PragoFFest 2015 – svátek fantasy a sci-fi v reportáži

Sponzorované odkazy:

PragoFFest 2015 – svátek fantasy a sci-fi v reportáži

Koncem ledna jsme se opět dočkali každoročního festivalu popkultury. Velkolepostí se mu vyrovná málokterá tuzemská akce a popularitě se těšil i letos. S téměř 4 500 návštěvníky byly chodby Modré školy v Praze k prasknutí. Ani letos nechyběly tradiční programy na téma her, filmů, seriálů a východní kultury.

O čem to vlastně je?

Od přednášek, workshopů, promítání, až po božského zevlování v sálech herny jste si mohli užít už od čtvrtka 29. 1. Po celé 4 dny pak byl připraven program tak bohatý, že pomalu nebyl čas na občerstvení. Kdo potřebuje pizzu, když se může nasytit informacemi o novém Zaklínači!

Ticho před bouříTicho před bouří

Celá akce by se dala přirovnat ke strategické hře, kdy si každičký krok musíte naplánovat dopředu. Přednáška cyberpunku nebo steampunku. Dozvědět se něco o tom, jak se překládají videohry nebo se podívat do budoucnosti s nejbláznivějšími vynálezy. Udělat rozhodnutí bylo opravdu těžké a některá se musela změnit a přizpůsobit na místě.

Přednášky

Fronty se tvořily už v pátek ráno a s úžasem na tváři jsme zjistili, že tam dorazila už velká spousta nadšenců. Věnovali jsme nějaký čas na rozkoukání se po škole, kde co leží, a naše potěšení jsme zahájili ničím jiným, než historií herního Zaklínače. Přednášejícím nebyl nikdo jiný než Marek Tvrdý, na jehož přednáškách jsme nakonec strávili nejvíce času. Jako člověk, který má hodně společného s CD Projekt, Zaklínačem jako takovým a hlavně fanoušek série, nás zasvětil do světa Andrzeje Sapkowského obsáhlým, ale neméně zajímavým způsobem.

Po chladnokrevném zabijákovi monster jsme si šli spravit chuť na přednášku nebo spíše promítání o Ladislavu Hruškovi, známý svými reportážemi, ale především kuchařskými tipy a recepty. Před přednáškou o novém Zaklínači jsme si stačili vyzkoušet umírání ve workshopu “Umřít je tak snadné” a podívali se pod pokličku korejských jídel. Po desáté hodině si užili i dospělí erotikou ve videohrách.

Přednáška GameJamPřednáška GameJam

Sobotu jsme začli filmovými perlami podle videoher, kde se sešli jak fanoušci her, tak i filmoví nadšenci. Následovaly přednášky o Game of Thrones, a dokonce jsme se naučili jednoduché origami potvory, ale hvězdou dne se bez pochyb stala beseda na téma jak se překládají videohry. S Markem Tvrdým se speciálními hosty z oboru, jmenovitě Vojtěch Schubert, Milan Czarnowski, Václav Kosán a spisovatelka Hanina Veselá, jsme se podívali na tajemné mojo lokalizace her pro potěšení nás, hráčů.

Český Craftcon

Velký význam měl na akci Český Craftcon, kde se sešli virtuální stavitelé všech věkových kategorií ze všech koutů republik. Samostatný vyhrazený prostor k prasknutí napoví, že základna fanoušků tohoto fenoménu je opravdu velká. Hlavním lákadlem však byli slavné osobnosti z youtube scény. Mohli jste si tam prohodit řeč s let’s playery, vloggery nebo baviči všeho druhu. Proto nebylo vzácností vidět obdivovatele žádat své hvězdy o podpis nebo fotky. Vyvrcholením celé akce bylo vyhlášení Vloggera roku, kde si v 5 kategoriích zasloužili celebrity Youtube scény vaše hlasy.

CraftconCraftcon

Herna

Ve zvětšené videoherně si mohli užít milovníci jak staré, tak i nejmodernější interaktivní zábavy. K dispozici byly výkonné stroje a herní notebooky značek jako je Alienware, kde si mohli ozkoušet Assassin's Creed IV Black Flag nebo nový Far Cry 4. Neméně výrazným lákadlem se staly konzole nové generace od společnosti Sony. Dlouhé řady se ale tvořily i na počítače s historickými, až legendárními hrami, kde si každý mohl připomenout zlatá léta. Ležérní koutek s handheldy 3DS pak patřil znaveným nebo fanouškům Nintenda. Velkou atrakcí byli jednoznačně taneční a hudební hry. Zatancovat si na Wii nebo Kinectu, případně se na chvíli stát rockovou hvězdou chtěl každý.

Ciri před svou výzvouCiri před svou výzvou

Milovníci týmové legendy League of Legends se tu také mohli vyřádit. Kromě setkání s legendami československé scény si pak mohli užít přednášky komentátorů a lidí z branže. Třešničkou na dortu byl pak HAL3000 PragoFFest MČR Challenge, ve kterém špičkové týmy bojovaly o 10 000 Kč!

Herní notebookyHerní notebooky

Závěrem

Naprosto fantastické zážitky, vzpomínky a hlavně informace z přednášek jsou více, než pádným argumentem, proč stál PragoFFest za to. Rozhodně můžeme doporučit všemi deseti. Tak dobře strávený víkend si nenechte minout!

Článek PragoFFest 2015 – svátek fantasy a sci-fi v reportáži byl publikován 26. února 2015 v 05.00 v rubrice Novinky a Novinky. Autorem článku je Hung Nguyen Viet . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...