The Battle for Wesnoth - skvělá tahová strategie z fantasy světa

Tagy:  wesnoth, turn-based, tahová, hra, freeware, zdarma

Sponzorované odkazy:

The Battle for Wesnoth - skvělá tahová strategie z fantasy světa

Tahové strategie stále mají své kouzlo a jsou mnohdy velmi vyhledávanými počiny. The Battle for Wesnoth (Wesnoth) je právě takovou hrou, která nás zavede do fantastického světa Wesnoth, kde je možné snad cokoliv.

Dobře se tedy posaďte, recenze právě začíná.

Prolog na úvod

Byl nebyl bájný svět Wesnoth, ve kterém žila snad všechna fantastická stvoření. Tou nejpočetnější rasou byli asi nám známí lidé, ale chybět zde nemohli ani elfové či trpaslíci.

Je však potřeba podívat se i na odvrácenou stranu mince, na které jsou rasy daleko nebezpečnější a zlověstnější. Pro příklad mohu uvést například skřety nebo nemrtvé. A na jaké straně budou stát legendární draci? To záleží na každém z nás.

některé rasy Wesnothněkteré rasy Wesnoth

Všechny rasy však nežijí v perfektní harmonii s ostatními. Není tedy proč se divit, že čas od času vyvstane spor, který se neřeší jinak, než na bitevním poli. A právě zde přichází na řadu mocný vojevůdce/hráč, který má za úkol dovést své svěřence k vítěznému finále. Dokážete se probít hordami nejrůznějších nepřátel až do konce?

Kampaně jsou základ, hra více hráčů se ale také neztratí

Jako každá pořádná hra, i Wesnoth má své příběhové linie, ve kterých hráč postupně plní úkoly až ke svému cíli. V tomto případě se však nejedná pouze o jedno jediné tažení, ale na výběr jich je hned několik. Každé přitom má daný počet jednotlivých misí a obtížnost.

vybíráme taženívybíráme tažení

Hra více hráčů je významnou položkou, která je v menu umístěna třetím místě od shora. Nachází se zde několik možností, mezi kterými si snad každý vybere.

Je zde možnost připojit se a hrát srze oficiální server, kde neustále několik her probíhá, nebo si zahrát v lokální síťové hře se svými známými, kamarády.

výběr síťové hryvýběr síťové hry

Poslední položka názvu Místní hra umožňuje něco, jako je “skirmish”. Hráč si zde vybere mapu, zvolí nepřítele, nastaví případné další parametry, a může se pustit do hraní s počítačovým protivníkem.

Je nutné podotknout, že inteligence protivníka není vůbec na špatné úrovni, takže i když si zvolíme nejnižší obtížnost, může nás místy velmi nečekaně překvapit. Samotné souboje jsou částečně ovlivněny i procentuální pravděpodobností, náhodou.

nastavení místní hrynastavení místní hry

Editor map a rozšíření jako vítané doplňky

Vývojáři si dali s celým počinem Wesnoth skutečně obrovskou práci. Jejich výsledkem je skvělá hra, která je doplněna ještě o některé další nadstandartní možnosti, které celou tuto turn-based hru posouvají ještě výše.

Prvním ze zmíněných je vlastní editor map, který je integrovaný přímo do hry jako celku, tlačítko pro jeho spuštění nalezneme rovněž v hlavním menu. S jeho pomocí si můžeme vytvořit vlastní bitevní pole, na kterém si následně můžeme skutečně zahrát.

editor mapeditor map

Další takovým doplňkem je možnost stahovat rozšíření, která jsou ke hře nabízena. Nalezneme tu tak početné množství dalšího doplňkového obsahu, jako jsou vybalancované mapy pro více hráčů, jednotlivá tažení, nové éry, scénáře apod. Určitě si každý vybere.

rozšíření ke staženírozšíření ke stažení

Několik slov ke hře samotné

Celá hra The Battle of Wesnoth je stavěna a vyvíjena jako freeware, tedy zdarma dostupná a ke sdílení. Podpora českého jazyka rozhodně není malá, takřka celé menu a základní kampaně jsou v našem mateřském jazyce, ale pokud máme chuť na různé doplňky a rozšíření, budeme se muset spokojit s nativní angličtinou. Většinou se však nejedná o nijak závažný problém.

Pro začátek doporučuji každému, aby si prošel počáteční Výcvik, který vysvětlí základní herní principy, bez kterých se určitě neobejdete. Nevynechejte tedy tento krok.

výcvikvýcvik

Epilog na závěr

Na samotná závěr mi nezbývá nic jiného, než popřát hráčům příjemnou zábavu a spoustu dlouhých nocí, pro které je The Battle for Wesnoth jako dělaný.

hra v plném prouduhra v plném proudu

Někomu se může zdát tahový princip jako zastaralý a nemoderní, místy i pomalý, ale pokud skutečně do hry pořádně proniknete, pochopíte její kouzlo a obrovské možnosti, které vám dává. Jedná se o jeden z nejlepších počinů svého druhu vůbec!

Tak pozvedněte své zbraně a vstupte do světa bojů fantastických bytostí a ras, který přináší výzvu každému více i méně schopnému vojevůdci. Wesnoth čeká!

Mé hodnocení =  90 %

* Poznámka autora: Celá tato hra je vyvíjena jako multiplatformní, je tedy nativně podporována po operační systémy Windows, Linux i MacOS, případně další operační systémy. Dostupné jsou i zdrojové kódy volně ke stažení.*

Článek The Battle for Wesnoth - skvělá tahová strategie z fantasy světa byl publikován 21. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...