Turok

Tagy:  Turok

Sponzorované odkazy:

Turok

Byly jste někdy na lovu dinosaurů? Že ne? Ani virtuálně? Tak to musíte napravit! A nejlépe tak, když okamžitě přijmete pozvání lidí ze studia Propaganda Games. Právě oni jsou zodpovědní za další díl vyvražďovačky nejen chudáků dinosaurů s názvem Turok. Třeba přijde i Tyranosaurus Rex…

PřestřelkaPřestřelka

Stejně jako název hry se jmenuje hlavní hrdina a už od pohledu jde o týpka, kterému není cizí vojenský výcvik, posilka a pro jadrné slovo nikdy nejde daleko. Prostě chlapec jako ze žurnálu. Příběh na začátku rozhodně neohromí a za srdce vás už vůbec nevezme. S jednotkou mariňáků letíte na planetu, kde je opět třeba rozsekat nějaké ty šmejdy. Vyzbyde trocha času na krátký briefing před misí a pak už hurá na věc. Příběh ve střílečce je ostatně tak jako tak zbytečný, i když zde je okořeněn o vzpomínky Turoka na doby minulé, kdy byl cvičen velitelem Kanem, díky němuž je tím čím je – specialistou na tiché zabíjení. Paradoxní je, že z Kanea je nyní hledaný terorista a hlavním úkolem tedy je ho dopadnout a minimálně rozčtvrtit.

Je libo pečený raptor?Je libo pečený raptor?

Tato hra je již několikátým pokračováním série a je tak možno porovnávat se staršími díly, čemuž se ale vyhnu, neboť rozdíl mezi posledními díly je již pěkných pár let. Stále ovšem jde o lineární střílečku viděnou z pohledu vlastních očí (FPS). Turok měl vždy velmi hezky vyvedené lokace a design úrovní patřil k těm lepším. To samé lze říci i o nejnovějším pokračování. Pohybovat se budete jak ve stylově zpracované džungli, která se sice nemůže měřit s tou v Crysis (to ostatně žádná), ale jinak je věrná. Dále se prostřílíte jeskyněmi, komplexy budov, atd. Prostě takový standard. Neurazí, ale ani nenadchne.

Náznak kooperaceNáznak kooperace

Za to zbraně a nepřátelé jsou na tom podstatně lépe. Odkráglovávat bestie budete moci víceméně konvenčním arzenálem sestávajícím z pistolí, brokovnice, samopalu, snopečky, laserové pušky a hlavně pro sérii typickým lukem a nožem. Luk je jedním z poznávacích znaků série a zvláště v kombinaci s výbušnými šípy je radost ho používat. Nůž je vynikající v situacích, kdy se tiše dostanete za záda nic netušícího nepřítele a jedním správným pohybem mu zajistíte první třídu do pekla. Kromě toho má většina zbraní i sekundární módy střelby, čímž se vyvažuje jejich nižší počet. Nepřátelé se dělí na 2 druhy: humanoidi a dinosauři. Humanoidi jsou zde zobrazováni hlavně jako klasičtí mariňáci a pohůnci Kanea, zatímco dinosauři si žijí svým vlastním životem. O to jsou ale nebezpečnější, i když ne tak svojí inteligencí, ale velikostí. Pár exemplářů je totiž tak titěrných, že trefit se do nich bude mít problém i člověk, který jinak kouzlí s AWP v Counter – Strike a rozdává headshoty na počkání. Umělá inteligence je celkově bídná a nějaké taktiky se tu rozhodně nedočkáte. Výjimku tvoří jen bossové, které tvoří hlavně různá hladová zvířátka a na každého bosse platí trošku jiná taktika.

Luk častokrát využijeteLuk častokrát využijete

Unreal 3 engine. Tak zvlášť licencováním tohoto enginu se vývojáři chlubí, ovšem výsledek práce v něm buď dělala nějaká firma, která vidí něco takového poprvé, nebo Propaganda Games musí zakázat grafikům dloubat se v nose a začít taky makat. Tento engine je velmi mocným nástrojem, ale jak se zdá tak pouze v rukách pár vyvolených studií. Tady dopadla veškerá snaha minimálně bídně a z grafiky se na zadek rozhodně neposadíte. Průměr je pro grafiku až moc dobré hodnocení. A hardwarová optimalizace také probíhala lehce podivně. Pánové takže příště znovu a lépe, nebo grafiku přenechte odborníkům.

Svěží dech vypadá jinakSvěží dech vypadá jinak

Co si tedy s Turokem počít? Na jednu stranu je tu poměrně zajímavá střílečka, která vždy lehce vystupovala z hlavního proudu a nabízela lehkou alternativu, ale na stranu druhou je tu dost chyb, díky nimž hra hodně ztrácí. Mám na mysli špatné zaměřování několika typů nepřátel, demence AI, opravdu hodně slabá grafika i za použití perfektního enginu a občasné pasáže hry, které si zopakujete vícekrát než je zdrávo. Škoda, mohlo jít o výbornou střílečku, ale takto si hra zaslouží jen mírný nadprůměr. Snad to patche opraví, jenže na to v recenzi nehrajeme…

Hodnocení hry: 64%

Koupit Turok za 559,–Kč

Turok video trailer:

Článek Turok byl publikován 9. března 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...