Inteligentní plastelína

Tagy:  plastelína, hračky, kouzelná plastelína, inteligentní modelína, modelína, plastelina.cz

Sponzorované odkazy:

Inteligentní plastelína

Až do dnešního dne jste měli jako čtenáři našeho magazínu tu čest jen s preview a recenzemi počítačových her. Dnešním dnem to již není pravda a rozjíždíme i rubriku Gadgets. Co si pod tím můžete představit? Jde o výrobky, které slouží k pobavení a jsou většinou sofistikovanější než běžné hračky a mířené nejen na děti, ale také na dospělé uživatele. A konec víkendu je ten pravý čas na představení si prvního výrobku a jeho zrecenzování. Přivítejme inteligentní plastelínu!

Může být inteligentní něco, co je zcela určitě anorganického původu? Jistě ne, ale může mít některé natolik specifické vlastnosti, díky nimž je svým způsobem inteligentní. Ostatně dokáže se vaše klasická plastelína deformovat vlastní vahou, být viskózní, měnit barvy, skákat, světélkovat, tříštit se, trhat, natahovat a dokonce reagovat na magnet? Že nedokáže? Tak nejen o všech těchto vlastnostech si právě povíme.

Může za to kaučuk!

Nadpis zní možná podivně, ale těžko hledat výstižnější větu, která by se na vznik inteligentní plastelíny dala napasovat. Během druhé světové války byla o kvalitní kaučuk v Americe poměrně velká nouze. Bylo nutné začít hledat náhradu a chemici tak o práci nouzi neměli. Během jednoho z mnoha pokusů se James Wright ze společnosti General Electric rozhodl smísit kyselinu boritou a silikonový olej. Výsledkem byla hmota s vlastnostmi inteligentní plastelíny. Po nějaké době se o této hmotě dozvěděl Peter Hogson a zjistil, že pro tento materiál není ve společnosti místo, rozhodl se práva na něj odkoupit a využít komerční potenciál plastelíny. Na trh byla uvedena pod jménem Silly Puppy a od té doby se neustále vylepšuje.

Inteligentní plastelína, tak jak ji známe dnes je vyrobena z polydimethyl­siloxanu, což není nic jiného než organický silikonový polymer. Právě díky němu si udržuje plastelína své úžasné vlastnosti a přitom se nemusíte bát vyschnutí nebo drolení. Silikon je věda. Jakožto student chemie, nesmím zapomenout ani na pár čistě chemických poznámek…

//Definice polydimethylsi­loxanu:// Polydimethylsiloxan se skládá z plně methylovaných, lineárních siloxanových polymerů, ve kterých se opakuje základní stavební jednotka (CH3)2SiO a na jejichž koncích jsou navázán trimethylsiloxy- skupiny (CH3)3SiO-

//Chemický vzorec:// (CH3)3SiO[(CH3)2Si­O]n Si(CH3)3

//Popis a využití:// Čirá bezbarvá viskózní kapalina. Polydimethylsiloxan se často užívá přímo v dodávaném stavu nebo jako kapalina, obsahující 4% až 5 % silikagelu, případně ve formě vodné emulze, která vedle silikagelu obsahuje též emulgační a konzervační přísady. Z kapalin, obsahujících silikagel, lze čistý polydimethylsiloxan izolovat odstředěním při cca 20 000 ot./min. V průmyslu je polydimethylsiloxan využíván jako odpěňovací přísada. Za tyto informace děkuji Sbírce zákonů, konkrétně předpisu 3/1999 Sb.

Hrátky s plastelínou

Česká pošta tentokrát nezaspala a balíček se vzorky plastelíny došel přesně na čas. Samotné balení je prezentováno obyčejnou kartónovou krabicí, která přežila převoz bez sebemenší úhony. Jelikož už mám s plastelínou zkušenosti z dřívější doby, věděl jsem co mohu čekat. Po rozdělání balíčku jsem byl nejprve zavalen hromádkou zmačkaného papíru, který sloužil jako výztuha a teprve pod nimi byla ukrytá samotná plastelína.

Firma Avio s.r.o. byla poměrně štědrá a na recenzi nám bylo zasláno celkem 5 druhů inteligentní plastelíny, pokrývající většinu produkce. Na okolních fotografiích je možné vidět, že balení jsou 2 druhy, ovšem takto je to jen pro potřeby recenze a koncový zákazník vždy dostane plastelínu v kovové dózičce. Zbylé vzorky byly dodány v plastových pytlíčcích s poloviční gramáží. Neodpustím si ještě okomentovat vzhled samotných dóziček. Dózičky jsou vyrobené z kvalitního kovu, takže plastelínový poklad v nich je uložený opravdu bezpečně. Oproti minulému roku, kdy jsem plastelínu kupoval poprvé se změnil i design polepů dóziček a přijde mi nejen vkusnější, ale také trošku modernější. Štítky nepostrádají veškeré potřebné informace o použití, zdravotní nezávadnosti a dovozci.

Jak už jsem zmínil dostalo se nám do redakce celkem 5 kousků plastelíny a konkrétně šlo o Sluneční svit (mění teplem barvu), Lazurit (s perleťovým leskem), Krypton (fosforeskuje), Třpytivý bronz (metalický lesk) a Skarab (mění barvu v modrém spektru podle dopadu světla). Pochválit musím navážení jednotlivých porcí plastelíny, protože vše je provedeno s chirurgickou přesností na 80 gramů (prodejní váha) a ostatní vzorky na 40 gramů.

První kontakt s plastelínou bude možná šokem, protože hmota vypadá jakoby potřená olejem a navozuje dojem mastnoty. Pokud překonáte odpor budete velmi překvapeni, že se obavy nevyplnily a hmota je naopak velmi příjemná, hladká a v množství akorát do ruky. Pozitivní je i fakt, že ani po usilovném hnětení plastelíny se nezašpiníte. Pár lidí si na internetu stěžovalo, že plastelína vysušuje pokožku, ale já jsem měl opačný pocit, kdy jsem cítil na dlaních takový jemný hebký film. Ale asi jde opravdu jen o pocit nebo vlastnost polydimethylsi­loxanu. Někomu také inteligentní plastelína lidově řečeno smrdí. Osobně jsem cítil jen jemný závan plastu, ale nic co by vadilo užívání.

Popsat jednotlivé zážitky z užívání plastelíny snad ani nejde. Ono už jen samotné mačkání a hnětení je skvělé a okamžitě cítíte jak se vám plastelína poddává. Čím více hmotu mačkáte, tím více se stává tekutější, protéká vám mezi prsty a speciální typ i mění barvu. Viskozita v praxi. Kreativnější z vás se pokusí něco vymodelovat, ale díky gravitaci a vlastnostem plastelíny se jakýkoliv pokus o umění změní v neurčitý ‚patvar‘ nebo placku. Nezapomeňte – nemáte čest s klasickou plastelínou. Zajímavým efektem je utvoření lesklé vrstvičky na povrchu hmoty, když necháte plastelínu odpočívat.

Další vlastností je hopsavost inteligentní plastelíny. Stačí zformovat kuličku a tu z výšky pustit na zem. Osobně jsem neodhadl sílu hodu a rázem jsem rozložil hrneček na jednotlivé střepy. Hopík jako vyšitý. Nedoporučuji blbnout v blízkosti křehkých věcí a hlavně ne na koberci a podobných materiálech, jinak nebudete mít hopík, ale chlupatou kouli bez dalšího využití.

Pokud jste dostatečně silní nebo máte v ruce správný grif je možné plastelínu také škubnutím roztrhnout. Osobně se mi to podařilo jen na menších kouscích hmoty, ale spíše to přikládám vlastní nešikovnosti:-) Pokud se ale zadaří, uvidíte naprosto hladký řez bez otřepů. Zezačátku ovšem budete spíše plastelínu natahovat a nadávat, že to přece nemůže fungovat.

Pro milovníky crach testů má plastelína jednu výzvu. Ta barevná placka jde totiž roztříštit na spousty maličkých úlomků. Je na to zapotřebí nejlépe kladivo, hrubá síla, nejlépe uzavřený prostor a úplně nejlépe i bytelná přilba (to kdyby se vám kladivo vrátilo přesně mezi oči). Při správné konstelaci hvězd ovšem plastelína opravdu popraská a roztříští se na drobné úlomky, které je potom ohromná zábava sbírat.

Typ Krypton patřil v redakci k nejoblíbenějším zvláště v nočních hodinách, neboť ten jako jediný byl díky příměsi fosforu (?) vidět i ve tmě. Už jen krátké nasvícení stačí aby Krypton vydával opravdu silný jas po dlouhou dobu. Dovozce píše, že vydrží celou noc, ale takto do extrému jsme nešli. Tři hodiny ovšem nebyly problém.

Jedinou vlastnost kterou nebylo možné otestovat kvůli nedodání potřebného vzorku byla reakce na přítomnost magnetu.Jeden typ plastelíny totiž reaguje přitažlivě nebo odpudivě právě na magnet a také se prý deformuje podle siločar. Jelikož plastelína v ostatních případech plní co slibuje, věřil bych tomu.

Nedám to z ruky

Plastelína se stala v mém okolí okamžitě velkým hitem a největší úspěch jsem si vysloužil u své sedmiměsíční neteře. I mně inteligentní plastelína učarovala a to hned ze dvou důvodů. Za prvé svými vlastnostmi, které jsou unikátní, hravé a opravdu fungují tak, jak je slibováno! Za druhé se snad konečně zbavím svého zlozvyku kousat si nehty, protože během žmoulání jsem na to neměl ani pomyšlení. Ne nadarmo využívají plastelínu například kuřáci při odvykání nebo lidé, kteří potřebují rehabilitovat prsty a ruce.

Nic ovšem není zadarmo a ani plastelína v tomto není vyjímkou. Základní balení o hmotnosti 80 gramů vás vyjde na 199 Kč, ale zde je třeba vědět, že jde o plastelínu bez nějaké speciální schopnosti (magnetismus, změna barvy,…), ovšem se všemi ostatními vlastnostmi (roztékavost, viskozita, atd.). Druhy s vyšší přidatnou hodnotou a větší zábavou se prodávají za 239 Kč po stejné hmotnosti jako ostatní. V prodeji na www.plastelina.cz je ovšem možné zakoupit i zvýhodněné dárkové sady nebo speciální vánoční druhy.

Nečekal jsem, že by mě takový kousek plastelíny mohl uchvátit, ale podařilo se to dokonale. Žmoulám tu potvoru už třetí den a stále ne a ne přestat. Pokud nevíte co jako vánoční dárek, zvažte minimálně i nákup inteligentní plastelíny. Je to zábava i antistres v jednom za příjemnou cenu.

Inteligentní plastelínu objednávejte na: www.plastelina.cz

Článek Inteligentní plastelína byl publikován 10. prosince 2007 v 06.00 v rubrice Hračky. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (9).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...