Spore

Tagy:  Spore

Sponzorované odkazy:

Spore

Víte že tu jsou, ale nevidíte je. Jsou jich milióny a přesto o nich nevíte. Vděčíme jim za naši existenci, aniž bychom si to uvědomovali. O čem že to mluvím ? O Buňkách. S těmito mikroorganismy se nyní můžete poznat blíže a to díky vizionáři Willimu Wrightovi, který přišel s jedinečným nápadem provést hráče celičkou evolucí, od jednobuněčného organismu až po galaktickou civilizaci.

Ve Spore jež vytvořila firma Maxis se setkáte z pěti částmi evolučního vývoje. Každá část evolučního vývoje se od ostatních docela výrazně liší, zároveň však plynule a logicky navazují. Nejprve si zvolíte, zda se chcete po evolučním žebříčku vydrápat jako masožravec či býložravec. V momentě kdy tak učiníte vás Spore vyplivne do prvohorního moře, kde začnete svou dlouhou pouť jako primitivní buňka, která má pouze jádro, jednoduchý metabolismus a bičík sloužící pro velice primitivní pohyb. Krmíte se buď řasami nebo pozůstatky mrtvých buněk. Zkrátka a dobře přežíváte jak se dá.

WaterWater

Jak se krmíte, rostete tak získáváte první možnosti, jak vést svůj další vývoj. Úkol je jasný musíte se začít pářit. Přivábíte tedy partnera, spáříte se a v editoru si vyberete vhodné evoluční upgrady, jimiž Spore vybaví příští generace příslušníků vašeho druhu. Je opravdu zábava sledovat, jak se prvohorní život člověku mění přímo před očima. Po uplynutí stovek milionů let virtuálního času se malé potvůrky snaží dostat na pevninu.

Spore1Spore1

Co bude dál ?

Svět zahnízdilo mnoho druhů příšerek a právě na spolupráci s nimi závisí další směřování vašeho druhu. Kamera se přepne do třetí osoby, vašeho miláčka tak můžete pohodlně ovládat pouze pomocí myši. S ostatními tvory můžete buď bojovat, nebo uzavírat spojenectví. Vzhledem k tomu, že už od pohledu vypadá hra velmi neškodně, mírumilovná cesta je jednodušší a znatelně efektivnější. Stačí jen volbou vhodných „evolučních součástek“ zvyšovat společenské atributy a pak pomocí jakýchsi námluvných tanečků získávat přízeň ostatních rodů. Ptáte se k čemu je to dobré ? Vysvětlím. Získáte-li si náklonnost jiné tlupy, otevře se vám spoustu výhod jako léčení se v jejich hnízdě, či rekrutování jejich členů do své smečky. Jejich pomoc v boji se docela hodí, protože některé druhy jsou poměrně nepřátelské a mnohdy je jejich úplná eliminace tou nejschůdnější cestou. Přesto, že jsem říkal že Spore působí jako mírumilovná hra se občas s prvky násilí přeci jen setkáte. Hrajete-li za masožravého tvora, ani při nejlepší vůli se zabíjení občas nevyhnete, jinak totiž zemřete hlady. Maso prostě neroste na stromech a vy přece potřebujete energii a potravu, vždyť máte před sebou ještě pár miliónů let. Zato býložravcům stačí jen slupnout ovoce ze stromků či keřů, kterých je všude dostatek.

CreatureCreature

Už nejsi sám !

Přestupem do kmenové fáze natrvalo ztratíte možnost ovlivňovat velikost a tvar vašeho druhu. Nastal čas založit osadu, postavit obydlí a dílny. Skončila doba jedince, přišla doba, kdy úspěch závisí na kolektivu. Z kmenové fáze se během chvíle dostanete do fáze civilizace, která je příjemnou předehrou pro vesmírný věk. Planetu už ovládá jediný druh, jehož členové se však rozkmotřili a komunita se rozpadla na několik městských států. Je třeba aby se objevil sjednotitel. Vy. Navrhnete si radnici, vozidla či letadla a obsadíte své první naleziště koření, které zde funguje jako platidlo. (bůh ví proč) Jestliže zde zmiňuji platidlo, pak vám asi dojde, že ve spore budete moci také obchodovat a ekonomicky se zdokonalovat.

FractionFraction

Vzhůru do vesmíru

Atmosféra neustále graduje a toho nejlepšího se dočkáte na konci. Vyjednávání s galaktickými impérii, plnění poměrně zajímavých misí nebo snad terraformování planet, abyste na nich mohli založit své kolonie. Můžete si taktéž vylepšovat výbavu, získávat velitelské hodnosti či pátrat po cenných artefaktech. Vesmírná část je nejrozsáhlejší a zabere vám poměrně dost času.

GalaxyGalaxy

Závěrem

Hra se na první pohled vyznačuje svojí jednoduchostí a to jak v malované grafice tak v hratelnosti. Prvek jednoduchosti však rozhodně neubírá na zábavě, kterou si se Spore užijete. Přeci jenom uznejte sami jak zábavné a roztomilé je pozorovat jak si ubohý jednobuněčný organismus podrobil vodstvo, souši, planetu a nakonec i vesmír.

Spore ke stažení zde:
Spore download

Koupit Spore za 799,–Kč

Minimální HW nároky:

Pro Windows XP: CPU: 2,0Ghz, 512 MB Ram, 6giga na HDD, 128MB grafika s PS 2.0

Pro Windows Vista: CPU: 2,0Ghz, 768 MB Ram, 6giga na HDD, 128MB grafika s PS 2.0

Článek Spore byl publikován 20. září 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...