NBA 2K12: Basketbal na světové úrovni

Tagy:  NBA, NBA 2K12, NBA 2012, sport, basket, basketbal, sports, košíková

Sponzorované odkazy:

NBA 2K12: Basketbal na světové úrovni

Finanční problémy, odkládání a stávky jsme zatím v americkém sportu znali především z hokeje. Letos postihly pro změny právě basketball – NBA. Naštěstí toho virtuálního se podobné nepříjemnosti netýkají a vám nic nebrání, abyste si užili pořádné smeče, krásné triky a mnoho vstřelených košů v letošním pokračování v současné době nejlepší basketbalové série. Co nového letos přináší a na jak dlouho vás zabaví? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Loni se NBA 2K11 stalo naprosto jasným králem svého žánru, protože se konkurent EA Sports dokonce rozhodl na poslední chvíli nevydat a naprosto zrušit své herní zpracování basketbalu. 2K měli jednoznačně skvěle našlápnuto, dosáhli skvělých prodejů a i zpětně musíme pochválit za skvělé zpracování.

Základním herním režimem se v NBA 2K12 stává režim My Player. Zde si v připraveném a tradičně detailním editoru vytvoříte svého basketbalového mistra a pak už vás čeká dlouhý úkol – z téměř naprosté nuly vytvořit legendu, která by si zasloužila mít místo v prestižní Síni slávy.

Jakmile si vyhrajete s tvorbou, stačí se už pustit do první exhibiční hry, abyste ukázali své schopnosti a poté už jste téměř připraveni na draftování, jež ukáže více o vaší budoucnosti. A právě to je ten začátek, od něhož startuje celá vaše basketbalová kariéra.

Už v minulých ročnících jste si mohli zahrát za velké hvězdy basketbalové historie jako je třeba Michael Jordan, ovšem tentokrát jsme se dočkali razantního vylepšení právě v tomto směru, o čemž svědčilo hned úvodní video ve hře.

Jakmile si budete chtít dát pauzu od hraní se svým vlastním hráčem, přichází ideální doba na trochu “retro” hru. Asi největší novinka letošního ročníku po obsahové stránce se jmenuje NBA Greatest mód. V něm jednoduše můžete ovládat mnohé basketbalové legendy a poslat je na hřiště, aby obhájily svoji pozici proti současným, řekněme moderním, týmům. Navíc v tomto módu na vás čekají speciální výzvy a hrajete v původních dresech, ve starých halách, dokonce si vývojáři dali práci i s vytvořením pohybů v dřívějším basketbalovém stylu a s retro kamerou připomínající starší televizní vysílání.

Celý mód bychom mohli nazvat vcelku běžnou kariérou, jejíž zpracování se vydařilo na jedničku. Vaše statistiky jsou zpočátku hodně špatné a nemůžete počítat ani s tím, že byste byli stěžejním hráčem vašeho „manšaftu“, naopak spíše většinu času prosedíte na lavičce. Právě dostat se do základní sestavy je prvním úkolem v rámci vašeho dlouhodobějšího cíle s vidinou vypracování světoznámého basketbalového bor­ce.

Abyste se zlepšovali, tak je potřeba odvádět jednak skvělé výkony na hřišti, ale především plnit různé úkoly přímo během hry. Celému módu nechybí rozmanitost a určitě se do něj dokáže každý basketbalový fanoušek naplno vžít.

Ostřílení matadoři v basketbalových hrách budou hned po spuštění letošního pokračování jako doma. Alespoň pokud se dobře pamatuji, tak ovládání je prakticky shodné s loňským schématem a základní prvky fungují stejně. Pro nováčky jsou zde připraveny speciální tréninky s vysvětlením a názorným vyzkoušením všech základních (i pokročilejších) prvků ovládání. Rozhodně nemusí mít (ani virtuálně basketbalový začátečník) obavu, že by se mu nějak nedařilo, naučení ovládání v základu zvládne každý a pak už vás bude jen těšit, jak se budete zdokonalovat a vylepšovat své dovednosti na hřišti.

Ke hře nemám žádné výhrady, ba naopak můžu jen chválit, i v oblasti vizuálního zpracování. Animace ještě pokročily kupředu a zápasy celkově mají ještě větší šťávu. Krásné záběry jsou i před samotnými zápasy a NBA 2K12 jednoduše řečeno dýchá basketbalová atmosféra. Opět trošku vylepšená, byť ne nijak drasticky, se mi zdá i umělá inteligence protivníků.

Závěrem

Vývojáři zaslouží velkou pochvalu za to, jak se ke hře staví, pač ještě nikdo nepřekonal jejich dosti kvalitní hru – tedy nejlepší současnou basketbalovou hru. Stejně jako loni odvedli i letos kvalitní práci a každý basketbalový fanoušek si hru dokáže užít, vystačí mu na dlouhé desítky hodin.

Kdo se zajímá aspoň trochu o NBA, tak tato hra nesmí v jeho sbírce chybět. Doporučuji!

Hodnocení: 95 %

Článek NBA 2K12: Basketbal na světové úrovni byl publikován 28. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Přemysl Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...