Lost Planet: Extreme Condition

Sponzorované odkazy:

Lost Planet: Extreme Condition

Nerad nějakým způsobem chválím jako zarytý PC hráč konzole, ale je třeba přiznat, že zvláště XBOX 360 je doslova bombardován spoustou skvělých her. Jmenujme automobilové závody Forza, parádní akční zápřah God of War nebo neméně skvělou akční pecku plnou sněhu jménem Lost Planet: Extreme Condition. Tak právě Lost Planet bude tématem dnešní recenze, neboť po velikém úspěchu na domácí platformě nastal čas na port hry i na naše počítačové miláčky. Bude sranda mrznout?

Mrzne, až praští

Jak už to tak bývá naše modrá koule přestává lidstvu stačit a tak se schyluje ke kolonizaci známého vesmíru. Jako nejvhodnější k životu je nakonec vybrána planetka s kódovým označením E.D.N.3. Nikoho neodradí nepříznivé klimatické podmínky ve formě věčně zmrzlého povrchu planety a kolonizátoři začínají budovat osídlení (stále mi uniká proč se stěhovat na takovou planetu a ne na Mars). Nějakou dobu se mají lidé dobře a vše připomíná idylku… Ale jsou na planetě sami? No kdyby byly, tak nemám o čem psát a můžeme to zabalit, jenže ouha… Příběh mi lehce evokoval ságu Vetřelec, ale namísto alienů zde máme broučky, hodně moc broučků. A nejsou zrovna potěšení nezvanými hosty. Začínají kruté boje mezi domácími a hosty. Díky broučí převaze jsou nakonec lidé nucení planetu opustit (a vrátit se na Zem) za cenu velkých ztrát a na planetě zůstává pouze hrstka obyvatel… Uplyne pouhých 30 let a lidé opět pokoušejí štěstěnu v návratu na E.D.N.3. Tentokrát jste mezi odvážlivci i vy – Wayn. Jako jeden z dobyvatelů se zúčastníte boje s broučím vůdcem jménem Green Eye, při kterém zemře váš otec, a vy přijdete o skoro veškeré vzpomínky a upadnete do zajetí vzbouřenců rekrutovaných z bývalých kolonizátorů. Na vás je nejen se pomstít, ale také bojovat o své ztracené vzpomínky a odhalit nekalé praktiky organizace Nevec.

Lost Planet-Grafika je uchvacujícíLost Planet-Grafika je uchvacující

Sibiř je růžovým sadem…

A to doslova… Sice máte skvělý energetický oblek, jenž chrání před vlezlým mrazem, ale ano on není všemocný a neustále ho musíte zásobovat termální energií nebo vyhledávat místa, kde je prostě a jednoduše tepleji… Tento prvek je pro hru zcela zásadní a tak vaše výlety po krajině musíte upravovat podle toho kolik tepla vám zbývá. Naštěstí je energie více než dostatek a získat se dá z každého padlého nepřítele nebo různě nalézat, takže se opravdu málokdy stane, že byste museli horečnatě shánět životodárné teplo.

Zimní hrátky

Co by to bylo za akční hru beze zbraní a pohyblivých terčů, že? Vašimi nepřáteli budou v naprosté většině brouci na 1000 způsobů a poté v menší míře lidští vzbouřenci. Brouci si zaslouží ještě pár vět, neboť málo kde potkáte tak monstrózní a až odporně krásné potvory. Základní typy jsou minimálně tak velké jako vy a ti nejvyšší jsou bez nadsázky velcí jako pěkně rostlý panelák. Radost pohledět… Zvláštní kapitolu tvoří bossové. Ti jsou opravdu OBROVŠTÍ a na každého platí jiný způsob eliminace, takže nehrozí stereotyp, kdy vychytáte jeden univerzální postup a ten aplikujete stále dokola. A čím budeme zjednávat pořádek a bojovat o svůj život? V Lost Planet narazíte jak na konvenční zbraně typu kulometu, brokovnice, granátů, min, ale též sci-fi hraček typu pulzních a plazmových pušek. Třešničkou na dortu zbraňového arzenálu jsou kulomety, minomety či různé lasery, které jsou ale minimálně 2 krát větší než vy! Vypadá to sice poněkud komicky, ale účinnost takových hraček je brutální a je zábavné takové potvory používat. Během hry se občas poštěstí naleznout bojové mechy, do kterých lze usednout, usnadnit si tak postup hrou a jde o příjemné rozptýlení z chůze pěšmo.

Lost Planet-Bojový mech v akciLost Planet-Bojový mech v akci

Next-gen přichází

Tak u této hry vám opravdu bude padat čelist až na zem a to hned z několika aspektů… Je to díky dokonalým pohybům a animacím hlavního hrdiny snímaných technologii motion capture. Už dlouho jsem tak věrné pohyby neviděl a různé úskoky nebo běh jsou důkazem toho, že když se chce, tak to prostě udělat jde… Lost Planet sází hlavně na jednu věc, kterou je nové grafické rozhranní DirectX 10 a nutno říci, že se jí ho daří ždímat velmi dobře… Stíny, bloom efekty, animace, videa, modely postav – to vše je dotažené a graficky neskutečně přitažlivé… Hra sice nemůže aspirovat na titul Nestylovější grafika jako třeba Bioshock, neboť se orientuje více na ohromení než detail, ale to jí na kvalitě nic neubírá. Prostě grafické orgie jak se patří.

Lost Planet-O monstrózní potvory není nouzeLost Planet-O monstrózní potvory není nouze

Roztáváme

Hra má ovšem i několik chybek v podobě krátké délky (průměrný hráč u hry nestráví déle než 10 hodin), přílišné linearity a hlavně jednoduché obtížnosti (dáno možnosti využít kombinaci myš+klávesnice, což na konzoli nejde). I tak se ale těch 8 – 10 hodin budete bavit přímo královsky, a pokud hru pokoříte, stále je zde možnost rozjet hru v Extrem módu nebo si zablbnout v multiplayeru.

Lost Planet: Extreme Condition video trailer:

Koupit Lost Planet: Extreme Condition za 199,–Kč

Lost Planet: Extreme Condition DirectX 9 demo download zde:
Lost Planet: Extreme Condition demo download

Lost Planet: Extreme Condition DirectX 10 demo download zde:
Lost Planet: Extreme Condition demo download

Článek Lost Planet: Extreme Condition byl publikován 26. září 2007 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Mirek Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...