Mount & Blade - Simulátor středověku

Tagy:  Mount & Blade recenze, Mount and Blade hodnocení, středověká zábavná hra, simulátor středověku, středověká akce, akční hry, simulátory, středověk, války

Sponzorované odkazy:

Mount & Blade - Simulátor středověku

Nezávislý tým Talewords si vzal do hlavy vytvořit tak trochu netradiční hru, kde skloubí RPG prvky, poutavé bitvy a naprostou volnost, jakou můžete znát například ze série GTA. A jak dopadl tento nelehký úkol? To vám prozradím v následujícím článku.

RPG prvky

Hned ze začátku je jak už to u RPG bývá, si vytvoříte vlastní postavu. Té vnuknete podobu, která se vám bude nejvíce zamlouvat a samozřejmě určité schopnosti. Je jen na vás, zda vaše postava zcela ovládne sílu, strategii či volnost. Postupem času si své dovednosti vylepšíte a stane se z vás ostřílený rytíř. Záda vám navíc budou krýt pěšáci, které si najmete. I ti sbírají zkušenosti a tím se zlepšují, což se odrazí na výši jejich platu.

RytířRytíř

Mapa

Přesun se odehrává na velké mapě, po které budete cestovat sem a tam. Mapa není nijak extrémně vzhledově zajímavá či jinak poutavá. Za to je ale pěkně přehledná a hráč přesně ví, co kde je. Po mapě pobíhají lupiči a další kočovníci, kteří vás hned napadnou, budete-li v malém počtu. Naopak pokud máte silnou armádu, všichni vyklízí pole. V tom případě se ale vaše síla podepíše na vašem zpomalení. Narazit můžete i na armády z nepřátelských frakcí a je tedy třeba dávat, kterým směrem se vydáte.

Souboje

Druhou tváří hry jsou rozlehlé souboje, které se odehrávají na mnoha místech. Válčit tak budete ve všelijakém terénu, ale zaútočit můžete také na hrady v rukou nepřítele. Ty jsou ale vždy dobře opevněny a tak je jen na vás zdolat hradby pomocí žebříků a získat své vítězství. Naopak svůj hrad budete po získání často bránit. Nečekané a silné nájezdy nejsou vůbec ojedinělou záležitostí.

SoubojSouboj

Rozmanitost

Velkým plusem je velké množství zbraní, štítů i koní. Postavit si tak můžete zcela unikátní zbroj. Jaké zbrani dáte přednost, je ve vašich rukou. Každá má pochopitelně své výhody, těžký meč má například velký damage, na druhou stranu vás velmi zpomalí. Lukem zasáhnete soupeře z dálky, bez koně je ale problém si od něj udržet odstup. Velkou roli v celé hře hrají koně, kteří jsou jediným dopravním prostředkem a i v bitvě vám poskytnou velkou výhodu. Celá vaše budoucnost je na vás. Můžete se stát obchodníkem, převážejícím různé suroviny mezi městy nebo třeba kočovníkem okrádajícím vše co projde okolo. Je mnoho cest, kudy se dát.

BitvaBitva

Audiovizuální zpracování

V hodnocení grafiky se podepíše až příliš dlouhý vývoj. To se odrazí na její kvalitě, která není až tak velká, jak by si hráči představovali. Úroveň je zkrátka podprůměrná. Celkový dojem však můžete zlepšit některými přídavky, které grafickou stránku částečně vylepší.

BudovaBudova

Modifikace

Mount and Blade má již spoustu modifikací na nejrůznější témata. Ať už jde o fanouškovské nebo oficiální mody, celá hra může nabrat nečekaný spád. V této chvíli existují již desítky možností, jak pozměnit příběh hry. Existují scifi, historické, fantasy a spoustu dalších odvětví. To vše může značně prodloužit hratelnost této skvělé hry.

Závěrem

Zbývá už jen shrnutí všech pro a proti. Je třeba říct, že Mount and Blade je velice povedený titul. Svou výbornou hratelností dostane spoustu hráčů. Výhodou jsou i malé nároky na PC. Pokud si chcete zahrát pořádné RPG s povedeným soubojovým systémem je tento titul přesně to, co hledáte.

Výhody:

  • Hratelnost
  • Volnost
  • Soubojový systém

Nevýhody:

  • Grafika

Moje hodnocení:  75 %

Článek Mount & Blade - Simulátor středověku byl publikován 13. května 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...