Progaming

Tagy:  Counter Strike, cs, on-line hry, počítačové hry, progaming, turnaje, profesionální hraní, pc

Sponzorované odkazy:

Progaming

Už v době, kdy začaly vznikat první stroje, o kterých se s trochou představivosti dalo říct že to byly počítače bylo jasné, že kromě práce se počítač hodí i na hraní. Jak šel čas, začali vznikat první vývojářské studia, které se zabývali pouze tvorbou a navrhováním her. Na začátku devadesátých let se z počítačových her stává velmi výnosný byznys a vývojáři se předháněli v tom, kdo udělá nápaditější, nejkrásnější, nejchytlavější a nejoriginálněj­ší hru.

Historie

Na konci devadesátých let už bylo možné dozvědět se něco o občasných turnajích v různých hrách. Začínalo se s velmi jednoduchými hrami, avšak účast byla stále vyšší, v progamingu se začali točit velké peníze a samotné hraní bylo stále více podporováno jak výrobci počítačů, tak i různými hráčskými sdruženími, ministerstvy, školami atd. Někteří hráči nostalgicky vzpomínají na doby, kdy v progamingu šlo jen o to poznat pár lidí, vypít s nimi pár piv a popovídat. Hraní mělo jakousi „doplňující“ úroveň.

Základy

Pokud se chcete progamingu věnovat, musíte si zajistit čtyři hlavní věci. Za prve – silný, nebo alespoň nadprůměrně výkonný počítač. Při hraní her to bude nutnost. Za druhé – připojení k internetu. Zde nejde poradit přímo jakou rychlost, ale čím vyšší tím lépe. Připojení by rovněž nemělo „padat“. Za třetí – hra které se chcete věnovat.Musíte nejdříve sami poznat, jaká hra vám vyhovuje. Někdo strategie, jiný rychlé akční „řežby“. A za čtvrté – dostatek trpělivosti a hlavně dostatek času. Jako u každého sportu musíte trénovat, a hry vám v tomto ohledu času zaberou velmi hodně. Ale i když splňujete všechny možnosti nemusíte mít ještě vyhráno. Jsou osoby, kterým hraní prostě nesedne. Buď nenajdou svůj žánr, nebo prostě nemají „talent“. Počítá se však s tím, že vy talentem přímo oplýváte.

Nejoblíbenější hry a hardware

A co, že se nyní hraje nejvíce? Mezi nejvíce hrané žánry progamingových her patří strategie a akce, respektive střílečky. Ze strategických her jmenujme například legendu Age of Empires II, ze stříleček dnes již fenomén Counter Strike. Je ale důležité uvědomit si, že existuje celá řada profesionálně hraných her, a vy si musíte zvolit přesně to, co vám „sedne“. Nemá smysl hrát hru, která vás nebaví, nebo na kterou prostě nemáte vlohy.

V tomto odstavci se ještě krátce vrátím k tomu, o čem jsem psal před chvílí. Je třeba vědět, že pokud to myslíte s profesionálním hraním opravdu vážně, investice do vybavení nebude malá. Samozřejmě, můžete šetřit, ale vybavení hráče mu může obrovským způsobem pomoct. Namátkou se zkuste podívat na svou normálně používanou klávesnicí a porovnat ji s nejlepšími technickými kousky, které jsou nyní dostupné. Rozdíl bude impozantní.

Counter-StrikeCounter-Strike

Problémy a budoucnost

Ke konci článku by bylo správné také upozornit, možná budoucího hráče, na velikou „ztrátu“ času, který prosedí u počítače. Jelikož progaming se začíná prosazovat jako kterýkoliv jiný sport, trénovat je nezbytné a pokud vás hraní baví, jistě zažijete několik probděných nocí. Nesmíte se proto divit, že váš přítel nebo přítelkyně, domácí mazlíček a rodina nebudou z vaší nové „záliby“ zrovna nadšeni.

Pořád vás ještě touha stát se profesionálním hráčem neopustila? Výborně, nezbývá mi tedy nic jiného, než vám popřát rychlý vzestup, pevnou a nebolavou ruku, bystrý mozek a hlavně to, aby vám odhodlání vydrželo i nadále.

Counter Strike 1.6 ke stažení zde:
Counter Strike 1.6 download

Článek Progaming byl publikován 14. března 2008 v 04.28 v rubrice Hry. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...