Death to Spies: Moment of Truth – Rus versus německá armáda

Tagy:  Death to Spies, Moment of Truth, stealth akce, válka, rozvědka, agent, utajení, Haggard Games, válka, německo

Sponzorované odkazy:

Death to Spies: Moment of Truth – Rus versus německá armáda

Na trhu je obrovské množství kvalitních stealth akcí. Před dvěma lety však vyšla ojedinělá a parádně obtížná stealth akce Death to Spies, která sice neoslovila masy, ale přitáhla většinu zkušenějších hráčů. Druhý díl přináší stejnou obtížnost, výbornou hratelnost a naprosto bezkonkurenční atmosféru, která by se dala krájet. Uvidíme, co si pro nás ruští tvůrci z Haggard Games připravili. Hurá do Německa!

Ozkoušíme, co ten džíp umí.Ozkoušíme, co ten džíp umí.

Německý voják s ruským kvérem?! … tady něco nesedí!

Vaši nadřízení vás, jakož to člena ruské rozvědky, vysílají do válkou zmítaného Německa, abyste alespoň trochu ovlivnili průběh války ve prospěch Rudé armády. Velmi často se budete převlékat do nepřátelských uniforem. Jakmile vás uvidí německý voják, i když budete převlečeni do německé uniformy, a vy zrovna ponesete zbraň ruského původu, je logické, že nezůstanete bez povšimnutí. Díky oné zbrani totiž obdržíte dáreček – četnou salvu olova. Dále se převlek hodí v momentě, kdy se cílová osoba pohybuje v místech jako je nemocnice anebo kuchyň. Nejsnazší cestou je totiž sehnat si potřebný převlek. Zatímco si cíl myslí, že mu nesete jídlo, jednoduše ho zastřelíte ve slušivé kuchařské uniformě. Důležité je také výběr uniformy. Umělá inteligence totiž ví, kdy a kde má být jaká uniforma. Když chcete jít důstojnické jídelny v nějakém nóbl hotelu, určitě si na sebe nevezmete polní uniformu nějakého vojína. Moc kroků by jste asi neudělali. Velmi často se stává, že uniformu nemáte a nezbývá vám nic jiného, než na nepřátele nějak vyzrát. Na takovou možnost samozřejmě tvůrci nezapomněli. Abyste pronikli kolem nepřítele, stačí vysledovat jeho chování. Ve správný moment stačí buď proklouznout kolem a nebo nacistického přívržence nelítostně podříznout kudlou. Určitě potěší i přítomnost přenášení mrtvol, bez které by to nebylo to pravé ořechové. Uklizení mrtvoly přijde vhod, jakmile nechcete sklidit větší pozornost stráží.

Dnes vaříme olověný guláš…Dnes vaříme olověný guláš…

Co to bylo?!

Death of Spies: Moment of Truth sice nedisponuje bravurně provedeným příběhem, ale místo toho nabízí opravdu geniální atmosféru. Každý váš krůček může znamenat smrt, a proto je velmi důležité přemýšlet o jakékoli akci, resp. o jakémkoli krůčku. Obtížnost je zde opravdu vysoká. Myslíte-li si, že hra obsahuje nějaký tutoriál, který by řekl, co a jak, jste na omylu. Po krátkém videu jste na plno, bez jakýchkoliv pardonů, vhozeni rovnou do akce. Obtížnost je rozdělena do čtyř úrovní. Musím vás upozornit, že i první, nejlehčí úroveň je značně obtížná. Naštěstí hra nevyužívá přednastavených checkpointů, proto si můžete hru neustále dle vaší vůle ukládat. Bez častého ukládání a nahrávání to prostě nepůjde. Velmi často za to budete rádi, protože nad jednou úrovní můžete strávit opravdu mnoho času. Milovníci benzínu si také přijdou na své. Ve hře si totiž zajezdíte v legendárním Kübelwagenu či na motocyklu.

Kam s ním?Kam s ním?

Běžte vpravo, vlevo a pak rovně…

Jak jsem se již zmiňoval, tutoriál ve hře nenajdete. Nenajdete tam ani žádné pomocné šipky ukazující směr. Postup záleží jen a jen na vás. Nejprve si vyslechnete informace o dotyčné akci, potom si vyberete zbrojní arzenál a nakonec šup do akce. Nic víc, nic míň. Každá mise obsahuje několik možných cest k cíli. Dohrajete jednu misi a na konci zjistíte, že jste měli možnost zvolit mnohem jednodušší cestu k cíli. Tento prvek vás navádí k tomu, abyste si hru opětovně zahráli, tentokrát ale s jiným postupem. S tímto jevem se dnes opravdu nesetkáte často. Umělá inteligence je zvládnutá na jedničku, má ale i své stinné stránky. Reakce nepřátelských osob jsou opravdu velmi dobré. Reagují totiž na akce, které právě provádíte. Jakmile zrovna nesete cokoli podezřelého, vzbudí to mezi nacistickými posluhovači rozruch, a vám tak nezbývá nic jiného, než vzít nohy na ramena a utíkat nadzvukovou rychlostí. Často vám ale seberychlejší úprk nepomůže. Většinou se totiž najde jedna nebo dvě zbloudilé kulky. Stinnou stránkou je rozpohybování většího množství osob, například vybuzením alarmu na vojenské základně. Vojáci začnou zmateně pobíhat a vám se zdají jako uprchlíci z nějakého ústavu.

Všimne? Nevšimne?Všimne? Nevšimne?

Zpracování

Zpracování nového Death to Spies je celkově velmi dobré. Grafická stránka hry je na jednu stranu dobrá, na druhou však nijak nenadchne. Grafika totiž nepatří mezi nejnovější – má to však i velkou výhodou. Hru si totiž zahrajete nejen na nejnovějších počítačích, ale i na postarším železe. O umělé inteligenci jsme již mluvili. Chvíli se nepřátelé chovají reálně, pak zase zmateně pobíhají. Bravurně je zvládnuta hratelnost. Tvůrci hudbou relativně šetřili, ale jakmile začne hrát, tak to stojí za to.

A teď kudy?!A teď kudy?!

Závěrem

Death to Spies: Moment of Truth je nadupaná stealth akce. Obrovskou výhodou je možnost více postupů. Můžete si tak hru zahrát několikrát, aniž byste použili stejný postup. Díky slabší grafice lze hru rozběhat i na starším počítači. Zvuková stránka také jistě potěší. Největší nářez ale způsobuje naprosto geniální atmosféra, která se dá krájet. Zklamala mě jedině kontroverzní umělá inteligence. Jestliže máte rádi stealth akce a nevadí vám trochu vyšší obtížnost, mohu vám Death to Spies: Moment of Truth jen a jen doporučit. Hurá na nádraží, ať stihnete vlak do Německa!

Moje hodnocení:  70 %

Výhody:

  • Atmosféra
  • Hratelnost
  • Zvuk
  • HW náročnost

Nevýhody:

  • Umělá inteligence
  • Absence tutoriálu
  • Nepropracovaný příběh

Článek Death to Spies: Moment of Truth – Rus versus německá armáda byl publikován 26. října 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...