Elastomania

Tagy:  Elastomania

Sponzorované odkazy:

Elastomania

Kdo někdy zasedl k řidítkům nějaké enduro motorky mi musí dát za pravdu, že takový stroj řídit není úplná sranda. Odpružení a celkové nastavení je značně specifické a nedá se srovnávat s jinými dvoustopými mašinami. Již nějaký ten pátek dozadu se na shareware scén objevila hra, která se rozhodla zábavnou formou simulovat fyzikální model enduro motorky. Mnozí ji tuší, že jde o hru Elastomania. V čem tkví její kouzlo?

Elastomania je maďarský projekt jediného vývojáře – Rózsy Balázse. Princip hry je velmi jednoduchý, ale natolik návykový, že strávit u hry několik hodin v kuse není žádný problém. Ve volně šiřitelné shareware verzi je k dispozici 18 levelů, které jsou nedesignované vskutku skvěle a vaším jediným úkolem je, posbírat jízdou na motorce všechna jablka a dorazit do cíle, který symbolizuje květ kopretiny. Na cestách vás ovšem čekají i nástrahy v podobě různých kopců, traverz, úzkých průjezdů, ostnatých kol, aj.

Grafika je jednoduchá a viděná z boku, takže o přehlednost nemusíte mít strach. První tři levely jsou jen takové zahřívací a slouží hlavně k osahání samotného ovládání, na které si vystačíte jen s kurzorovými šipkami a klávesou Space (mezerník), kterou obracíte směr jízdy motorky. Další levely už ovšem přituhuje a je třeba zakomponovat i obracení směru jízdy během jízdy a naučit se brzdit tak, aby se jezdec nepřevážil a neskončil na zemi, či betonové zdi.

Největším tahákem je ovšem propracovaný fyzikální model motocyklu a jeho chování. Motorka je svébytný stroj a je třeba neustále regulovat rychlost, jinak dojde k mnohdy nechtěné a riskantní jízdě pouze po zadním kole. Ten samý případ se děje i při prudkém brzdění, kdy jste většinou nemilosrdně katapultováni a padáte na čumák. Bezkonkurenční je odpružení endura. Z čím vyšší výšky padáte, tím více tlumiče zabírají a chovají se prostě poměrně reálně. Právě hrátky s fyzikálním modelem je to hlavní, co vás ke hře připoutá.

Grafika je tedy kompletně ve 2D a nečekejte nijak propracované modely posta ani okolí. Vše je podřízené tomu, aby byla hra hratelná i na opravdu archaických PC. Zvuky motorky jsou docela věrné, i když se nedají srovnávat s komerčními simulátory. Pokud vás hra zaujme, je k dispozici i placená verze, která nabízí několikrát více levelů a také přítulný editor, se kterým pro ty šikovnější bude stavba nových tratí velmi jednoduchá. To ostatně dokazuje i široká hráčská a fanouškovská základna, neboť nejrůznějších tratí se po internetu povalují tisíce. Pokud máte rádi motorky, nebo hry, u kterých je třeba trošku přemýšlet a mít rychlé prsty, je Elastomania to pravé. Ve stejné kategorii nic lepšího nenajdete.

Hodnocení hry: 80%

Elastomania video trailer:

Elastomania download demo zde:
Elastomania demo download

Článek Elastomania byl publikován 3. února 2008 v 23.54 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...