BestOldGames.net

Tagy:  bestoldgames.net, bog, bog.net, stare hr, staré hry ke stažení, download her, hry zdarma, downloady, stahování zdarma, abandonware, freeware, zadarmo, warez server, toplist, statistiky, hry pro dos, dos, operační systém, starý operační systém, staré opera

Sponzorované odkazy:

BestOldGames.net

Valná většina z nás ovládá alespoň základy anglického jazyka. Předpokládám tedy, že nemáte problémy s překladem názvu serveru BestOldGames.net. Kdyby však ano –- nejlepší staré hry. Charakteristika serveru je tedy příznačná. Na serveru BestOldGames.net nalezneme mnoho starých her, přehledně tříděných, ale o tom až za chvíli. Když říkám staré hry, tak tím staré hry opravdu myslím.

Ne, Pepíčku. Nemyslím tím NHL 2000. Ale hry ještě o několik let starší. Většinou hry které ideálně „běhají“ v prostředí operačního systému DOS.

Server BestOldGames.net, jehož dějiny sahají do roku 2004 a který týdně navštíví (podle českého TopListu) necelých 100 000 lidí se téměř každým dnem rozrůstá a ve své databázi nabízí stále větší počet her, které zde mají jeho uživatelé k dispozici ke stažení zdarma a legálně. Když říkám legálně, tak tím legálně opravdu myslím. Přestože by se to někomu mohlo na první pohled zdát, BestOldGames.net není warez server, ale plně legální portál, v jehož útrobách jsou hry které byli / jsou označeny jaky freeware, open-source, ale zejména abandonware.

BestOldGames screeb webuBestOldGames screeb webu

Pro nezasvěcené – abandonware je označení většinou pro staré hry, o které již jejich vydavatelé / vývojáři nemají zájem, nejsou již běžně k dostání v prodejnách. Pakliže tedy hru uživatel stáhne z internetu, její vydavatelé nepřicházejí o zisk. K hrám zpravidla není poskytována oficiální podpora. Není však vyloučeno, že kdyby se majitelé autorských práv (ta nezanikají) rozhodli hru opět prodávat, ztratila by svůj status – abandonware. To však platí jen pro danou oblast, resp. územní celek – zemi, ve které by se hra prodávala. Pakliže by se začala prodávat například v Itálii a v ČR nikoli, abandonware by pro ČR měla stále. Bližší specifikaci naleznete na http://www.abandonwarering.com/?….

Pojďme si o webu jako takovém něco říct. Web jako takový je situován do klasického layoutu, ve kterém hraje roli hlavička, hlavní obsah, menu vlevo i vpravo. Začneme tedy od hlavičky. :)

V ní (překvapivě) vidíme logo a abecedu. V ní můžeme pohodlně prohlížet hry v seznamu – řazeném abecedně dle názvů her.

V pravém menu vidíme výčet několika nejnovějších (resp. posledních několika nově přidaných) her. Dále anketu a několik malých bannerů.

BestOldGames forumBestOldGames forum

Nyní k menu levému. To je přehledně zpracované a rozčleněné do pěti sekcí. Možnosti vyhledávání ve hrách dle názvu, tlačítka pro přechod do fóra portálu BestOldGames.net zde vidíme věci následující. Informace o portálu, o licencích, odkaz na ankety a další užitečné věci týkající se portálu.

Hry zde jsou (kromě abecedního výčtu) taktéž přehledně členěny do tématických kategorií, jmenovitě to jsou adventury, akční hry, arkády, logické, simulátory, strategie, sportovní, RPG a dungeony, závodní hry a hry do zmíněných kategorií nezařazené – tedy hry ostatní.

V každé kategorii vidíme přehledný seznam příslušných her. U každé hry v seznamu vidíme vyjma názvu a malého obrázku informace o tom, kolikrát již byla hra stažená, jak je velká a vaše hodnocení.

Když si vybereme nějakou hru, objevíme se na stránce, kde o této hře zjistíme (většinou) vše potřebné. Vidíme zde několik screenshotů, informace o hře (například rok vydání, název výrobce, hodnocení a další statistické údaje). Kromě toho máme možnost přejít i na stránku, kde nalezneme návod ke hře a další podobné věci. Stejně tak máme možnost hru sami ohodnotit, či přejít do diskuzního fóra dané hry (v rámci BestOldGames.net). Co je ale asi nejdůležitější – kromě nepřehlédnutelného tlačítka Download, které nám samozřejmě umožní hru stáhnout, zde vidíme i recenzi hry. Díky ní se dozvíme mnoho informací o hře jako takové. To se může hodit například v situaci, kdy hledáme nějakou oblíbenou hru, kterou jsme hráli „v dobách minulých“ a naneštěstí jsme zapomněli její název…

V pravém menu dále vidíme například 10 TOP her – her které mají nejlepší hodnocení.

Server BestOldGames.net má velký potenciál, zejména proto, že v dnešní době plné next-gen technologií již jen těžko najdeme takové hry, jako před lety. Spousta lidí si řekne, jak někdo takové hry, s „příšernou“ (nejen) grafikou vůbec může hrát. Ty staré hry však mají něco, co většině „novodobých“ her chybí. Je to třeba originalita. Málo která hra by se dala svou originalitou a důvtipem přirovnat k něčemu, co vyšlo ke konci minulého století.

K většině starších her budete pro správný chod potřebovat externí aplikace, která se jmenuje DOSBox.

DOSBox recenze zde:
DOSBox receze

DOSBox download zde:
DOSBox download

Článek BestOldGames.net byl publikován 10. března 2008 v 06.12 v rubrice Herní weby. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (41).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...