví se také v náboženství, kde zaujmou místo knězů. Jejich nároky jsou ale poněkud větší. S prostými chýšemi se nespokojí a budete jim tedy muset vybudovat domy. Také vyžadují luxusní zboží mezi které patří nábytek, šperky nebo také například víno. Třetí a zároveň poslední rodinou jsou patricijové. Ti představují nejvyšší a také nejbohatší vrstvu. Ve vašem městě vám s prací nepomohou, za to však platí velké daně, které samozřejmě ihned jdou do státní pokladny. Je jasné, že patricijové budou požadovat nejvyšší možnou životní úroveň. Jejich požadavky jsou někdy absurdní, ale plnit je zkrátka musíte, ať už je to exotické zboží, zábava nebo drahé luxusní vily. Je potřeba dbát, aby vaši obyvatelé byli spokojení, to můžete zajistit velmi mnoho způsoby. Snížením daní, vysokou životní úrovní nebo vyhlášením festivalu vaše obyvatele uspokojí. Budete-li jejich potřeby zanedbávat bude lid reptat a odcházet z města.

Infrastruktura

Budování je základem celé hry, takže si ho blíže představíme. Na samotném začátku je potřeba vybudovat systém cest, na který musí být všechny budovy napojeny. V opačném případě nebudou bohužel funkční. Jelikož musí lid někde bydlet, postavíme pro ně obydlí. Obilné pole, zeleninové farmy a další budovy, které dodávají jídlo do sýpek jsou také samozřejmě potřeba. Odtud jde teprve jídlo na tržiště, kde si jej kupují obyvatelé. Na tržištích se musí objevit také jiné potřebné věci, jako jsou hrnce, nábytek a další. K tomuto účelu je potřeba vybudovat několik průmyslových budov, které ze surovin budou tyto výrobky dělat. Ani hygiena nemůže chybět, stačí sem tam postavit lázně a je po problému. Kliniky a nemocnice se naproti tomu starají o zdravotní péči. Jelikož ve starověku byli lidé pověrčiví, nevyhnete se ani stavění různých chrámů. Tím si Bohy nakloníte a získáte různé bonusy, například větší přívětivost obyvatelstva nebo menší zločinnost v ulicích. Aby bylo z čeho platit pracovníky, musí se do města přistěhovat patricijové.

Audiovizuální zpracování

Grafická stránka se vcelku povedla. Možná bych jen vytkl podivně vypadající okraje mapy, které vypadají opravdu nerealisticky. Hudba je rytmická a skvěle se k této tématice hodí. Hráči mohou být se zpracováním zkrátka spokojeni.

Závěr

Caesar IV. je opravdu kvalitní budovatelská strategie. Ať už jde o propracovanou strukturu říše, povedené zpracování nebo chytlavá atmosféra, vše můžeme kladně ohodnotit. Mnoho hráčů jistě potěší i kompletní česká verze včetně dabingu. Máte-li chuť postavit fungující město nebo dokonce říši je Caesar IV. právě pro vás a měli by jste ho tedy vyzkoušet.

Mé hodnocení – 82%

Článek Caesar IV. - Vybudujte svou říši byl publikován 17. června 2009 v 11.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...